Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Trápia vás nočné mory? Dormio vám umožní zmeniť svoje sny

1

Výskumníci na MIT vytvorili nositeľný modul, ktorý umožňuje používateľom rozširovať, ovplyvňovať a zachytávať vlastné sny. Prístroj nazývaný Dormio už bol testovaný a skutočne sa preukázalo, že môže prinajmenšom ovplyvniť témy snov. Bádatelia takisto tvrdia, že Dormio môže „posilniť ľudskú tvorivosť“ vďaka svojej schopnosti manipulovať so spánkovými stavmi.

Zariadenie Dormio bolo prvýkrát predstavené v dokumente z roku 2018, vydanom výskumníkmi z Dream Labs patriaceho MIT, ktorí v ňom tvrdili, že sú schopní vložiť do snov ľudí rôzne témy.

Spôsob, ako Dormio funguje, je prekvapivo jednoduchý. Jeho monitorovacia časť sa upevní na ruku a používa sa na zhromažďovanie biosignálov, ktoré trasujú prechody medzi jednotlivými štádiami spánku. Medzi takéto biosignály patria strata svalového tonusu, zmeny vodivosti kože a zmeny srdcovej frekvencie.

ruhá časť zariadenia, poskytuje jemné zvukové signály, ktoré používateľov „trocha vracajú k bdelosti“. Keď používateľ upadne do prechodného spánkového stavu známeho ako hypnagogia, Dormio ho niekoľkokrát jemne prebudí slovnou narážkou, napríklad „tiger“. Potom mu umožní návrat do prechodného režimu spánku. Pri týchto miernych prebudeniach sociálny robot požiada používateľov, aby nahlásili, čo vidia vo svojich snoch.

Podľa vyjadrenia výskumníkov testované subjekty uvádzali, že podsunuté slová skutočne ovplyvnili témy ich snov. Navyše používatelia boli schopní poskytnúť „správu o svojich snoch“ bez úplného návratu do bdelosti. Azda najdôležitejším výsledkom doterajšieho testovania, prinajmenšom podľa výskumníkov, bolo výrazné zvýšenie kreativity používateľov zariadenia.

Zdroj: nerdist.com.

Redakcia

Všetky autorove články
zdravie inovácie

1 komentár

Kreativita reakcia na: Video: Trápia vás nočné mory? Dormio vám umožní zmeniť svoje sny

16.10.2020 13:10
Viem si úplne jasne predstaviť tú kreativitu :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať