Video: Smarthome - pripojenie a riadenie existujúcich zariadení I.

2

Vo voľnej sérii článkov a videí sa venujeme subsystémom inteligentného domu z praktického hľadiska. Ukázali sme možnosti žiaroviek Philips Hue a možnosť ich ovládania pomocou hlasových povelov cez Amazon Echo Dot a Google Home Mini. Dostali sme niekoľko mailov, v ktorých konštatujete, že prepojenie kompatibilných komponentov nie je problém, ale zaujímate sa, ako pripojiť existujúce zariadenia v dome, byte, či záhrade. Zariadenia ako žalúzie, systémy akvária, zavlažovanie a podobne. Riešení je niekoľko, napríklad cez spínacie členy pripojené na bezdrôtovú zbernicu, alebo cez bežné stýkače. 

Článok bude mať pokračovanie, v ktorom ukážeme, ako spínať elektrické zariadenia aj priamo bez riadiacej jednotky - či už cez mobilnú aplikáciu, alebo pomocou hlasových asistentov.

Video ukazuje, ako je možné spínať prakticky čokoľvek cez stýkače. Je tam aj pripojenie žiaroviek Philips Hue k riadiacej jednotke Zipato ZipaTile:

V našom videu sme použili riadiacu jednotku Zipato ZipaTile, ktorá má zabudované tri relé.

Dva relé dokážu spínať maximálny prúd 1 A pri 230 V, čiže maximálne 230 W a tretie relé spína nízke napätie 12-24 V. Príkon 230 W je na niektoré účely dostatočný, avšak napríklad záhradné čerpadlá, rôzne motorčeky, alebo zariadenia majú vyšší príkon

Vzhľadom k možnostiam miniatúrnych relé v riadiacej jednotke neodporúčame priamo spínať ani spotrebiče do 200 W. Môže dôjsť k poruche zariadenia a relé sa zničí. Radšej použite stýkače a dobre istené obvody.

Stýkače na 16 A. Cenovka prezrádza že vzhľadom k cenám ostatných komponentov inteligentného domu to nie je drahá súčiastka

Stýkač je elektromagneticky ovládaný spínač pre spínanie elektrických obvodov stredného a vysokého výkonu. Funguje na rovnakom princípe ako relé. Jeden, alebo viac výkonových spínacích kontaktov sa spojí pritiahnutím magnetickým poľom cievky.

Do úvahy sa berú aj fyzikálne aspekty rozpájania výkonových elektrických obvodov, napríklad zhášanie prípadných oblúkových výbojov po rozpojení obvodu. Môžete použiť jednofázové, alebo trojfázové stýkače a bezpečne spínať akýkoľvek výkon. Relé v riadiacej jednotke, alebo spínací modul potom spínajú len malý prúd cievky stýkača.

Môžete použiť aj spínacie moduly, alebo diaľkovo ovládané zásuvky

Pripomíname, že riadiaca jednotka má hlukový senzor, vibračný senzor, teplotný senzor, vlhkostný senzor, pohybový senzor a senzor, ktorý meria intenzitu osvetlenia. ZipaTile podporuje množstvo komunikačných štandardov vrátane Z-Wave Plus, ZigBee HA, WiFi, ONVIF, IP, Nest, Philips Hue, Bluetooth 4.0, Sonos a UPnP. Keďže ZipaTile vie komunikovať rôznymi komunikačnými štandardmi, dokáže ovládať takmer každé elektronické zariadenie v dome, ako sú napríklad spotrebiče, rolety, termostaty a osvetlenie. Dajú sa naprogramovať prakticky akékoľvek scenáre.

Pre zaujímavosť uvádzame odkazy na ďalšie videá, ktoré sa venujú téme smarthome: 

LED žiarovky Philips Hue pre inteligentný dom:

Philips Hue rutiny a ovládanie z Apple Domácnosť:

Amazon Alexa cez Echo riadi osvetlenie:

Google Home na ovládanie osvetlenia:

Riadiacu jednotku Zipato Tile aj sadu farebných žiaroviek Philips Hue zapožičala alza.sk.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
smart home domacnost technológie Wi-Fi Bluetooth online energia elektrina Apple Google Philips

2 komentáre

ďalšie názory z fb reakcia na: Video: Smarthome - pripojenie a riadenie existujúcich zariadení I.

24.7.2018 07:07
Přesně tak. Stačí několik spínanejch zdrojů na jedno takový relé a poměrně brzo už nerozepne. Mám takhle u TV několik USB spínanejch zásuvek, protože to jedna dlouhodobě nedávala.

Cievočky v skýkači snáď relátka zvládnu?

No, je to indukční zátěž s poměrně velkým spínacím proudem. Raději bych to ošetřil RC členem. Ale pozor, blbě navržený RC člen je horší než nic.

názory expertov reakcia na: Video: Smarthome - pripojenie a riadenie existujúcich zariadení I.

24.7.2018 07:07
Link na tento článok som dal do facebookovej skupiny Elektronika na posúdenie s otázkou: Aké sú vaše skúsenosti? Dá sa spoľahnúť na miniatúrne relé, že keď je deklarovaný prúd 1A alebo na inom 16A dokážu takýto prúd aj dlhodobo spínať? komentáre dávam pre zaujímavosť sem:

důležitější než proud relé, který tam je uvedený, je vypínací napětí a proud při indukční zátěži, což tam ne vždy je uvedené, ale je podstatně nižší, do praček a myček se běžně ke spirálám dávají relé na 10A, což by stačilo, ale jen na 110V, a u nás se to po čase zapeče, ten proud na relátku je pro návrh čehokoli zcela nedostačující...

Záleží na typu zátěže, u rezistivní bych neměl strach, naopak u indukčních zátěží stačí i desetina jmenovitého a dojde k zalepení kontaktů.. použít stykač je v tom případě na místě už kvůli absenci zhášecí komory u relé..

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať