Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Má hybridný motocykel zmysel? Áno má, Kawasaki už na takom pracuje

0

Automobilka Toyota svojím modelom Prius spopularizovala hybridný automobil, ale táto technológia sa nikdy nepresadila pri motocykloch, možno preto, že je drahá a zaberá väčší priestor, keďže má dva motory. No Kawasaki potvrdzuje, že taký model vyvíja. Spoločnosť minulý mesiac zverejnila ukážkové video, ktoré však o motorke veľa neprezrádza. Nedávno podala patentovú prihlášku na pohonný systém, ktorý by ponúkol štyri režimy pohonu: čisto benzínový, čisto elektrický, hybridný a režim na regeneráciu batérie.

Elektrické motory sú lepšie pri rozbiehaní, pretože okamžite poskytujú maximálny krútiaci moment, čo poháňa vozidlo vpred a znamená okamžité a plynulé zrýchlenie. No potom je už zvyšovanie rýchlosti pozvoľnejšie. Elektrický pohon vyhráva pri rýchlosti 0 – 100 km/h, ale so zvyšovaním rýchlosti sa rozdiel medzi ním a spaľovacím motorom zmenšuje. Z tohto dôvodu by elektrický pohon mohol mať väčší zmysel ako pomocný prostriedok, ktorý poskytne podporu pri štarte a potom vtedy, keď začne benzínový motor dosahovať svoje maximálne otáčky.

Patent Kawasaki naznačuje, že motocykel bude mať tlačidlo na zvýšenie výkonu, ktoré dokáže využiť batériu na krátke zvýšenie akcelerácie. Benzínový motor má dlhší dojazd ako elektrické a natankovať sa dá rýchlejšie, takže má väčší zmysel na dlhé cesty, zatiaľ čo elektrický pohon je dobrý v mestách, kde zrýchlenie a spomalenie prospieva batérii vďaka technológii regeneratívneho brzdenia.

Kawasaki by nebol prvý, kto ponúkne hybridný motocykel. No zatiaľ jediný pozoruhodný model je hybridný skúter Honda PXC Hybrid, ktorý na podporu využíva 48 V batériu. Tá má zvýšiť krútiaci moment o 36 percent a výkon zhruba o 15 percent. O cene alebo dostupnosti hybridného motocykla Kawasaki zatia nie sú k dispozícii žiadne informácie.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať