Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: High-tech zbraň na ovládanie davu. Je však až príliš účinná

2

Technológia Active Denial bola vyvinutá ako zbraň na ovládanie davu už pred takmer 20 rokmi. S takýmito zbraňami je však problém – tie, ktoré sú účinné, nie sú bezpečné a tie, ktoré sú bezpečné, nie sú účinné. Výzvou bolo postaviť zariadenie schopné rozptýliť dav na veľké vzdialenosti bez toho, aby to niekomu ublížilo. Riešenie predstavené v roku 2001 malo podobu zariadenia pripomínajúceho veľkú satelitnú anténu, ktoré vystrelí lúč mikrovĺn s nízkou vlnovou dĺžkou.

Na rozdiel od mikrovlnnej rúry tieto vlnové dĺžky ohrievajú iba vonkajší povrch a prenikajú cez pokožku iba do hĺbky necelého pol milimetra. To je však dostatočne hlboko na to, aby sa ovplyvnili receptory bolesti a vyvolala sa rovnaká reflexná reakcia, ako keď pustíte z ruky príliš horúcu šálku kávy bez toho, aby ste sa popálili. Rozsiahle testovanie ukázalo, že nikto nevydrží tento lúč dlhšie ako niekoľko sekúnd. Zbraň má efektívny dosah niekoľko stoviek metrov a dá sa zamerať tak ľahko ako svetlomet.

Testy preukázali, že aj keď sa na chvíľu môžete cítiť ako v plameňoch, lúč je v podstate neškodný. Najhoršie zaznamenané zranenia boli pľuzgiere veľkosti „hrášku“, keď bol systém použitý v nesprávnom nastavení. Išlo o popáleniny druhého stupňa, ktoré sú nepríjemné, ale nie trvalé. Active Denial bol otestovaný asi 12 000-krát v každej predstaviteľnej situácii.

Testovali ho proti ľuďom s kardiostimulátorom a kontaktnými šošovkami, ľuďom v autách a na člnoch, ľuďom, ktorí sa snažia chrániť mokrými tričkami, alobalmi a betónovými blokmi, dokonca aj niektorým odvážnym dobrovoľníkom pod vplyvom starostlivo nameraných dávok alkoholu. Tvorcovia zo spoločnosti Raytheon dokonca vytvorili miniatúrny systém Active Denial, ktorý predviedli na veľtrhu, kde potenciálni zákazníci mohli na vlastnej koži okúsiť jeho bolestivý, ale neškodný efekt.

Skutočný problém je však v tom, že zariadenie nikto nechce používať. V roku 2010 sa malo použiť v Afganistane s cieľom čeliť občianskym nepokojom, a hoci bolo do krajiny dopravené, priviezli ho späť bez toho, aby bolo spustené. Malo sa testovať v nápravnom zariadení v Kalifornii, ale nestalo sa tak, uvažovalo sa o jeho použití na zastavenie migrantov, no aj od tejto myšlienky upustili. Pojmy ako „tepelný lúč“ a „lúč bolesti“ vyvolávajú nepriaznivé reakcie v médiách.

Pretože technológia je špeciálne navrhnutá tak, aby skôr spôsobovala bolesť ako poškodzovala, skupiny na ochranu ľudských práv ju kritizujú ako „mučenie stlačením tlačidla.“ Nikto teda nechce vziať na seba zodpovednosť za to, že ju použije ako prvý. Rusko, Čína a Izrael údajne pracujú na vlastných verziách technológie Active Denial. Možno tieto krajiny budú čeliť menšiemu politickému odporu proti jej skutočnému používaniu.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

. reakcia na: Video: High-tech zbraň na ovládanie davu. Je však až príliš účinná

21.9.2020 12:09
Tato mikrovlnka nikdy nebola na ovladanie davu, tak nepiste ze bola! Uskvari to oko za par sekund. Ak sa clovek nepohne, tak ho upecie. Zbran je to super, ale nadpsi je uplny blud, co je specialita pc_hnoju.
Reagovať

Upražiť tých čo to vymysleli reakcia na: Video: High-tech zbraň na ovládanie davu. Je však až príliš účinná

21.9.2020 11:09
V roku 2012 bolo na vojenské výdaje na celom svete vynaloženo 1 735 miliárd USD !!! Odstránenie globálnej chudoby by vyžadovalo iba 135 miliárd USD. To ešte nehovorím o dôsledkoch používania týchto zbraní. Zničené mestá, obydlia, zabití ľudia! Upražiť vás všetkých čo máte zisk na tomto zbrojárstve !
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať