SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Video: Generatívny dizajn úplne zmení budúcnosť architektúry

0

Sidewalk Labs, patriaci spoločnosti Alphabet a zameriavajúci sa na urbanistické inovácie, vyvíja nový nástroj na architektonický návrh, ktorý pomôže projektantom vyvinúť optimalizované rozloženie miest a identifikovať možnosti, ktoré najlepšie odrážajú lokálne priority. Cieľom je preklenúť priepasť medzi rôznymi odborníkmi na plánovanie, ako sú architekti, inžinieri a developeri, ktorí si všetci robia samostatné analýzy.

„Vďaka strojovému učeniu a počítačovému dizajnu nástroj pomôže plánovačom vypracovať nespočetné komplexné plánovacie scenáre. Pomôže takisto vyhodnotiť vplyv týchto scenárov na kľúčové opatrenia týkajúce sa kvality života,“ vysvetľuje Sidewalk Labs. Nástroj berie do úvahy informácie, ako je napríklad geografická oblasť a existujúce plány rozvoja, medzi vstupy patrí rozmiestnenie ulíc, orientácia blokov, vzorce počasia, výška okolitých budov a pod.

Na základe týchto informácií nástroj vygeneruje množstvo možných scenárov spolu s ich očakávanou vyhotoviteľnosťou, potom je na projektantoch, aby zvážili použitie alebo zlepšenie. Systém Sidewalk Labs nemá za cieľ automatizovať proces urbanistického plánovania alebo eliminovať ľudských návrhárov. Naopak, sa snaží zefektívniť a zovšeobecniť proces navrhovania a pomôcť jednotlivcom pri prijímaní rozhodnutí na základe čo najlepších informácií.

Zatiaľ čo Sidewalk Labs využíva generatívny dizajn na mestské plánovanie, napríklad výrobca lietadiel Airbus ho uplatnil pri optimalizácii návrhov chvostov a krídel svojich lietadiel. Švédske architektonické štúdio Wallgren Arkitekter a stavebná spoločnosť BOX Bygg zasa v súčasnosti spolupracujú na vytvorení generatívneho nástroja Finch na vytvorenie optimálnych vnútorných plánov budov.

Zdroj: architizer.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať