Video: Dron pribíja šindle na strechu pomocou klincovacej pištole

1

Okrem filmovania, doručovania tovaru či kontroly potrubí na odľahlých miestach sa drony dajú využiť aj nápaditejším spôsobom. Napríklad na orezávanie stromov, ale aj na zatĺkanie klincov pri výškových tesárskych prácach. Vedci z Michiganskej univerzity predviedli oktokoptéru, ktorá je schopná pribíjať šindle na strechu pomocou klincovacej pištole.

Dron je autonómny, čo znamená, že sám umiestni klincovačku na miesto pribíjania, zatlčie klinec a presunie sa k ďalšiemu bodu bez zásahu človeka. Je to ďalší dôkaz toho, že roboty môžu nahradiť človeka pri nudných, špinavých a nebezpečných prácach. Umožnia tak presunutie ľudskej pracovnej sily na čistejšie, bezpečnejšie a zaujímavejšie úlohy.

Problém pribíjania klincov vedci rozdelili na niekoľko menších častí –  oznámenie oktokoptére, kam klince patria, a spustenie klincovačky.  Tím použil systém značiek a stacionárnych kamier, ktorý umožnil dronu presne sa lokalizovať v priestore. A takisto mu pomocou neho povedali, kam majú klince ísť. Potom odmerali reakčnú silu klincovačky v okamihu vystrelenia klinca a napísali softvér, ktorý oktokoptére umožní zachytiť túto reakčnú silu.

Hoci klincovacia pištoľ pôvodne na spustenie vyžadovala stlačenie tlačidla, vedci ho nahradili virtuálnym vypínačom. Ten sa aktivoval, keď bol dron v polohe, kam sa mal zatĺcť klinec. Zatiaľ je však robot pomalší ako ľudskí pracovníci. A zlepšenia sa vyžadujú aj v ďalších oblastiach. 

Napájanie cez kábel by bolo vhodnejšie ako batéria, pretože nastreľovacia pištoľ aj batéria sú ťažké, a tak dron môže pracovať iba o niečo dlhšie ako desať minút. A keby sa vedľa napájacieho kábla umiestnil aj prívod vzduchu, dal by sa použiť efektívnejší pneumatický model klincovačky.

Štúdia s názvom Nailed it: Autonomous roofing with a nailgun-equipped octocopter bola publikovaná na serveri arXiv.

Zdroj: news.umich.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dron technika robot stroj

1 komentár

adkoo reakcia na: Video: Dron pribíja šindľe na strechu pomocou klincovacej pištole

29.9.2019 13:09
supeeer, velmi efektivne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať