Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Dron Smellicopter využíva tykadlo motýľa na vyňuchanie cieľa

0

Inžinieri z Washingtonskej univerzity si myslia, že je zbytočné vymýšľať niečo, čo príroda urobila lepšie už pred miliónmi rokov. Preto vytvorili Smellicopter, dron, ktorý na „vyňuchanie“ svojich cieľov používa tykadlo živého motýľa. Pre motýle je čuch rozhodujúci zmysel. Pomocou svojich perovitých tykadiel vyhľadávajú vôňu kvetov, svojich druhov a ďalších dôležitých vecí. Pritom ich tykadlá sú neuveriteľne citlivé – jedna molekula vône môže veľmi rýchlo spustiť kaskádu bunkových reakcií.

Anténa dronu pochádza z lišaja tabakového, ktorý sa pred odstránením tykadla anestetizuje. Potom sa do každého konca dutých tykadiel vložia malé drôty, ktoré dokážu merať priemerný signál zo všetkých jeho článkov. Tykadlo zostáva biologicky a chemicky aktívne iba štyri hodiny po vybratí zo živého motýľa, vedci však tvrdia, že by sa to dalo predĺžiť jeho uskladnením v chladničke. Aby tím otestoval schopnosť kyborga vnímať vône, umiestnil ho na koniec veterného tunela a nechal súťažiť so štandardným snímačom zápachu.

Keď sa tunelom šírila kvetinová vôňa alebo vôňa etanolu, tykadlo reagovalo rýchlejšie ako druhý senzor. Pri ďalších experimentoch vedci namontovali elektroniku na bežnú malú kvadrokoptéru, ktorá bola vybavená dvoma plastovými plutvami, ktoré ju udržiavajú orientovanú proti vetru, a štyrmi infračervenými senzormi na detekciu prekážok a vyhýbanie sa im. Smellicopter bol poháňaný algoritmom napodobňujúcim, ako motýle hľadajú vône, ktoré ich zaujímajú. 

Dron sa najprv vychýlil doľava na nastavenú vzdialenosť, a keď nezistil dostatočne silnú vôňu, presunul sa doprava. Keď detegoval pach, priletel k nemu. Ak jeho infračervené senzory kedykoľvek zachytia prekážku vo vzdialenosti 20 cm, Smellicopter zmení smer. Tím hovorí, že zariadenie by mohlo byť užitočné na vyhľadávanie podľa pachov.

Hľadalo by napríklad chemické signatúry výbušnín alebo dychu ľudí uväznených v sutinách. Môže tak pomôcť v situáciách, keď je nebezpečné vyslať na prieskum ľudí. Ďalšie štúdie experimentovali aj s použitím švábov, vážok a kobyliek na podobné účely. Výskum bol publikovaný v časopise IOP Bioinspiration & Biomimetrics.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať