Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Číňania pracujú na robotoch z tekutých kovov ala Terminátor 2

0

Čínski vedci z Tsinghua University vyvíjajú zariadenia, nástroje, prípadne roboty z tekutých kovov. Tento ambiciózny projekt by mohol umožniť vytvorenie transformovateľných strojov a exoskeletov, ktoré sme doteraz mohli vidieť iba v sci-fi filmoch. Tekutý kov má podobne ako ortuť extrémne nízky bod tavenia, má schopnosť vznášať sa na vode a pri normálnej teplote miestnosti nestuhne.

Vedci už predtým navrhli riadené ovládanie tekutého kovu gália zmiešaného s indiom, čo by mohlo umožniť vývoj robotov na kolesách, poháňaných kvapkami tekutého kovu. Nový výskum sa venoval flotačným vlastnostiam materiálu, keď ho tím zamiešal do mikroskopických sklenených guľôčok naplnených vzduchom. Zostrojenie robota na báze tekutého kovu môže otvoriť cestu k množstvu špeciálnych robotov a mikrorobotov, ktoré sa dokážu prispôsobiť náročným prostrediam pod vodou.

V dokumente uverejnenom v online časopise Advanced Functional Materials hlavný autor štúdie Jing Liu uvádza, že materiál si zachováva vynikajúcu prispôsobivosť, elektrickú vodivosť a rozdielnu tuhosť pri regulácii teploty. Pritom sa môže opakovane použiť osemkrát bez zjavnej straty funkcie. Tento postup vychádza z práce profesora robotiky Li Xiangpenga, ktorý v roku 2018 vyvinul malého robota poháňaného tekutým kovom. Inšpiráciou preňho bol vraždiaci android T-1000 meniaci tvar z filmu Terminator 2: Judgment Day.

Robot sa skladal z plastového kolesa, lítiovej batérie a kvapiek tekutého kovu. Koleso robota sa otáčalo, keď tekutý kov zmenil svoje ťažisko zmenou úrovne napätia batérie.  Cieľom je vývoj mäkkých robotov obsahujúcich tekutý kov, ktoré by sa dali použiť pri špeciálnych akciách, napríklad pri vyhľadávaní a záchrane ľudí po zemetraseniach, pretože môžu zmeniť tvar, aby prekĺzli popod dvere alebo sa dostali do priestorov, kam sa ľudia nemôžu dostať.

Zdroj: syfy.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať