Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: Autonómne autá budú zvládať aj rýchlu jazdu na ľade a snehu

Bezpečnosť
0

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvíjajú nové riadiace systémy pre autonómne vozidlá, aby sa mohli bezpečnejšie pohybovať v ťažkých podmienkach, napríklad po zľadovatených cestách. Nové systémy sa učia zo skúseností z jazdy v reálnom svete a zároveň využívajú poznatky z fyziky.

„Chceme, aby naše algoritmy boli rovnako dobré ako najlepší vodiči – a dúfajme, že aj lepšie,“ povedal Nathan Spielberg, absolvent strojárstva na Stanfordovej univerzite a vedúci autor práce publikovanej nedávno v časopise Science Robotics. „Naša práca je motivovaná bezpečnosťou a chceme, aby autonómne vozidlá fungovali v mnohých scenároch – od normálnej jazdy po asfalte s vysokým trením až po rýchlu jazdu s nízkym trením na ľade a snehu.“

Tím na vytvorenie riadiaceho systému používal neurónovú sieť so strojovým učením. Tieto siete sa používajú na napájanie „mozgu“ autonómneho vozidla, pozostávajúceho typicky z vysokovýkonných GPU, ktoré riadia rozhodovací proces.

Tím zo Stanfordu vyškolil neurónovú sieť na údajoch z 200 000 vzoriek pohybu vrátane testovacích jázd po klzkom povrchu (sneh, ľad). Potom otestovali svoj systém na pretekárskej dráhe v Sacramento Valley, pričom použili dve vozidlá univerzity – Niki (autonómny Volkswagen GTI) a Shelley (autonómne Audi TTS).

Najprv vyrazil na dráhu Shelley so systémom s nahratými informáciami o dráhe a o adhéznych podmienkach. Počas 10 testov dosiahol časy porovnateľné so skúseným amatérskym pretekárom. Potom prišiel na rad Niki s novým systémom postaveným na neurónovej sieti. Dosiahol podobné hodnoty napriek tomu, že nemal vopred nahraté informácie o dráhe a podmienkach.

Výsledky sú povzbudzujúce, no tím hovorí, že systém s neurónovou sieťou nefunguje dobre v každom prostredí. Na jeho výcvik je potrebných viac dát na zvládnutie širšieho spektra podmienok.

Zdroj: theverge.comnews.stanford.edu.

Redakcia

Všetky autorove články
autonom auto smart city doprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať