Video: 1,5-tonový robotický pretekársky exoskelet v akcii

3

Guinnessova kniha rekordov nedávno zverejnila na svojom YouTube kanáli video o exoskelete PROSTHESIS, gigantickom štvornohom robotickom mechanizme, označovanom ako „pretekárske monštrum“. Pri svojej výške 3,65 m, dĺžke bezmála 5 m a šírke takmer 5,5 m je to nielen najväčší exoskelet kráčajúci na Zemi, ale je aj na úrovni najväčších zaznamenaných slonov, aspoň čo sa týka veľkosti. Pokiaľ ide o hmotnosť, africké slony môžu mať až 5 – 6 ton, no táto mechanická napodobenina cicavca s hmotnosťou o niečo viac ako 1,5 t má k nim dosť ďaleko.

PROSTHESIS zostrojil Jonathan Tippett, strojný inžinier z kanadského Vancouveru, ktorý venoval projektu 13 rokov svojho života. Označenie „pretekárske“ nie je náhodné, Tippett má v úmysle použiť stroje, ako je tento, na vytvorenie úplne nového športu, kde sa „postaví pilot proti pilotovi v masívnych, agilných, vysokovýkonných, úplne elektrických terénnych strojoch“. Jeho cieľom je vytvoriť súťaž pre tieto mechanizmy, ktoré sú stopercentne ovládané ľudskými pilotmi.

PROSTHESIS vôbec nemôže fungovať bez toho, aby sa v ňom niekto nachádzal. Končatiny stroja sa totiž pohybujú v súlade s končatinami pilota, ktoré sú umiestnené do akéhosi vnútorného miniexoskeletu, ktorého pohyby sa menia na pokyny väčšieho mechanizmu. Výsledkom je prekvapivo obratná chôdza. Jedného dňa teda bude PROSTHESIS pripravený súťažiť so svojimi rovnako masívnymi bratmi.

Zdroj: nerdist.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika

3 komentáre

Niekto urobil hovadinu reakcia na: Video: 1,5-tonový robotický pretekársky exoskelet v akcii

12.2.2020 19:02
Tato hovadina ma sluzit iba na zviditelnenie sa. Inak je to nedokonala kopa zeleza.....

Preco hnojaci redakcia sirite klamstva. Nie je to pretekarsky stroj. Ledva sa hybe a niekolko krat padne pri chodzi vo videu! reakcia na: Video: 1,5-tonový robotický pretekársky exoskelet v akcii

6.2.2020 15:02
Preco hnojaci redakcia sirite klamstva. Nie je to pretekarsky stroj. Ledva sa hybe a niekolko krat padne pri chodzi vo videu!

na pole dobre reakcia na: Video: 1,5-tonový robotický pretekársky exoskelet v akcii

6.2.2020 14:02
ked vidim ako nici podu pod sebou, tak akurat ak by som chcel pole poorat.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať