Image
13.12.2018 0 Comments

Vianoce sú pre e-shopy zlatou baňou

Takmer polovica zástupcov e-shopov na Slovensku očakáva, že ich obrat sa v predvianočnom období zvýši o viac ako 20 %. Zároveň sú presvedčení, že nadchádzajúce sviatky im prinesú ešte vyššie obraty, ako tie minulé. V roku 2018 slovenské e-shopy najviac prostriedkov vložili do propagácie, najvyšší dopyt zaznamenávajú práve v čase Vianoc a pri investícii do online reklamy. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu, ktorý po tretíkrát zrealizovala spoločnosť KPMG v spolupráci s agentúrou ui42.

Zvýšenie obratu v čase Vianoc očakáva deväť z desiatich slovenských e-shopov. Štyria z desiatich respondentov sa dokonca v prieskume vyjadrili, že očakávajú zvýšenie obratu počas týchto Vianoc oproti minuloročným o viac ako 30 %. Vianočné sviatky sú považované predstaviteľmi e-shopov za top faktor, ktorý zvyšuje dopyt po ich tovaroch a službách. Vyjadrilo sa tak 36 % opýtaných. Na druhom mieste sa umiestnila tzv. PPC reklama, teda online reklama, kde zadávateľ platí za klik na stránku promujúcej spoločnosti. Na tretej priečke sú súťaže na sociálnych sieťach.

Tretina respondentov prieskumu KPMG a ui42 sa domnieva, že ich najväčšou konkurenčnou výhodou je zákaznícky servis. Z vrcholu rebríčka tak odsunul na druhé miesto širší sortiment, ktorý tento rok spomenulo ako svoju top výhodu 21 % opýtaných.

„Ľudia sú pred Vianocami často presýtení nakupovaním v nákupných centrách. Preto ak poznajú e-shop, ktorému dôverujú alebo ich osloví s jedinečnou ponukou, tak uprednostnia zadováženie darčekov z pohodlia domova. Zároveň je to pre nich unikátna šanca svojím servisom a zákazníckym prístupom získať si priazeň spotrebiteľa aj pre ďalšie nákupy,“ konštatuje Ivana Mazániková, partnerka KPMG na Slovensku zodpovedná za sektor maloobchodu.

Na prilákanie širšej zákazníckej základne 44 % e-shopov investovalo za rok 2018 najviac prostriedkov do propagácie. Marketing sa tak v tejto otázke umiestnil na prvej priečke už po tretíkrát. Ďalšia takmer tretina opýtaných zainvestovala najviac do dizajnu a funkcionality svojho online obchodu.

Podľa výsledkov spomínaného prieskumu vznikajú slovenské e-shopy najmä z túžby mať vlastné podnikanie. Vyjadrilo sa tak 44 % respondentov, čím sa tento faktor po minuloročnom prepade vrátil na prvú priečku z roku 2016.

Z našich skúseností vyplýva, že e-shopy si dnes zakladajú skôr skúsenejší ľudia s praxou v „klasickom“ zamestnaní. Mať vlastné podnikanie pre nich znamená možnosť sa realizovať, a zároveň určitú časovú flexibilitu,“ vysvetľuje Martin Krupa, spoluzakladateľ ui42.

Zaujímavým zistením je, že slovenské e-shopy majú globálne ambície. V horizonte dvoch rokov plánuje expanziu na ďalšie trhy 42 % opýtaných, ďalších 30 % to zvažuje. 

Autor: KPMG

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Bezpečnosť vládnej siete GOVNET bude vyššia, komunikácia bude šifrovaná

25.06.2019 15:16

 Bezpečnosť nadrezortnej siete Govnet sa zásadne zvýši. Vďaka tzv. IPSec tunelu bude mať celú sieť Govnet štát pod kontrolou a navyše bude umožňovať šifrované videokonferencie. Národný projekt na efek ...

Tlačové správy

Aký je podiel žien v IT? Necelá štvrtina

25.06.2019 14:51

IT manažéri očakávajú, že do piatich rokov bude až jedno z piatich pracovných miest automatizovaných alebo nahradených umelou inteligenciou. Sedem z desiatich z nich však verí, že novovytvorené pracov ...

Tlačové správy

Prekonajú mladí Trnavčania svoj doterajší rekord v úspornej jazde?

25.06.2019 00:00

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria na svoje ďalšie vystúpenie na medzinárodných pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2019 do Londýna. Tento rok budú bojovať s celkom nový ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá