Viac ako štvrtina nakazení škodlivým softvérom spôsobuje finančné straty

Bezpečnosť
0

Štúdia realizovaná spoločnosťou Kaspersky Lab v spolupráci s B2B International ukázala, že 2 z 5 používateľov internetu v Európe (41 %) sa za posledný rok stretli so škodlivým softvérom, pričom vo väčšine prípadov (78 %) to malo negatívny dosah na používateľov, ako aj ich zariadenia.

Infikovanie malvérom za posledných 12 mesiacov najčastejšie v Európe zaznamenali používatelia počítačov s operačným systémom Windows, a to až 83 % z nich. Zariadenia s operačným systémom Android či Mac OS X tiež neboli proti malvéru úplne imúnne - v priebehu roka sa s malvérom stretlo 13 % používateľov zariadení s Androidom a 6 % používateľov OS X.

Desať percent používateľov uviedlo, že ich zariadenie bolo infikované malvérom po tom, čo navštívili podozrivú webovú stránku, 5 % používateľov v prípade pripojenia cudzieho kľúča USB a 6% v prípade iného infikovaného zariadenia. Pri inštalácii škodlivej aplikácie, ktorá navonok pôsobila legitímne, to bolo 7 %. Ďalších 6 % respondentov uviedlo, že malvér sa do ich zariadenia dostal po otvorení infikovanej e-mailovej prílohy, a 13 % opýtaných nevedelo identifikovať zdroj, ktorým sa malvér dostal do ich zariadenia.

Alarmujúci je fakt, že až štyri z piatich prípadov útokov škodlivého softvéru mali pre používateľov infikovaných zariadení negatívne následky. Najčastejšie (v 32 % prípadov) si používatelia všimli spomalený výkon zariadenia, 28 % respondentov obťažovala neodbytná reklama (napr. prehliadač používateľa presmerovával na nevyžiadané stránky), v 18 % išlo o prítomnosť nevyžiadaného programu na ich zariadení.

Takmer traja z desiatich používateľov (28 %) v dôsledku malvérového útoku zaznamenali finančné straty. Obete takýchto útokov totiž museli napríklad zaplatiť „výkupné" kriminálnikom a ďalšie peniaze ich stála aj oprava zariadenia či obnova dát. Mnohí takisto investovali do softvéru, ktorý dôsledky takéhoto útoku eliminuje, a niektorí používatelia si v konečnom dôsledku museli zaobstarať nové zariadenie. Po zohľadnení všetkých finančných strát tak malvérový útok vyšiel používateľa priemerne na 125 eur.

10 znakov, ako rozpoznať napadnutie malvérom:

  1. Nečakané zlyhania aplikácií a operačného systému
  2. Spomalenie výkonu počítača a operačného systému
  3. Vysoká aktivita pevného disku
  4. Okná so zvláštnymi upozorneniami najmä pri štarte
  5. Nezvyčajné hlásenia systému
  6. Chýbajúce alebo nefunkčné programy
  7. Zvýšená aktivita na sieti aj pri nečinnosti
  8. Chyby e-mailového klienta a rozposielanie spamových e-mailov
  9. IP adresa na blackliste internetových služieb či zablokovanie u internetového providera
  10. Znefunkčnená ochrana počítača

Najspoľahlivejší spôsob, ako zistiť, či bol váš systém napadnutý malvérom, je preskenovať ho spoľahlivým antivírusovým programom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať