Image
9.7.2018 0 Comments

Testovali sme: Veľký test rýchlych pamätí DDR4

Operačné pamäte sú teraz horúca téma najmä z dvoch dôvodov. Jednak pre ich extrémne vysoké ceny a takisto preto, že naprieč všetkými platformami viac či menej formujú procesorový výkon. Podstatne viac než svojho času DDR3.

Najmenší vplyv má výkon RAM s top modelmi (Intel Skylake-X/AMD Threadripper) so štvorkanálovým pamäťovým radičom. Bežné main­streamové procesory však majú už polovičnú šírku zbernice a rýchlosť pamätí hrá dôležitejšiu rolu. Obzvlášť závislé od priepustnosti sú aj nové AMD APU, teda procesory koexistujúce s výkonným grafickým čipom, ktorého videopamäť je zdieľaná so systémovou. Vzniká tak otázka, aké pamäte sú kedy najvhodnejšie.

Na test som objednal šesť rýchlych súprav, ­z ktorých každá je špecifická niečím iným. A aj ­na­priek tomu, že sa nepodarilo pokryť všetky možnosti, tie kľúčové – s najčastejšie používanými, a teda i predávanými čipmi – obsadené sú.

Ako testujeme

Pretože testovanie pamätí je pomerne zložitá disciplína, na objektívne závery používam tri konfigurácie. Jednu postavenú na Gigabyte X99-U4 s procesorom Core i7-5930K pretaktovaným na 4,5 GHz (pričom uncore tiká na 3,7 GHz). Na tejto platforme testujem rýchlosti v štvorkanálovom (256-bitovom) zapojení. To však iba s tými pamäťami, z ktorých mám k dispozícii štyri moduly. Rýchlosť čítania, zápisu a latencia sú merané (takisto v Aida64) potom aj dvojkanálovo. To už používam frekvenčne upravený procesor Core i5-7600K@4,8 GHz ­(uncore@4,3 GHz).

Platformu správaním podobnú tejto využíva väčšina používateľov, preto na nej vzniklo i najviac testov. Napríklad i meranie rýchlosti (de)kompresie v 7-zipe s knižnicou nastavenou na 256 MB. Ďalej vplyv na rýchlosť prevzorkovávania 40-megabitového full HD videa. To v HandBrake (vo východiskových nastaveniach profilov) kodérmi x264 a x265. Všetky testy prebiehajú s aktívnym XMP, teda s takou frekvenciou a časovaním, s akým sa promujú.

Všetky pamäte však majú určité rezervy k dobru. Na ich preverenie je základná doska Gigabyte Z270N-Gaming 5 ako stvorená. Najprv hľadám maximálnu taktovaciu frekvenciu pri pevnom nastavení (bezpečného) napätia 1,35 V a pevného časovania CL17. Objavovanie najnižšieho časovania je v opačnom garde, t. j. pri fixných 2666 MHz. Hodnoty zapísané v tabuľke, samo­zrejme, zodpovedajú stabilným nastaveniam i v záťaži.

Na doplnenie však treba poznamenať, že na niektorých doskách (či procesoroch so slabším radičom) nemusíte dosiahnuť tabuľkové výsledky. A aj pri rovnakých moduloch môže byť strop v závislosti od kusa nižší. Napríklad moje testované Flare X z januára tohto roka nedosahujú identické parametre ako tie z apríla 2017, ktoré sú o chlp lepšie. Tieto zápisky berte preto len ako hrubú orientáciu.

PC forum
 

Tretia testovacia platforma je AMD Ryzen (Summit Ridge), konkrétne procesor s označením 2400G, skrývajúci na pomery integrovaných GPU na spoločnom PCB s procesorom, výkonnú grafiku Vega 11. Na dosiahnutie väčších rozdielov a nárokov na RAM je toto jadro navyše pretaktované na 1,5 GHz.

Okrem výkonnostného obmedzovania sú tu zaujímavé i zistenia ­základných vecí, a síce toho, či sú vôbec konkrétne moduly kompatibilné, alebo nie. Ťažkosti tohto typu sú od začiatku, čo procesory AMD začali podporovať pamäte DDR4. V mojom prípade je testovacím nástrojom dôkladne vybraná doska MSI X370 Carbon Pro, ktorá zvláda i to, s čím majú iné dosky problémy. BIOS je posledný ­dostupný, s mikrokódom AGESA 1.0.0.2a.

Hodnotenie

Asi nikoho neprekvapí, že najlacnejšie pamäte sú zároveň i najpomalšie. Reč je o moduloch Patriotu. Tie používajú čipy od Micronu a ako jediné sú typu dual rank (teda s čipmi na obidvoch stranách), čo je pre Ryzen vražedná kombinácia. Tieto pamäte v režime XMP s procesorom AMD odmietali komunikovať. Najslabšie obstáli, aj čo sa týka pretaktovania, a s časovaním sa nedá hýbať vôbec. Na druhej strane ide vzhľadom na cenu a parametre XMP o vynikajúcu voľbu k nízkorozpočtovým zostavám s procesormi Intel Coffee Lake, postaveným na doskách s čipovými súpravami Intel B360. Tie viac ako 2666 MHz moduly nepodporujú. Platforma AMD bola nepoužiteľná aj s pamäťami GOODRAM.

Aj keď tu to už s XMP žilo, obyčajne len do momentu, kým neprišla nejaká záťaž (a následné rozsypanie obrazu). Tieto moduly sú osadené pomerne vzácnymi pamäťami Nanya. S ich čipmi sa stretávame viac v SSD, kde sú ako buffer DRAM. XPM je nastavené rovnako ako na konkurenčných pamätiach ADATA XPG, ktoré i napriek rovnosti parametrov dosahujú zanedbateľne vyššie rýchlosti. Modely GOODRAM si zase plusové body pripisujú nízkym pasívom, vďaka čomu majú najlepšiu kompatibilitu s procesorovými chladičmi. Naopak, Corsair Vengeance sú najvyššie, a preto je dôležité pred kúpou si dobre prepočítať, či nebudú kolidovať so spodnými rebrami chladiča CPU.

Typ pamätí na puzdre čipov maskuje vlastnou značkou, no vyrába ich Hynix a ide o tie isté čipy (M-die), aké má ADATA. Ibaže ­Corsair v rámci XMP trochu stiahol časovania. Po manuálnych úpravách a detailnom ladení však pri obidvoch súpravách skončíte na rovnakých hodnotách tak pri frekvencii, ako i časovaní. V prepočte na gigabajt sú však pamäte Corsair drahšie. Do nejakej miery v tom zohráva úlohu i prídavné podsvietenie RGB, ktoré moduly ADATA nemajú. Kompatibilita s procesormi AMD je tu však, zdá sa, stopercentná. 

Na záver to najlepšie, ale, žiaľ, i najdrahšie – G.Skill. Lacnejšie TridentZ majú „áčkové“ Hynixy, ktoré pri nezmenenom napätí fungujú do 3600 MHz. A takisto ako Corsair majú svetlovodivý panel a pod ním diódy mixujúce 16,7 milióna farieb. V podstate ide o priamo konkurujúce moduly testovaným Corsairom a musím poznamenať, že pri rovnosti ceny tie z dielní G.Skill vychádzajú vo všetkých bodoch zaujímavejšie.

Suverénne najlepšie skončili Flare X (takisto G.Skill) s čipmi Samsung B-die. Je fascinujúce, ako dokážu pri 1,35 V fungovať na 4133 MHz/CL17. Týmto, mimochodom, strčia do vrecka aj JEDEC pre DDR5. Sympatické je i jednoduché vyhotovenie heatsinku. A hoci žiadne extra chladenie netreba, pasív má navrchu zárezy na lepší odvod tepla. Jeho dizajn je, trúfam si ­tvrdiť, na najvyššej úrovni a pritom Flare X nijako ne­­vy­č­nievajú ani výškovo. Pri návrhu týchto pamätí sa kládol dôraz komplexne na funkčné vlastnosti. Cena je však už naozaj krvavá, no to k špičkovým produktom patrí.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo december 2018

06.12.2018 11:29

Red Dead Redemption 2 má obrovský úspech Očakávaný titul z westernového prostredia menom Red Dead Redemption 2 dosiahol len za prvé tri dni svojho predaja tržby vo výške 725 miliónov dolárov. Spoločn ...

Recenzie

JBL Charge 4: Reproduktor na párty aj k bazénu

06.12.2018 09:52

Značka JBL platí v oblasti prenosných blue­toothových reproduktorov za etalón a asi by ste ťažko hľadali niekoho, kto by ju nepoznal. Novinka je už štvrtou generáciou modelu Charge, to znamená, že pri ...

Recenzie

Univerzálne 3D zariadenie TruDi od slovenskej firmy

06.12.2018 09:45

Univerzálne zariadenie TruDi umožňuje 3D tlač dvoma farbami, laserové 2D gravírovanie a rezanie. Konštrukcia tlačiarne je tvorená celokovovými prvkami na vysokú presnosť a dlhú životnosť. Produkt sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

OKI_122018

Najnovšie videáPC forum button