SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

6

Nadšenci digitálnych mien sú presvedčení, že svet bude jedného dňa oslobodený z jarma peňazí vydávaných a kontrolovaných vládami a centrálnymi bankami. No Bank of International Settlements (BIS), 90-ročná inštitúcia so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá sa často označuje ako centrálna banka centrálnych bánk, im odkazuje, že je to len sen.

Banka zverejnila zo svojej nadchádzajúcej výročnej správy kapitolu venovanú bitcoinu, v ktorej túto digitálnu menu charakterizuje ako „chabú náhradu pevnej inštitucionálnej podpory peňazí“.

Podľa banky sa dôvera v bitcoin môže „kedykoľvek vypariť pre krehkosť decentralizovaného konsenzu, prostredníctvom ktorého sa zaznamenávajú transakcie“. To vraj spochybňuje právoplatnosť jednotlivých platieb, ale takisto to znamená, že kryptoobchod môže jednoducho prestať fungovať, čo by malo za následok úplnú stratu hodnoty.

Digitálne meny sú postihnuté vnútornými protirečeniami a chýba im stabilita, ich hodnota v krátkych obdobiach kolíše. Okrem toho správa vyčíta šifrovacej technológii nízku účinnosť a vysokú spotrebu energie. Keby sa bitcoin používal v celoštátnom rozsahu, mohol by zahltiť internet. Rozsiahle akceptovanie a používanie kryptomien by spôsobilo, že transakcie sa stanú pomalšími a drahšími.

Náklady na transakcie s bitcoinom sa dostali v decembri minulého roka na úroveň 57 USD. „To znamená, že ak si kúpite kávu za 2 doláre, mali by ste zaplatiť 57 dolárov za to, aby sa transakcia uskutočnila,“ vysvetľuje Hyun Song Shin, vedúci výskumu BIS.

Ďalší problém je množstvo údajov, ktoré musia byť uložené a odoslané, aby sa overili blockchainové transakcie. Pri každej transakcii, ktorá pridáva niekoľko stoviek bajtov, sa och objem v priebehu času podstatne zväčšuje. Navyše tieto informácie musia byť zdieľané vždy, keď sa do blockchainu pridá nová transakcia. „Iba superpočítače by mohli držať krok s overovaním prichádzajúcich transakcií,“ píše sa v správe. „Objem súvisiacej komunikácie by mohol zahltiť internet, pretože milióny používateľov by si vymieňali súbory vo veľkosti terabajtu.“

Tretí problém je obrovské plytvanie výpočtovou silou a elektrickou energiou potrebnou na overenie transakcií. Ťažba bitcoinu dnes podľa BIS spotrebuje približne toľko elektrickej energie ako celé Švajčiarsko.

Podľa zástancov kryptomien je však správa BIS plytká a nezakladá sa na rozsiahlejšom výskume. Vychádza z materiálov starých jeden rok a neberie do úvahy najnovší výskum a vývoj. Vysoká spotreba energie je síce problém, ale vývojári si ho uvedomujú a snažia sa ho riešiť. Mnohí uznávajú, že technológia blockchainu je v ranom štádiu a vývojári tvrdo pracujú na tom, aby umožnili bitcoinu a ostatným kryptomenám rásť.

Približne 98 % pôvodného kódu bitcoinu z roku 2009 sa prepísalo a  vývojári po celom svete naďalej pracujú na nových nápadoch, riešeniach a technológiách. Podľa odborníkov vznikajúce projekty z tzv. druhej vrstvy (Layer 2), ako je napríklad Lightning Network, sú postavené na existujúcich kryptomenách a umožňujú spracovanie väčších objemov dát bez toho, aby vyžadovali obrovské množstvo energie, pričom spočívajú na základnej dôvere v bitcoin a blockchain.

„V súčasnosti prebieha veľa práce v oblasti infraštruktúry, čo je naozaj kľúčové,“ povedal Jeremy Allaire, generálny riaditeľ spoločnosti Circle, za ktorou stojí Goldamn Sachs. „V tomto odvetví prevláda konsenzus, že ak dokážeme vyriešiť niektoré z týchto problémov v nasledujúcom roku až dvoch rokoch, potom môžeme mať produkty, ktoré bude skutočne používať miliarda ľudí. A to je už oveľa zaujímavejšie.“

Zdroj: uk.businessinsider.comabc.net.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Digital dáta internet peniaze kryptomena bitcoin banking Blockchain

6 komentárov

čermík reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

26.6.2018 13:06
Já taky věřím, že kryptoměny nahradí papírové peníze. Proto se už na to pomalu připravuju a krypto kupuju. Nejvíce mě asi zajímá teď NEO o kterém jsem se dočetl na ccshopu. Bitcoin teď hodně kolísá, ale asi je teď dobrý čas ho koupit.
Reagovať

bitcoin mi otvoril oci reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

24.6.2018 14:06
nebudem predsa zivit tie nenazrate korporacie ktore chcu za kazdu platbu 15 centov. to radsej zaplatim za transfer bitcoinu 5 eur ved sa jedna len o promile celkovej platby kedze som nakupoval kontainer konope z juznej ameriky.
Ano jedna sa o ironiu ale postavenu na vlastnej skusenosti ked mi platba v bitcoinoch s poplatkom 3 EUR nepresla.

Reagovať

Ha ha reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

23.6.2018 21:06
Boja sa toho ako cert kriza
Zrejme maju na to dostatocny dovod a opak co tvrdia je pravdou
Reagovať

Žiadne peniaze nie sú reálne :) reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

22.6.2018 11:06
Aj USD, Euro, i ostatné meny sú založené na dôvere. Je to potvrdenie, prísľub, ktorý ako tak ma váhu aj kvôli bankám a štátom, že sa naplní. Pri množstve elektronických druhov peňazí, čo vznikli po Bitcoine je otázka, ako dôveryhodné sú. Bude tie moje peniaze niekto chcieť? Bude ich chcieť práve tá firma, ten človek, od ktorého chcem niečo kúpiť? Meny udržiavané štátmi to majú aspoň nejako zaručené. I keď nikto nezaručí, že sa neznehodnotia zo dňa na deň.
Reagovať

lightning reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

22.6.2018 10:06
Prichodom technologie lightning sa transakcie velmi zrýchlia aj zlacnia. Bitcoin je nepriatel cislo jedna pre banky. Nejde len o ten konkretny BTC ale celkovo . Ked kupis bitcoin minies peniaze co si mal v banke a ta nemoze poziciavat tvoje peniaze niekomu inemu. Stracaju miliardy,biliony . Ked mas bitcoin nepotrebujes banku, ty si banka. Nikto ti na tvoje peniaze nesiahne , mas ich pod kontrolou.
Reagovať

ako v politike reakcia na: Veľkí bankári tvrdia, že kryptomeny ako bitcoin nemôžu nahradiť peniaze. Toto sú hlavné dôvody

22.6.2018 09:06
najprv ignorujem, potom zosmiešňujem, potom ohováram, a potom (to len príde) - útočím...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať