
Veľké počítače by mali byť už dávno na ústupe a SFF mainstreamom
Trh so stolovými počítačmi chvíľu stagnuje, zriedka mierne povyskočí, ale všeobecne upadá a mobilné zariadenia dostávajú vo väčšine prípadov u používateľov prednosť. I tam, kde sa vyložene nehodia, čo je prípad pevných pracovísk. Notebooky majú skrátka horšiu ergonómiu.
Zmenšujúca sa atraktivita tradičných osobných počítačov má svoje opodstatnenie. Ich základná črta sa od deväťdesiatych rokov v podstate nezmenila, zatiaľ čo prenosné počítače sú čoraz tenšie, ľahšie a flexibilnejšie. Paradoxné je, že všetky tieto vlastnosti platia násobne pri stolových počítačoch, žiaľ, stále je etalónom desktopu prerastená 40-litrová skrinka. Pritom masovou záležitosťou by podľa správnosti mali byť PC tak osemdesiatkrát menšie, s rozmermi mydlovej škatuľky. V súvislosti s malými počítačmi všeobecne hovoríme o dizajne SFF (small form factor). To len na spresnenie titulku.
Z minulosti do súčasnosti
Štandard základných dosiek ATX, ktorý sa dodnes teší najväčšej popularite, Intel začal pretláčať od roku 1995. Orientácia tohto formátu je na výšku, to z dôvodu niekoľkých rozširujúcich slotov, obvykle okolo 7 – 9. Z retrospektívneho pohľadu znamenali tieto sloty jedinú možnosť, ako obohatiť konektivitu základnej dosky napríklad o porty USB, zvukovú kartu, radič IDE či chýbajúce sériové porty. Osadenie „onboard“ sa kedysi skrátka nenosilo a vybavenejšie počítače často bez problémov upotrebili aj päť rozširujúcich kariet.
Základná doska Mini-STX (vľavo) vedľa štyrikrát väčšieho formátu ATX (305 × 244 mm)
V súčasnosti sa však situácia výrazne zmenila a mnoho bežných používateľov nezaplní ani jeden slot. Grafika je už totiž obyčajne súčasťou procesora, zvukové karty sú takisto integrované (čo už, mimochodom, dávno nie je synonymum pre nekvalitu) a na zadných paneloch nezvyknú chýbať ani žiadne z bežne používaných portov. Rad rozširujúcich slotov PCI Express tak zostáva v drvivej väčšine prípadov nevyužitý (alebo stačí jeden – na samostatnú grafickú kartu), čo má i neželané vedľajšie ef ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE