Image
26.11.2012 0 Comments

Vektorizácia zrýchli prenosy cez VDSL až na 100 Mb/s

VDSL-kable.jpg Nielen veľa domácností, ale aj množstvo menších firiem sídliacich v rezidenčných oblastiach je dnes pripojených k internetu stále pomocou technológií ADSL/VDSL využívajúcich medené vodiče na dátový prenos po klasickom telefónnom vedení. To však znamená pomerne výrazné obmedzenie maximálnej prenosovej rýchlosti, ktorú možno dosiahnuť, a rýchlosť sa najmä v prípade rýchlejšieho VDSL výrazne znižuje aj s rastúcou vzdialenosťou od ústredne.

Práve medené linky stále dominujú dnešnému trhu a podľa prieskumu ABI Research je 60 % používateľov vysokorýchlostných taríf pripojených práve cez túto starú technológiu, hoci rozhodne nepatrí medzi najlepšie. No využitie existujúcich vedení na xDSL a revízie existujúcej infraštruktúry sú finančne oveľa výhodnejšie ako naťahovanie nových optických vlákien, a to najmä v oblastiach, ktoré nie sú husto obývané.

Vektorizácia novou budúcnosťou VDSL

Dodávatelia technológií xDSL preto neustále pracujú na zlepšení, ktoré by umožňovalo zvýšiť rýchlosti. Jedna z takýchto technológií je vektoring či vektorizácia (vectoring), s ktorou sa dá v praxi dostať až na rýchlosť 100 Mb/s na download (teoreticky môžu byť však rýchlosti ešte vyššie a napríklad Ericsson už skôr prezentoval prenos rýchlosťou až 0,5 Gb/s za využitia vektorizácie). Jeden z prvých európskych operátorov, ktorí túto technológiu plánujú nasadiť v praxi, je Deutsche Telekom, ktorý ju chce ponúknuť približne 24 miliónom nemeckých domácností a malých firiem. Podobné plány nedávno odhalil aj belgický Belgacom.

vdsl.jpg

Pokles rýchlosti VDSL s rastúcou vzdialenosťou

Podľa hovorcu Deutsche Telekomu je tento krok pre jeho firmu nevyhnutný na udržanie konkurencieschopnosti a zvýšenie atraktivity týchto služieb. Nároky na dátové prenosy stále rastú, čo je dané nielen väčším objemom multimediálneho obsahu, ale aj prístupom k čoraz komplexnejším aplikáciám a službám v cloude.

Ako sme už uviedli, rýchlosť ADSL a najmä VDSL výrazne klesá so vzdialenosťou od ústredne. Aj v prípade najnovšej revízie VDSL2 dochádza približne po 1,5 kilometri k strate akéhokoľvek rýchlostného benefitu a prenosy sú potom na podobnej úrovni ako pri ADSL. Na vine sú najmä najrôznejšie rušenia na linkách a práve na ich elimináciu sa zameriava technológia vektorizácie. Tá pomocou špeciálneho procesora interferencie analyzuje a následne vytvára signál, ktorý sa snaží rušenie eliminovať podobne ako napríklad technológie na odstránenie rušenia v slúchadlách. Viac nájdete v prezentácii spoločnosti Alcatel-Lucent pod článkom, ktorá je jedným z dodávateľov tejto technológie.

Benefity vektorizácie VDSL pre všetky strany

Výhodou nasadenia vektorizácie má byť najmä hladká migrácia používateľov, lepšia škálovateľnosť a aj zvyšovanie efektivity fungovania sietí operátorov pri relatívne prijateľných sumách investícií. To by malo zaručiť, že ceny vysokorýchlostných taríf zostanú na prijateľnej úrovni. Alcatel-Lucent konkrétne sľubuje rýchlosť 100 Mb/s do vzdialenosti 400 metrov od ústredne, s väčšou vzdialenosťou, samozrejme, bude dochádzať aj v tomto prípade k poklesom, ktoré by však podľa spomínanej prezentácie nemali byť také drastické ako v prípade VDSL bez vektorizácie.

Deutsche Telekom ešte čaká s nasadením na rozhodnutie regulačných úradov a podľa všetkého by mal začať novú technológiu vo svojej sieti ponúkať v budúcom roku.


Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Philips predstavil novinky v rodine LED televízorov pre rok 2020

24.01.2020 12:40

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov pre rok 2020. <iframe width="1189" height="669" src="https:/ ...

Technológie

Philips predstavil novú sériu OLED televízorov pre rok 2020

24.01.2020 00:00

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov pre rok 2020. Nové modely Philips OLED805 / 855 budú dostupné ako 55 ”a 65” mo ...

Technológie

Nový skladací smartfón Samsungu sa zdá oveľa lepší ako Galaxy Fold

23.01.2020 13:52

Nový skladací telefón Samsungu bude predstavený až o pár týždňov, ale už dnes sa zdá, že prinesie zlepšenie v porovnaní s Galaxy Fold. Údajne sa bude nazývať Galaxy Z Flip a bude mať véčkový dizajn. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá