Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

1

Je náš život skutočný alebo je to len fantázia? Sú anjeli v skutočnosti umelou inteligenciou vytvorenou na naše sledovanie programátormi zodpovednými za naše stvorenie? Týmito i ďalšími ohromujúcimi otázkami sa zaoberá vo svojej novej knihe Hypotéza simulácie vedec v Massachusettskej technologickej univerzity Rizwan Virk. Táto dobrodružná literatúra faktu špekuluje o pôvode reality a tvrdí, že pravdepodobne ide o počítačovú simuláciu.

Virk pritom čerpá zo svojich rozsiahlych znalostí kvantovej fyziky, informatiky, filozofie, východného náboženstva, videohier a sci-fi. Výsledkom je presvedčivý – hoci niekedy trochu divoký – argument proti myšlienke, že žijeme v objektívnej realite. V úvode Virk píše: „Napriek tomu, že už mnoho rokov kladieme otázky o hypotéze simulácie, až keď virtuálna realita a umelá inteligencia dosiahli svoju súčasnú úroveň, som uvidel jasnú cestu k tomu, ako by sme mohli vyvinúť všestranné simulácie, aké sú znázornené v Matrixe, čo ma viedlo k napísaniu tejto knihy.“

Virk vo svojej hypotéze dospel k tomu, že všetci sme pravdepodobne postavami v obrovskej multiplayerovej online hre. Hypotéza simulácie nadväzuje na prácu Nicka Bostroma The Simulation Argument a dopĺňa ju. Virkov optimizmus však trochu odľahčuje existenciálne obavy. Virk sa po desaťročiach starostlivého uvažovania rozhodol, že všetci žijeme vo videohre: „Túto skvelú videohru nazývam Veľká simulácia, pretože táto virtuálna realita sa zdá nerozoznateľná od fyzickej reality.“

Potom vysvetľuje, že by sme mohli dosiahnuť „simulačný bod“, keď sa počítačová simulácia tak ako v Matrixe stane technologicky možnou. Uvažuje aj o tom, ako kvantové počítače pomôžu v tomto úsilí tým, že redukujú skutočné problémy na tie, ktoré sa dajú vyriešiť počítačmi. No asi najzaujímavejšia vec na Virkovej práci je to, ako spája náboženstvo a vedu ako argument v prospech inteligentného dizajnéra. Náboženstvo a veda sú vo Virkovom pohľade na svet vnútorne späté.  Poukazuje na to, že „simulačná hypotéza nielenže poskytuje racionálne, vedecky podložené vysvetlenie vecí, ktoré nám náboženské tradície hovoria už roky, ale poskytuje aj vysvetlenia javov, ktoré moderná veda nevysvetlila“.

Patria medzi ne zážitky blízke smrti, zážitky mimo tela, UFO, synchronicita a déjàvu. Bez ohľadu na to, či to, čo nazývame realitou, je skutočnosť alebo len množstvo údajov na serveri, môžeme smerovať k dramatickému posunu paradigmy, keďže vstupujeme do veku počítačovej grafiky, ktorá je nerozoznateľná od nášho prirodzeného prostredia. Náš kolektívny pohľad na spiritualitu a na to, čo je možné vo sfére vedy a racionálneho myslenia, by si pravdepodobne zaslúžil nejakú aktualizáciu.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum clovek video videohra Gaming hry zabava

1 komentár

MIT by malo zistiť reakcia na: Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

24.4.2019 19:04
MIT by malo zistiť ako to, že sa dajú počuť myšlienky a rozšíriť to medzi ľudí Je to nejaká hypnóza alebo silikónovo titánové nanity ovládané jednotkami tenzorového toku? Ako to, že človek uhádne mnoho ráz presný čas chrbtom k hodinám? Asi sme v počítačovej hre. Boh si z nás robí srandu? Sme cyborgovia? A kto nás vyzradil ľuďom?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať