Image
5.9.2018 0 Comments

Vedcom sa podarilo v laboratórnych podmienkach zvrátiť starnutie ľudských buniek

Ľudia už oddávna skúmajú, ako by sa dal zvrátiť proces starnutia. Hoci táto možnosť je ešte ďaleko od reality, najnovšie štúdie priniesli sľubné výsledky.

Existuje veľa dôvodov, prečo naše bunky a tkanivá postupom času prestávajú fungovať, ale nový výskum sa zameriava na tzv. senescentné bunky v tkanivách a orgánoch. Ide o staršie bunky, ktoré už nefungujú tak, ako by mali, navyše ohrozujú aj funkciu okolitých buniek. Ukázalo sa, že odstránenie týchto starých dysfunkčných buniek zlepšuje mnohé črty starnutia u zvierat.

Ešte stále nie je celkom jasné, prečo sa bunky stávajú senescentnými, keď starneme, ale predpokladá sa, že to spôsobuje poškodenie DNA vplyvom zápalu a poškodenia ochranných molekúl na konci chromozómov. Nedávny výskum naznačil, že jednou z hybných síl starnutia môže byť strata našej schopnosti zapínať a vypínať gény v správnom čase a na správnom mieste.

S postupným starnutím strácame svoju schopnosť kontrolovať, ako sú regulované naše gény. Každá bunka v tele obsahuje všetky informácie potrebné na život, ale nie všetky gény sú zapnuté vo všetkých tkanivách alebo za všetkých podmienok. To je jeden zo spôsobov, ako sa srdcová bunka odlišuje od bunky obličiek napriek tomu, že obsahujú rovnaké gény.

Gény môžu byť aktivované signálmi zvnútra alebo mimo bunky. Aktivovaný gén vytvára molekulárnu správu (označovanú ako RNA) obsahujúcu informácie o tom, čo robí tento gén. Viac ako 95 % našich génov môže v závislosti od potrieb bunky vytvoriť niekoľko rôznych typov správ. Rozhodnutie o tom, ktorý typ správy sa v danom okamihu vytvorí, ovplyvňuje skupina asi 300 proteínov nazývaných splicingové faktory.

V krvných vzorkách starších ľudí hladiny týchto dôležitých regulátorov klesajú. Preto vedci hľadajú spôsoby, ako tieto faktory zasa zapnúť. V novej štúdii sa hovorí, že ošetrením starých buniek chemikáliou, ktorá uvoľňuje malé množstvo sírovodíka, možno zvýšiť úroveň niektorých týchto faktorov a omladiť staré ľudské bunky.

Hoci sírovodík môže byť vo veľkom množstve toxický, jeho molekuly sa prirodzene nachádzajú v našom tele. Dokázalo sa, že u zvierat zlepšuje niektoré znaky ochorení súvisiacich s vekom. Preto vedci skúmajú, ako ho dodať priamo do tej časti bunky, kde je to potrebné.

Použitím „molekulového smerového čísla“ možno dodať molekulu priamo do mitochondrií, štruktúr, ktoré produkujú energiu v bunkách. Vedci sa nazdávajú, že sírovodík pôsobí práve tam. To umožní používať malé dávky, pri ktorých je menej pravdepodobné, že spôsobia vedľajšie účinky. Dúfajú, že použitím takýchto molekulárnych nástrojov budú schopní nakoniec odstrániť senescentné bunky, a tak budú môcť zacieliť naraz  na viac ochorení súvisiacich s vekom.

Zdroj: theconversation.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HP čoskoro spustí masovú výrobu 3D tlačiarní na kov. Budú výrazne lacnejšie, presnejšie a rýchlejšie

19.09.2018 00:15

Spoločnosť HP sa intenzívne zaujíma o priemyselnú 3D tlač z kovu. Jej technológia s názvom HP Metal Jet je 50-krát rýchlejšia a výrazne lacnejšia než existujúce metódy. V súčasnosti prebiehajú pilotné ...

Technológie

BMW predviedlo autonómnu motorku, ktorá sa vie aj bez šoféra naklánať v zákrutách a brzdiť (+video)

18.09.2018 00:15

Úmrtnosť motocyklistov pri nehodách je 28-krát vyššia ako u ľudí sediacich za volantom. Preto by vývoj asistenčných technológií pre motocykle mohol byť veľmi užitočný. Divízia jednostopových vozidiel ...

Technológie

Konkurencia pre smart hodinky. Nový prístroj dokáže sledovať zdravotný stav aj cez stenu

18.09.2018 00:05

Zariadenia ako Apple Watch či náramky Fitbit dokážu sledovať srdcovú frekvenciu či spánkové vzory používateľa a včas ho varovať pred možnými problémami so srdcom. Teraz však profesorka MIT Dina Katabi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button