PC REVUE
Image
5.9.2018 0 Comments

Vedcom sa podarilo v laboratórnych podmienkach zvrátiť starnutie ľudských buniek

Ľudia už oddávna skúmajú, ako by sa dal zvrátiť proces starnutia. Hoci táto možnosť je ešte ďaleko od reality, najnovšie štúdie priniesli sľubné výsledky.

Existuje veľa dôvodov, prečo naše bunky a tkanivá postupom času prestávajú fungovať, ale nový výskum sa zameriava na tzv. senescentné bunky v tkanivách a orgánoch. Ide o staršie bunky, ktoré už nefungujú tak, ako by mali, navyše ohrozujú aj funkciu okolitých buniek. Ukázalo sa, že odstránenie týchto starých dysfunkčných buniek zlepšuje mnohé črty starnutia u zvierat.

Ešte stále nie je celkom jasné, prečo sa bunky stávajú senescentnými, keď starneme, ale predpokladá sa, že to spôsobuje poškodenie DNA vplyvom zápalu a poškodenia ochranných molekúl na konci chromozómov. Nedávny výskum naznačil, že jednou z hybných síl starnutia môže byť strata našej schopnosti zapínať a vypínať gény v správnom čase a na správnom mieste.

S postupným starnutím strácame svoju schopnosť kontrolovať, ako sú regulované naše gény. Každá bunka v tele obsahuje všetky informácie potrebné na život, ale nie všetky gény sú zapnuté vo všetkých tkanivách alebo za všetkých podmienok. To je jeden zo spôsobov, ako sa srdcová bunka odlišuje od bunky obličiek napriek tomu, že obsahujú rovnaké gény.

Gény môžu byť aktivované signálmi zvnútra alebo mimo bunky. Aktivovaný gén vytvára molekulárnu správu (označovanú ako RNA) obsahujúcu informácie o tom, čo robí tento gén. Viac ako 95 % našich génov môže v závislosti od potrieb bunky vytvoriť niekoľko rôznych typov správ. Rozhodnutie o tom, ktorý typ správy sa v danom okamihu vytvorí, ovplyvňuje skupina asi 300 proteínov nazývaných splicingové faktory.

V krvných vzorkách starších ľudí hladiny týchto dôležitých regulátorov klesajú. Preto vedci hľadajú spôsoby, ako tieto faktory zasa zapnúť. V novej štúdii sa hovorí, že ošetrením starých buniek chemikáliou, ktorá uvoľňuje malé množstvo sírovodíka, možno zvýšiť úroveň niektorých týchto faktorov a omladiť staré ľudské bunky.

Hoci sírovodík môže byť vo veľkom množstve toxický, jeho molekuly sa prirodzene nachádzajú v našom tele. Dokázalo sa, že u zvierat zlepšuje niektoré znaky ochorení súvisiacich s vekom. Preto vedci skúmajú, ako ho dodať priamo do tej časti bunky, kde je to potrebné.

Použitím „molekulového smerového čísla“ možno dodať molekulu priamo do mitochondrií, štruktúr, ktoré produkujú energiu v bunkách. Vedci sa nazdávajú, že sírovodík pôsobí práve tam. To umožní používať malé dávky, pri ktorých je menej pravdepodobné, že spôsobia vedľajšie účinky. Dúfajú, že použitím takýchto molekulárnych nástrojov budú schopní nakoniec odstrániť senescentné bunky, a tak budú môcť zacieliť naraz  na viac ochorení súvisiacich s vekom.

Zdroj: theconversation.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button