Image
15.4.2016 1 Comments

Vedcom sa podarilo uložiť 10 000 GB dát do molekúl DNA a zasa ich prečítať

Očakáva sa, že v roku 2020 bude celý digitálny svet obsahovať 44 biliónov gigabajtov dát, ktorých uskladnenie môže spôsobiť problémy. Keďže život sám vytvoril DNA, ktorá účinne ukladá všetky druhy informácií o fungovaní živého systému, navyše je to veľmi kompaktné a veľmi trvanlivé úložisko, vedci prišli s myšlienkou využiť DNA aj na uchovávanie digitálnych dát.

Výskumníci z Washingtonskej univerzity a Microsoftu vyvíjajú jeden z prvých kompletných systémov na ukladanie digitálnych dát do DNA. Chcú v podstate adaptovať DNA na použitie na ukladanie obrázkov, videí a dokumentov na stovky či tisíce rokov.

Tím zložený z odborníkov z oblasti bioinžinierstva, výpočtovej techniky a elektroniky dokázal kódovať dáta zo štyroch obrazových súborov do nukleotidových sekvencií fragmentov syntetickej DNA. Dosiahlo sa to premenou dlhých reťazcov jednotiek a núl z digitálnych dát do štyroch stavebných blokov sekvencie DNA (adenín, guanín, cytozín a tymín). Syntetizované molekuly DNA boli potom dehydrované na dlhodobé skladovanie.

A akoby zázrakom sa potom vedcom podarilo obrátiť celý proces a získať správnu sekvenciu z DNA na rekonštruovanie obrázka bez straty jediného bajtu informácií. Aby sa zakódované obrázky dali jednoduchšie nájsť, výskumníci využili v sekvenciách DNA akúsi obdobu poštových smerovacích čísel a adresy, aby sa uľahčilo vyhľadávanie. Použili takisto Huffmanovo kódovanie na bezstratovú kompresiu dát.

„Je skutočne dôležité, ako meníte jednotky a nuly na adenín, guanín, cytozín a tymín, takže ak používate inteligentný prístup, nemusíte urobiť veľa chýb,“ povedal Georg Seelig, docent elektroniky a informatiky na Washingtonskej univerzite, ktorý sa podieľal na výskume. „Ak to urobíte zle, bude tam veľa chýb.“ Jeden z trikov, ktorý vedci použili pri práci s dátami uchovanými v DNA, bol preto algoritmus na opravu pamäťových chýb, často používaný vo svete počítačov.

Ukladať informácie do molekuly DNA možno miliónkrát hustejšie, ako umožňujú súčasné technológie digitálnych úložísk, ako sú flash disky, pevné disky, ale aj magnetické a optické médiá. Navyše tieto systémy postupom času degradujú, zatiaľ čo DNA môže uchovávať dáta po celé stáročia.

Zdroj: rt.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. Zdroj reakcia na: Vedcom sa podarilo uložiť 10 000 GB dát do molekúl DNA a zasa ich prečítať
    15.4.2016 09:04
    Pouzit nedoverihodnut rt.com ako zdroj pre vyskum americkych vedcov mi pripada ako propaganda.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá