Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci zlomili nohu robota, aby sa naučil opäť chodiť

Technológie
0

Blesl_Vedci zlomili nohy.jpg Naši budúci robotickí pomocníci sa môžu aj poškodiť, a tak vedci usúdili, že sa budú musieť naučiť tomu prispôsobiť a kompenzovať poškodenie, kým ho niekto opraví.

Výskumníci na parížskej univerzite Sorbonne použili na testy robot so šiestimi nohami. Jeho databáza obsahovala 13 000 spôsobov, ako môže chodiť, ak sa mu zlomí noha. Potom mu úmyselne zlomili nohu, aby sa presvedčili o tom, ako si robot poradí so zranením.

ITN_animacia_vedci zlomili nohu.gif

Poškodený robot analyzoval možnosti pohybu a zisťoval, pri ktorých z nich nepotrebuje nohy alebo môže použiť aj zlomenú končatinu. Potom začal jednotlivé možnosti skúšať, pričom meral vlastnú rýchlosť a smer pohybu, kým nenašiel spôsob, ktorý by mohol byť vhodnou náhradou jeho štandardnej chôdze.


Tým, že robot má prístup k tisíckam spôsobov, ako situáciu riešiť, vo veľmi krátkom čase sa bez ľudského zásahu opäť vráti k plneniu svojich úloh. To je dôležitá vlastnosť najmä pri robotoch, ktoré pracujú v prostredí nebezpečnom pre ľudí, napr. vo vojnovej zóne alebo pri poškodenom jadrovom reaktore a pod.

Zdroj: gizmodo.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať