Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

0

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť najsilnejšie magnetické pole na svete. Vedci a inžinieri MagLabu ukázali spôsob, ako vytvoriť a používať elektromagnety, ktoré sú silnejšie a menšie ako kedykoľvek predtým. Ich práca je načrtnutá v článku publikovanom v časopise Nature.

Miniatúrny magnet vytvoril rekordné magnetické pole 45,5 tesla. Typický magnetický rezonančný prístroj zvládne 2 až 3 T. Najsilnejším magnetom s kontinuálnym poľom na svete je 45-teslový hybridný nástroj MagLab, ide však o 35-tonové monštrum, ktoré drží rekord od roku 1999. Nový magnet vytvorený Seungyongom Hahnom a jeho tímom, označovaný ako 45,5-T, má hmotnosť iba 390 gramov a na krátky čas prekonal magnetické pole šampióna o 0,5 T.

Ako tento miniatúrny magnet funguje?
Má vysokoteplotnú supravodičovú cievku, ktorá generuje magnetické pole 14,4 tesla vnútri rezistívneho magnetu 31,1 tesla, čím sa získa magnetické pole 45,5 tesla - pravdepodobne dosiaľ najvyššia dosiahnutá hodnota intenzity magnetického poľa. Magnet používa pásku vodiča potiahnutú REBCO (rare earth barium copper oxide  - REBa2Cu3Ox) na substráte s hrúbkou 30 mikrometrov, čo robí cievku vysoko kompaktnou a schopnou pracovať pri veľmi vysokej hustote prúdu vinutia 1260 ampérov na štvorcový milimeter.  

Zdroj: phys.org.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum magnet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať