Image
24.1.2014 0 Comments

Vedci z MIT vytvorili priehľadný displej z nanomateriálu

priehladny_displej.jpg Nová technológia je postavená na tenkom filme z lacného materiálu, nenáročného na výrobu. Predstavte si ženu, ktorá sa pri ceste na pracovný pohovor stratí v prostredí neznámeho mesta. Aby neprišla neskoro a urobila na potenciálneho zamestnávateľa dobrý dojem, nechá si na čelnom skle svojho vozidla zobraziť mapu s vyznačenou cestou.

V tomto prípade nemusí ísť o žiadne sci-fi. Vedcom z Massachusettského technologického inštitútu sa za použitia nanotechnológií podarilo vytvoriť priehľadnú obrazovku, ktorú možno okrem predného skla vozidla umiestniť napríklad aj na bežné okuliare.

Vedci z MIT síce nie sú prví, kto sa snaží o vytvorenie priehľadného displeja, ich technológia sa však vraj od tých predošlých veľmi líši. Ponúka výrazne širší uhol pohľadu a možno ju jednoducho vyrobiť s minimálnymi nákladmi.

Technológiu, ktorou je vlastne sklo potiahnuté plastovým povlakom, možno podľa vedcov využiť na už spomínanú navigáciu či zobrazenie iných informácií do zorného poľa vodičov vozidiel i lietadiel. Rovnako ju možno použiť na premietanie filmu na okno či priamo na sklá dioptrických okuliarov. Praktických využití sa ponúka nespočetné množstvo.

„Využitie nanotechnológií na vytvorenie transparentných displejov považujem za šikovný nápad," pochválil svojich kolegov profesor Shanhua Fan zo Stanfordovej univerzity.

Ostatné displeje podľa MIT len premietajú obraz do zorného poľa používateľa, takže sa zdá, že sa vznáša v priestore. Problém je však v tom, že používateľ musí byť na dobrú viditeľnosť obrazu v konkrétnej pozícii. Ďalšie technológie zase umiestňujú potrebnú elektroniku priamo do skla, čo je veľmi nákladné.

Naproti tomu riešenie z MIT umožňuje pohľad z mnohých uhlov, pretože obraz je premietaný na sklo, nie do očí. Priehľadná fólia navyše nie je náročná ani nákladná na výrobu.

Vedci zatiaľ novú technológiu otestovali len na modrej farbe. Očakávajú však, že si technológia poradí so širokým spektrom farieb.

Video s ukážkami novej technológie (po anglicky):


Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Výskum

Slovenskí vedci a vedkyne si prevzali ocenenia za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky

09.11.2019 19:20

Oceniť prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií bolo  cieľom  slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá