Image
4.8.2015 0 Comments

Vedci vyvinuli o 30 % účinnejšie fotovoltické články

Účinnosť solárnych článkov by sa mohla zvýšiť o 30 percent alebo aj viac vďaka novým hybridným materiálom, ktoré využívajú infračervené žiarenie, tvoriace väčšinu svetla dopadajúceho na zemský povrch.

Infračervené svetlo však bežne prechádza cez fotovoltické materiály, z ktorých sú zhotovené dnešné solárne články. Teraz vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside vytvorili hybridný materiál, ktorý môže využívať slnečné infračervené žiarenie.

Hybridný materiál je kombináciou anorganických polovodičových nanokryštálov, ktoré zachytávajú infračervené fotóny, a organických molekúl, ktoré pomáhajú spájať energiu z týchto fotónov a emitovať fotón s vyššou energiou. Pri pokusoch boli použité nanokryštály selenidu olova na zachytenie infračervených fotónov a organická zlúčenina rubrén vyžarujúca viditeľné žltooranžové fotóny.

nanocrystals.jpg

Nanokryštály a organické materiály môžu previesť nízkoenergetické fotóny na viditeľné svetlo, ktoré zachytí solárny článok. Nanokryštály selenidu kadmia s jedným druhom organického povlaku vytvárajú fialové svetlo, zatiaľ čo selenid kadmia s iným typom organického povlaku vytvára zelené svetlo.

Vedci uviedli, že schopnosť konvertovať dva nízkoenergetické fotóny do jedného s vyššou energiou má potenciálne využitie napríklad aj v ukladaní dát s vysokou hustotou a v oblasti organických svetelných diód (OLED).

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nano Letters.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Hydrogél s vlastnosťami živého tkaniva. Vďaka schopnosti regenerácie môže nahradiť svaly či kožu

11.12.2019 00:20

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinul materiál podobný gélu, ktorý má veľa vlastností živého tkaniva. Ide o formu hydrogélu, pričom táto želatína nie je len samoliečivá, ale aj veľmi odo ...

Výskum

Ultratenká diamantová fólia vyrobená z grafénu môže spevniť pevnejšiu, menšiu a flexibilnú elektroniku

11.12.2019 00:11

Grafén je už známy tým, že je neuveriteľne pevný napriek tomu, že má hrúbku iba jedného atómu. No dal by sa ešte spevniť? Vedci z Južnej Kórey hľadali odpoveď na túto otázku a vyvinuli novú metódu men ...

Výskum

Umelé neuróny bude možné využiť ako implantáty pri Alzheimerovej chorobe

10.12.2019 00:10

Tím vedcov z britskej University of Bath našiel spôsob, ako replikovať vo forme elektronických obvodov to, čo prirodzene robia nervové bunky (neuróny). Úlohou neurónov je prenášať signály medzi mozgom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá