Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci vyvinuli o 30 % účinnejšie fotovoltické články

0

Účinnosť solárnych článkov by sa mohla zvýšiť o 30 percent alebo aj viac vďaka novým hybridným materiálom, ktoré využívajú infračervené žiarenie, tvoriace väčšinu svetla dopadajúceho na zemský povrch.

Infračervené svetlo však bežne prechádza cez fotovoltické materiály, z ktorých sú zhotovené dnešné solárne články. Teraz vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside vytvorili hybridný materiál, ktorý môže využívať slnečné infračervené žiarenie.

Hybridný materiál je kombináciou anorganických polovodičových nanokryštálov, ktoré zachytávajú infračervené fotóny, a organických molekúl, ktoré pomáhajú spájať energiu z týchto fotónov a emitovať fotón s vyššou energiou. Pri pokusoch boli použité nanokryštály selenidu olova na zachytenie infračervených fotónov a organická zlúčenina rubrén vyžarujúca viditeľné žltooranžové fotóny.

nanocrystals.jpg

Nanokryštály a organické materiály môžu previesť nízkoenergetické fotóny na viditeľné svetlo, ktoré zachytí solárny článok. Nanokryštály selenidu kadmia s jedným druhom organického povlaku vytvárajú fialové svetlo, zatiaľ čo selenid kadmia s iným typom organického povlaku vytvára zelené svetlo.

Vedci uviedli, že schopnosť konvertovať dva nízkoenergetické fotóny do jedného s vyššou energiou má potenciálne využitie napríklad aj v ukladaní dát s vysokou hustotou a v oblasti organických svetelných diód (OLED).

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Nano Letters.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať