Image
16.11.2018 1 Comments

Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním.

Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie. Vyvinuli špeciálnu kvapalinu, nazývanú solárne tepelné palivo, ktoré dokáže skladovať slnečnú energiu viac ako desať rokov.

Solárne tepelné palivo je ako nabíjateľná batéria, ale namiesto elektrickej energie do nej ukladáte slnečné svetlo a v prípade potreby ho vyžaruje ako teplo,“ vysvetľuje Jeffrey Grossman z MIT v rozhovore pre NBC News.

Ide vlastne o molekulu, ktorá sa skladá z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď na ňu pôsobí slnečné svetlo, stane sa niečo nezvyčajné: väzby medzi atómami sa preskupia a vznikne nová verzia nazývaná izomér.

Solárna energia je zachytená medzi silnými chemickými väzbami izoméru a zostane tam, aj keď sa molekula ochladí na izbovú teplotu. Keď je energia potrebná, napríklad v noci alebo počas zimy, kvapalina sa prefiltruje cez katalyzátor, molekula sa vráti do pôvodnej formy a uvoľní energiu v podobe tepla.

Energia môže byť v tomto izoméri uložená až na 18 rokov,“ hovorí jeden z členov vedeckého tímu Kasper Moth-Poulsen z Chalmers University. „A keď chceme energiu vyťažiť a použiť ju, získavame väčší nárast tepla, než sme sa odvážili dúfať.

Vedci vyskúšali nové kvapalné palivo v prototype energetického systému, umiestnenom na streche budovy univerzity, a upútali pozornosť mnohých investorov. Zopakovali tento cyklus viac ako 125-krát bez významného poškodenia molekuly.

Výskumníci tvrdia, že kilogram ich kvapaliny môže teraz uskladňovať 250 wattov energie, čo je dvojnásobok energetickej kapacity batérií Tesla Powerwall. Domnievajú sa však, že vďaka optimalizácii dizajnu čoskoro budú môcť z tohto systému získať ešte viac tepla.

Ak pôjde všetko podľa plánu, Moth-Poulsen si myslí, že technológia by mohla byť k dispozícii na komerčné účely do 10 rokov.

Štúdia bola uverejnená v časopise Energy & Environmental Science.

Zdroj: sciencealert.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 Pro konkuruje špičkovým fotoaparátom aj vlajkovým lodiam. Poznáme parametre a cenu

21.05.2019 08:38

HONOR dnes predstavil v Londýne kompletný produktový rad, ktorý sa skladá z už predstaveného modelu HONOR 20 a novo predstavených modelov HONOR 20 PRO a HONOR 20 Lite. Stredobodom pozornosti je najno ...

Technológie

Platenie bez hotovosti, mobilu alebo bez karty je oslobodzujúce a tiež sexi!

21.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Minule mi skoro oči vyskočili: chlapík prišiel do kaviarne, vypil svoje kafé, prečítal si správy a keď siahol do vrecka, zistil, že si peňaženku nechal v kancelárii. Servírka už prí ...

Technológie

Kvalitný systém CRM ako hlavná konkurenčná výhoda firiem

15.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a moderným CRM sys ...

q

1 Comments

  1. Jednotka energie reakcia na: Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov
    17.11.2018 12:11
    250W energie je asi ako 100km rychlosti. Jednotka energie je joule alebo Ws.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button