Image
10.12.2018 0 Comments

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rakoviny, ktorý dokáže objaviť stopy ochorenia v krvnom obehu pacienta. Na odhalenie prítomnosti malígnych buniek kdekoľvek v tele sa používa kvapalina meniaca farbu. Výsledky sú k dispozícii za menej ako 10 minút. 

Test je stále v štádiu vývoja, no ide o radikálne nový prístup k zisťovaniu rakoviny, ktorý by lekárom poskytol jednoduchý rutinný skríning tejto choroby. Test má citlivosť približne 90 %, čo znamená, že by odhalil približne 90 zo 100 prípadov rakoviny.

Vedci vychádzali z toho, že normálna a rakovinová DNA sa správa vo vode veľmi odlišne. Skúmaná DNA sa pridáva do vody obsahujúcej drobné nanočastice zlata, ktoré premenia vodu na ružovú. Keď sa potom pridá DNA z rakovinových buniek, viaže sa na nanočastice takým spôsobom, že voda si zachováva pôvodnú farbu. No keď sa pridá DNA zo zdravých buniek, tá sa viaže na častice inak a voda zmení farbu na modrú.

„Test je dostatočne citlivý na detekciu veľmi nízkej hladiny rakovinovej DNA vo vzorke,“ povedala Laura Carrascosa, výskumná pracovníčka na Queenslandskej univerzite. Vedci vykonali testy na 200 ľudských vzorkách zdravej a rakovinovej DNA. Teraz pracujú na klinických skúškach s pacientmi, ktorí majú širší rozsah typov rakoviny, ako boli doteraz testované.

Lekári dnes musia vykonať biopsiu tkaniva u pacienta s podozrením na nádor, čo je invazívny postup. Menej invazívny test, ktorý umožní skoré zistenie rakoviny, by mohol zmeniť spôsob vyšetrovania pacientov. Univerzálny test rakoviny síce nie je dostatočne presný na to, aby určil polohu alebo veľkosť nádoru, ale dá lekárom rýchlu odpoveď na otázku, či má pacient rakovinu.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Rectenna: Elektrina získaná zo signálu Wi-Fi by mohla napájať prenosnú elektroniku, smartfóny či implantáty

08.02.2019 00:15

Predstavte si, že by váš smartfón, notebook, nositeľná či iná elektronika nepotrebovali na napájanie batériu. Výskumníci z Massachusettskej technologickej univerzity uskutočnili krok týmto smerom. Vyv ...

Výskum

Revolučná 3D tlačiareň objekty netlačí po vrstvách. „Vyťahuje“ ich z kvapalného akrylátu

07.02.2019 00:25

Hoci moderná technológia 3D tlače umožňuje vytvoriť úžasné veci, stále má svoje obmedzenia. Vytlačené objekty majú často zúbkované okraje, nerovný povrch a problémy môžu byť aj s tlačou komplexnejších ...

Výskum

Prielom v budúcnosti komunikácie. Prenos zvuku pomocou lasera priamo do ľudského ucha

05.02.2019 00:15

Vedci z MIT našli spôsob, ako využiť laser na prenos zvukov vrátane hudby a reči cez miestnosť priamo do ucha človeka bez akéhokoľvek prijímača. Tento objav môže znamenať prielom pre budúcnosť zvuku a ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button