Image
10.12.2018 0 Comments

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rakoviny, ktorý dokáže objaviť stopy ochorenia v krvnom obehu pacienta. Na odhalenie prítomnosti malígnych buniek kdekoľvek v tele sa používa kvapalina meniaca farbu. Výsledky sú k dispozícii za menej ako 10 minút. 

Test je stále v štádiu vývoja, no ide o radikálne nový prístup k zisťovaniu rakoviny, ktorý by lekárom poskytol jednoduchý rutinný skríning tejto choroby. Test má citlivosť približne 90 %, čo znamená, že by odhalil približne 90 zo 100 prípadov rakoviny.

Vedci vychádzali z toho, že normálna a rakovinová DNA sa správa vo vode veľmi odlišne. Skúmaná DNA sa pridáva do vody obsahujúcej drobné nanočastice zlata, ktoré premenia vodu na ružovú. Keď sa potom pridá DNA z rakovinových buniek, viaže sa na nanočastice takým spôsobom, že voda si zachováva pôvodnú farbu. No keď sa pridá DNA zo zdravých buniek, tá sa viaže na častice inak a voda zmení farbu na modrú.

„Test je dostatočne citlivý na detekciu veľmi nízkej hladiny rakovinovej DNA vo vzorke,“ povedala Laura Carrascosa, výskumná pracovníčka na Queenslandskej univerzite. Vedci vykonali testy na 200 ľudských vzorkách zdravej a rakovinovej DNA. Teraz pracujú na klinických skúškach s pacientmi, ktorí majú širší rozsah typov rakoviny, ako boli doteraz testované.

Lekári dnes musia vykonať biopsiu tkaniva u pacienta s podozrením na nádor, čo je invazívny postup. Menej invazívny test, ktorý umožní skoré zistenie rakoviny, by mohol zmeniť spôsob vyšetrovania pacientov. Univerzálny test rakoviny síce nie je dostatočne presný na to, aby určil polohu alebo veľkosť nádoru, ale dá lekárom rýchlu odpoveď na otázku, či má pacient rakovinu.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

18.06.2019 00:35

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť na ...

Výskum 1

Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.06.2019 00:15

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom č ...

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button