Image
10.12.2018 0 Comments

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rakoviny, ktorý dokáže objaviť stopy ochorenia v krvnom obehu pacienta. Na odhalenie prítomnosti malígnych buniek kdekoľvek v tele sa používa kvapalina meniaca farbu. Výsledky sú k dispozícii za menej ako 10 minút. 

Test je stále v štádiu vývoja, no ide o radikálne nový prístup k zisťovaniu rakoviny, ktorý by lekárom poskytol jednoduchý rutinný skríning tejto choroby. Test má citlivosť približne 90 %, čo znamená, že by odhalil približne 90 zo 100 prípadov rakoviny.

Vedci vychádzali z toho, že normálna a rakovinová DNA sa správa vo vode veľmi odlišne. Skúmaná DNA sa pridáva do vody obsahujúcej drobné nanočastice zlata, ktoré premenia vodu na ružovú. Keď sa potom pridá DNA z rakovinových buniek, viaže sa na nanočastice takým spôsobom, že voda si zachováva pôvodnú farbu. No keď sa pridá DNA zo zdravých buniek, tá sa viaže na častice inak a voda zmení farbu na modrú.

„Test je dostatočne citlivý na detekciu veľmi nízkej hladiny rakovinovej DNA vo vzorke,“ povedala Laura Carrascosa, výskumná pracovníčka na Queenslandskej univerzite. Vedci vykonali testy na 200 ľudských vzorkách zdravej a rakovinovej DNA. Teraz pracujú na klinických skúškach s pacientmi, ktorí majú širší rozsah typov rakoviny, ako boli doteraz testované.

Lekári dnes musia vykonať biopsiu tkaniva u pacienta s podozrením na nádor, čo je invazívny postup. Menej invazívny test, ktorý umožní skoré zistenie rakoviny, by mohol zmeniť spôsob vyšetrovania pacientov. Univerzálny test rakoviny síce nie je dostatočne presný na to, aby určil polohu alebo veľkosť nádoru, ale dá lekárom rýchlu odpoveď na otázku, či má pacient rakovinu.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedec z MIT vo svojej knihe uvažuje o tom, či naozaj žijeme vo videohre

24.04.2019 00:15

Je náš život skutočný alebo je to len fantázia? Sú anjeli v skutočnosti umelou inteligenciou vytvorenou na naše sledovanie programátormi zodpovednými za naše stvorenie? Týmito i ďalšími ohromujúcimi o ...

Výskum

Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony

17.04.2019 00:20

Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava ...

Výskum

Výskumníci vytlačili nové 3D srdce z vlastných buniek pacienta

16.04.2019 00:20

Izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity vytlačili 3D srdce použitím vlastných buniek pacienta, čo by mohlo pomôcť pri náhrade chorých častí srdca, prípadne aj úplnej transplantácii. Srdce, ktoré ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button