Image
10.12.2018 0 Comments

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rakoviny, ktorý dokáže objaviť stopy ochorenia v krvnom obehu pacienta. Na odhalenie prítomnosti malígnych buniek kdekoľvek v tele sa používa kvapalina meniaca farbu. Výsledky sú k dispozícii za menej ako 10 minút. 

Test je stále v štádiu vývoja, no ide o radikálne nový prístup k zisťovaniu rakoviny, ktorý by lekárom poskytol jednoduchý rutinný skríning tejto choroby. Test má citlivosť približne 90 %, čo znamená, že by odhalil približne 90 zo 100 prípadov rakoviny.

Vedci vychádzali z toho, že normálna a rakovinová DNA sa správa vo vode veľmi odlišne. Skúmaná DNA sa pridáva do vody obsahujúcej drobné nanočastice zlata, ktoré premenia vodu na ružovú. Keď sa potom pridá DNA z rakovinových buniek, viaže sa na nanočastice takým spôsobom, že voda si zachováva pôvodnú farbu. No keď sa pridá DNA zo zdravých buniek, tá sa viaže na častice inak a voda zmení farbu na modrú.

„Test je dostatočne citlivý na detekciu veľmi nízkej hladiny rakovinovej DNA vo vzorke,“ povedala Laura Carrascosa, výskumná pracovníčka na Queenslandskej univerzite. Vedci vykonali testy na 200 ľudských vzorkách zdravej a rakovinovej DNA. Teraz pracujú na klinických skúškach s pacientmi, ktorí majú širší rozsah typov rakoviny, ako boli doteraz testované.

Lekári dnes musia vykonať biopsiu tkaniva u pacienta s podozrením na nádor, čo je invazívny postup. Menej invazívny test, ktorý umožní skoré zistenie rakoviny, by mohol zmeniť spôsob vyšetrovania pacientov. Univerzálny test rakoviny síce nie je dostatočne presný na to, aby určil polohu alebo veľkosť nádoru, ale dá lekárom rýchlu odpoveď na otázku, či má pacient rakovinu.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Jednoduchá robotická konštrukcia dokáže simulovať hmatovú spätnú väzbu vo VR

22.10.2019 00:20

Hoci robotických ramien existuje už veľké množstvo, väčšina z nich je ťažká, drahá a nie je dostupná bežným používateľom. Vedci z Bristolskej univerzity sa to snažia zmeniť. Vyvinuli prvý systém, ktor ...

Výskum

Vedci vytvorili plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

22.10.2019 00:05

Čínski vedci už v roku 2016 úspešne vytvorili spermie myší z kmeňových buniek, ktoré potom použili na oplodnenie obyčajných vajíčok a na produkciu zdravých mláďat. Minulý rok ďalší tím z Číny manipul ...

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019