Vedci vyvíjajú technológiu na vytváranie hologramov vysielačom v pásme Wi-Fi

2

Výskumníci z Technickej univerzity v Mníchove vyvinuli holografický zobrazovací proces, ktorý využíva vyžarovanie vysielača v pásme, ktoré využíva aj Wi-Fi na vytvorenie trojrozmerných snímok okolitého prostredia až s centimetrovou presnosťou.

Generovanie hologramov pomocou mikrovlnného žiarenia vyžaduje len jednu pevnú a jednu pohyblivú anténu, čo je oveľa jednoduchšie vybavenie ako na optické hologramy, ktoré potrebujú komplikovanú laserovú technológiu.

„Pomocou tejto technológie môžeme vytvoriť trojrozmerný obraz priestoru okolo vysielača, akoby naše oči mohli vidieť mikrovlnné žiarenie,“ povedal Friedemann Reinhard, spoluautor štúdie (PDF) zverejnenej v časopise Physical Review Letters. Keďže signály v tomto pásme podobne ako WiFi prenikajú cez steny, technológia by sa dala využiť napríklad na nájdenie obetí pochovaných pod lavínou alebo zrútenou budovou.

Zatiaľ je však technológia v ranom štádiu. No pre tých, ktorí sa obávajú straty súkromia, Reinhard dodáva, že pohyblivá anténa potrebná na skenovanie miestnosti alebo budovy je veľmi veľká, a tak sa nedá inštalovať tajne.

Zdroj: Cnet, Tum

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
hologram Wi-Fi

2 komentáre

A koherencia? reakcia na: Vedci vyvíjajú technológiu na vytváranie hologramov Wi-Fi

10.5.2017 19:05
Dufam, ze nemusim pisat nic viac.
Reagovať

RE: A koherencia? reakcia na: A koherencia?

12.5.2017 08:05
Veru nemusíte. Na predchádzajúcom pracovisku sme sa snažili využiť technológiu na navigáciu v budovách pomocou rádiomajákov typu iBeacon a napokon hlavne vďaka neochote ich výrobcu polskej firmy Estimote sme museli hodiť flintu do žita. Fungovalo to no nedosiahli sme požadovanú presnosť. No boli sme na to len dvaja inžinieri. Tímu vedcov s adekvátnymi možnosťami by sa vec popisovaná v článku mohla na určitej úrovni presnosti zobrazenia podariť
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať