Image
29.3.2018 2 Comments

Vedci vytvorili model vesmíru, v ktorom by sa kozmická loď mohla dostať na hranicu čiernej diery a skúmať ju

Fyzici už dlho tvrdia, že čierne diery sú nepreniknuteľné a čokoľvek, čo sa do nich dostane, sa navždy stratí. Preto ich nemožno študovať ani pochopiť. Hoci malé množstvo hmoty a energie by mohlo uniknúť z čiernej diery v podobe Hawkingovho žiarenia, všetko ostatné v nej je vymazané z fyzického vesmíru.

Táto myšlienka je základným predpokladom modernej fyziky: Ak niečo spadne do čiernej diery, nemôže byť kontaktované a jeho budúcnosť nemožno predvídať. Nikto by neprežil cestovanie do temného priestoru dostatočne dlho na to, aby mohol niečo pozorovať pred tým, než by bol zničený.

Tím fyzikov a matematikov z Portugalska, Kanady, Holandska a Spojených štátov snaží vytvoriť novú hypotézu o čiernych dierach. Ich úsilie vyvolalo veľký záujem zo strany kolegov.

V dokumente publikovanom v časopise Physical Review Letters výskumníci ukázali, že v určitých extrémnych situáciách môžu existovať čierne diery, ktoré by umožnili teoretickým pozorovateľom prejsť cez ich vonkajšie hranice bez toho, aby boli okamžite zničení. Ak sa odtienená kozmická loď dostane na horizont udalostí jednej z týchto singularít (čo sú nekonečne malé body, do ktorých čierna diera vprace všetku hmotu a energiu), mohla by prežiť tak dlho, aby ste zistili, čo sa deje vnútri.

S predstavou o tom, že vnútro čiernej diery vôbec nemožno pozorovať (hypotéza kozmickej cenzúry), prišiel v roku 1969 matematik Roger Penrose a neskôr o nej diskutovali aj Stephen Hawking a Kip Thorne. Nový dokument však naznačuje, že v hraničných regiónoch niektorých špeciálnych čiernych dier sa „kozmická cenzúra“ rozpadá. Pozorovateľ by tak mohol cestovať za hranicu toho, čo môže fyzika predpovedať, a sledovať, čo sa tam deje.

Kvantovomechanický pohľad na vesmír je oveľa viac mätúci ako Newtonov či dokonca aj Einsteinov svet, ale v základe je deterministický. Miesto, kde sa determinizmus naozaj končí, je vnútro singularity. Čokoľvek, čo je vnútri singularity, nie je určené na to, aby to moderná fyzika objavila.

Hintz a jeho kolegovia však ukázali, že za určitých okolností by sa mohol rozpadnúť „múr smrti“ obklopujúci  čierne diery. Keď vedci argumentujú kozmickou cenzúrou v hraničných oblastiach čiernych dier, majú na mysli kritický bod, súvisiaci s tým, ako sa správa energia pri približovaní sa k singularite.

V blízkosti čiernej diery sa čas spomaľuje, hovorí Hintz. A za touto hranicou, keď singularita ohne priestor mimo oblasti rozpoznávania, sa zdá, že čas sa úplne zastaví. Alebo možno nie.

Hintz a jeho kolegovia vytvorili nový model. „Študujeme taký vesmír, kde je len jedna čierna diera, čo by bola veľmi neskorá etapa vývoja vesmíru, kde sa všetky ostatné veci rozpadli alebo zmizli do veľmi vzdialených singularít,“ povedal. A čierna diera, ktorú vedci opísali, je nezvyčajná.

Má veľmi silný elektromagnetický náboj. Za normálnych okolností silne nabité častice, pozitívne a negatívne, majú tendenciu vzájomne sa priťahovať a navzájom sa rušiť. Je pravdepodobné, že v skutočnom vesmíre neexistuje jediná čierna diera Hintzovho typu.

Fyzici však študujú takúto čiernu dieru, pretože by to mohla byť celkom dobrá analógia pre rýchlo sa otáčajúce čierne diery, ktoré takmer určite existujú, ale s nimi sa oveľa ťažšie robia výpočty.

Vďaka extrémnym okolnostiam by pozorovateľ mohol prežiť. Keby však prekonal tento horizont, nebolo by možné hovoriť o fyzickej existencii, ako ju poznáme, determinizmus by sa rozpadol a vôbec by nebolo možné predvídať, čo sa potom stane. Takáto existencia by vlastne vyzerala podľa fyzikov nejasne.

Dokument vyvolal veľký záujem vedeckej komunity a bol publikovaný v predtlačovej podobe aj na webe arXiv. Treba dodať, že model vesmíru, aký vytvorili Hintz a jeho tím, je dosť „prehnaný“. No tento druh abstraktného výskumu môže zbúrať všeobecne akceptované predstavy o realite a otvoriť skúmanie takým spôsobom, aký je pre experimentálnu vedu nemožný.

Zdroj: livescience.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

2 Comments

 1. Chaoticky clanok reakcia na: Vedci vytvorili model vesmíru, v ktorom by sa kozmická loď mohla dostať na hranicu čiernej diery a skúmať ju
  29.3.2018 09:03
  ziadna vypovedna hodnota, vela omacky, cudzich slov a zlozitych vetnych konstrukcii, ktore nic nehovoria. V kazdom odstavci sa pise o niecom inom, pomiesane pojmy aj dojmy. Celkovy dojem z clanku je taky, ze clovek sa aj tak nic nove nedozvedel.
  Odporucam tento laicky zromumitelny vynikajuci clanok o tom, ze (podla matematickych vypoctov) pod horizontom udalosti velkej ciernej diery sa mozu nachadzat kompaktne objekty aj velkosti planet: http://www.boinc.sk/clanky/vnutorna-struktura-ciernej-diery-matematika-udivuje
  Reagovať
  • RE: Chaoticky clanok reakcia na: Chaoticky clanok
   1.4.2018 07:04
   +1, tiež mi to prišlo chaotické
   Reagovať

Vyhľadávanie

Dgitalna medicina

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019