Image
28.1.2016 0 Comments

Vedci vytvorili chladiaci systém pre budúce optické procesory

Rýchlosť viacjadrových procesorov používaných vo výkonných počítačových systémoch nezávisí ani tak od rýchlosti individuálneho jadra, ale od toho, ako rýchlo sa budú prenášať dáta medzi jadrami. Elektrické medené prepojenia používané dnes v procesoroch majú obmedzenú šírku pásma a nemôžu zabezpečiť pokračujúci rast výkonu procesora. Preto špičkové spoločnosti v polovodičovom priemysle, ako sú IBM, Oracle, Intel či HP, nachádzajú riešenie tohto problému v prechode od elektroniky k fotonike, do ktorého investujú miliardy dolárov.

V budúcnosti budú jednotlivé prvky v čipoch na vzájomnú komunikáciu využívať optický prenos dát. Jeden z problémov, ktoré treba prekonať, je zahrievanie. To sa totiž vyskytuje nielen v elektronických, ale aj optických či optoelektronických čipoch.

Vedcom z laboratória MIPT (Moscow Institute of Physics and Technology) sa podarilo nájsť riešenie problému prehriatia aktívnych plazmonických zložiek čipov. Tieto komponenty budú mať zásadný význam pri vysokorýchlostných prenosoch dát v rámci optoelektronických procesorov budúcnosti, ktoré budú fungovať desaťtisíce ráz rýchlejšie ako tie súčasné. Vo svojej štúdii vedci ukázali, ako efektívne chladiť optoelektronické čipy za použitia štandardných chladičov aj napriek vysokej produkcii tepla v aktívnych plazmonických komponentoch.

Výskumníci ukázali, že za použitia vysokovýkonného tepelného rozhrania čiže vrstiev tepelne vodivých materiálov umiestnených medzi čipom a chladiacim systémom možno účinne zabezpečiť odvod tepla z čipu (termopasta je veľmi obľúbený typ tepelného rozhrania, hoci nie je veľmi efektívna), vysokovýkonné optoelektronické čipy tak môžu byť chladené pomocou bežných chladiacich systémov.

chip_heat_sink.jpg

Použitie niekoľkých vrstiev tepelne vodivých materiálov s hrúbkou v nano- a mikrometroch, umiestnených medzi čip a chladič, môže znížiť teplotu čipu z niekoľkých stoviek približne na desať stupňov Celzia. To otvára možnosti uplatnenia vysokovýkonných optoelektronických procesorov v širokej škále aplikácií od superpočítačov až po kompaktné elektronické zariadenia.

Celá štúdia bola publikovaná v ACS Photonics.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Nové televízory môžu byť lacnejšie. Umožní to technológia QD-OLED

21.10.2019 00:15

Spoločnosť Samsung Display oznámila, že chce investovať 11 miliárd dolárov do výskumu, vývoja a výroby televíznych panelov QD-OLED. Do roku 2025 v plánuje vybudovať dve výrobné linky QD-OLED v Južnej ...

Výskum

„Plášť neviditeľnosti“ dokáže ukryť tanky aj vojakov. Využíva pri tom technológiu ohýbania svetla

21.10.2019 00:10

To, čo sme nedávno zaraďovali do oblasti sci-fi, sa môže stať skutočnosťou. Umožní to technológia Quantum Stealth, ktorú od roku 2011 vyvíja spoločnosť HyperStealth Biotechnology Corporation. HyperSte ...

Výskum

Poznáme prvých držiteľov vedeckých cien ESET Science Award

19.10.2019 16:28

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award pozná svojich prvých laureátov. Vybrala ich medzinárodná komisia na základe náročného hodnotiaceho procesu. V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej ved ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019