Image
4.6.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou lešenie z cukru na pestovanie ľudských orgánov

Schopnosť cukru roztaviť sa do podoby sklovitého materiálu umožňuje cukrárskym umelcom vytvoriť chutné dezerty 3D tlačou. No túto vlastnosť využili aj vedci Matthew Gelber a Rohit Bhargava z Illinoiskej univerzity na vytvorenie 3D tlačených biologických štruktúr z cukru.

3D tlačiarne dokážu pracovať s cukrom, no Bhargava použil izomalt – náhradu cukru získanú z repy, ktorá sa pridáva napríklad do čokolády či žuvačiek. Po roztavení a vytlačení táto cukrová štruktúra vychladne a spevnie, čím vznikne robustné lešenie, obzvlášť užitočne v oblasti zdravotníctva, najmä v biomedicínskom inžinierstve a pri výskume rakoviny. Je to skvelý spôsob na tvarovanie mäkkých materiálov alebo rastúcich buniek a tkanív, pretože takéto lešenie sa napokon rozpustí.

Bunky sa obvykle kultivujú v plochých miskách, čo síce umožňuje skúmať niektoré bunkové vlastnosti, ale nedá sa tak zistiť, ako daný systém skutočne funguje v tele. Tam sú totiž tvar a funkcia sú veľmi úzko spojené.

Tlačiť z cukru je však veľmi zložité, priveľký tlak spôsobí beztvarý výsledok a vysoká teplota vyvolá kryštalizáciu. Navyše štruktúry vytvorené z cukru by boli veľmi krehké. Našťastie izomalt je menej náchylný na kryštalizáciu ako pravý cukor a pri roztavení sa nesfarbuje. Jeho rozpustením vznikne sieť trubičiek a tunelov, ktoré môžu poslúžiť napríklad ako krvné cievy na rozvod živín.

Tím navrhol pre svoju tlačiareň veľmi špecifické nastavenia. Presným ovládaním rýchlosti, teploty a tlaku dokáže tlačiareň vyrábať komplexné izomaltové pásiky a rúrky, ktoré sa podobajú organickým štruktúram. Postupne, ako tkanivo rastie okolo vytlačeného cukrového lešenia, cukor sa jednoducho rozpustí a ostane len prirodzená organická štruktúra.

Technológia je veľmi sľubná pre budúcnosť medicíny. Tím chce vytvoriť špeciálne povlaky (tak ako je to pri niektorých liekoch), ktoré umožnia ovplyvniť, kedy a ako rýchlo sa lešenie rozpustí. Cukrové lešenia by sa mohli použiť pri 3D tlači ľudských orgánov alebo v zdravotníckych pomôckach založených na hydrogéle.

Zdroj: futurism.comnews.illinois.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

Microsoft končí s podporou komunity okolo Windows 7, 8.1, Office 2010 a Office 2013

15.06.2018 00:20

Microsoft oznámil zákazníkom, že od budúceho mesiaca sa jeho pracovníci prestanú zúčastňovať na online komunitných fórach podpory venovaných riešeniu problémov používateľov systému Windows 7 a mnohých ...

Technológie 2

ASUS má robustné, no veľmi užitočné smart hodinky. Dokážu zmerať aj krvný tlak

15.06.2018 00:15

Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie jeden z piatich ľudí dnes trpí vysokým krvným tlakom. Komplikácie vyplývajúce z neho spôsobujú vo  svete ročne až 9,4 milióna úmrtí. Tieto údaje si ...

Technológie

Synology počas veľtrhu CeBIT predstavila nové produkty

15.06.2018 00:00

Spoločnosť Synology zorganizovala počas CeBITu podujatiea Solution Exhibition 2018, na ktorom predstavila nový sortiment produktov, softvéru a systémových aktualizácií. Súčasťou podujatia bola celoden ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button