PC REVUE
Image
4.6.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou lešenie z cukru na pestovanie ľudských orgánov

Schopnosť cukru roztaviť sa do podoby sklovitého materiálu umožňuje cukrárskym umelcom vytvoriť chutné dezerty 3D tlačou. No túto vlastnosť využili aj vedci Matthew Gelber a Rohit Bhargava z Illinoiskej univerzity na vytvorenie 3D tlačených biologických štruktúr z cukru.

3D tlačiarne dokážu pracovať s cukrom, no Bhargava použil izomalt – náhradu cukru získanú z repy, ktorá sa pridáva napríklad do čokolády či žuvačiek. Po roztavení a vytlačení táto cukrová štruktúra vychladne a spevnie, čím vznikne robustné lešenie, obzvlášť užitočne v oblasti zdravotníctva, najmä v biomedicínskom inžinierstve a pri výskume rakoviny. Je to skvelý spôsob na tvarovanie mäkkých materiálov alebo rastúcich buniek a tkanív, pretože takéto lešenie sa napokon rozpustí.

Bunky sa obvykle kultivujú v plochých miskách, čo síce umožňuje skúmať niektoré bunkové vlastnosti, ale nedá sa tak zistiť, ako daný systém skutočne funguje v tele. Tam sú totiž tvar a funkcia sú veľmi úzko spojené.

Tlačiť z cukru je však veľmi zložité, priveľký tlak spôsobí beztvarý výsledok a vysoká teplota vyvolá kryštalizáciu. Navyše štruktúry vytvorené z cukru by boli veľmi krehké. Našťastie izomalt je menej náchylný na kryštalizáciu ako pravý cukor a pri roztavení sa nesfarbuje. Jeho rozpustením vznikne sieť trubičiek a tunelov, ktoré môžu poslúžiť napríklad ako krvné cievy na rozvod živín.

Tím navrhol pre svoju tlačiareň veľmi špecifické nastavenia. Presným ovládaním rýchlosti, teploty a tlaku dokáže tlačiareň vyrábať komplexné izomaltové pásiky a rúrky, ktoré sa podobajú organickým štruktúram. Postupne, ako tkanivo rastie okolo vytlačeného cukrového lešenia, cukor sa jednoducho rozpustí a ostane len prirodzená organická štruktúra.

Technológia je veľmi sľubná pre budúcnosť medicíny. Tím chce vytvoriť špeciálne povlaky (tak ako je to pri niektorých liekoch), ktoré umožnia ovplyvniť, kedy a ako rýchlo sa lešenie rozpustí. Cukrové lešenia by sa mohli použiť pri 3D tlači ľudských orgánov alebo v zdravotníckych pomôckach založených na hydrogéle.

Zdroj: futurism.comnews.illinois.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7nm čipom a snímačom odtlačkov na displeji

17.10.2018 00:00

Inovačné tempo smartfónov v posledných niekoľkých mesiacoch chytilo v súvislosti s umelou inteligenciou doslova druhý dych. Huawei Mate 20 Pro ako zrejme posledná tohtoročná novinka v segmente vlajkov ...

Technológie

Video: Robot Atlas sa naučil základy parkúru. Dajte si pozor, aby vás nezačal naháňať

16.10.2018 00:25

Pre istým časom sme sa mohli presvedčiť o tom, že humanoidný robot Atlas spoločnosti Boston Dynamics, patriacej teraz japonskému SoftBanku, zvládne salto. V najnovšom videu ho môžeme vidieť, ako skáče ...

Technológie

Facebook umožňuje uverejňovať 3D fotky. Teda ak máte iPhone s duálnym fotoaparátom

16.10.2018 00:20

Facebook spustil funkciu 3D fotografia (3D photo), ktorá pridá hĺbku do vašich zdieľaných fotografií. Aby ste ju mohli využiť, budete potrebovať iPhone s duálnym fotoaparátom, čo je funkcia, ktorá je ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button