Image
4.6.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou lešenie z cukru na pestovanie ľudských orgánov

Schopnosť cukru roztaviť sa do podoby sklovitého materiálu umožňuje cukrárskym umelcom vytvoriť chutné dezerty 3D tlačou. No túto vlastnosť využili aj vedci Matthew Gelber a Rohit Bhargava z Illinoiskej univerzity na vytvorenie 3D tlačených biologických štruktúr z cukru.

3D tlačiarne dokážu pracovať s cukrom, no Bhargava použil izomalt – náhradu cukru získanú z repy, ktorá sa pridáva napríklad do čokolády či žuvačiek. Po roztavení a vytlačení táto cukrová štruktúra vychladne a spevnie, čím vznikne robustné lešenie, obzvlášť užitočne v oblasti zdravotníctva, najmä v biomedicínskom inžinierstve a pri výskume rakoviny. Je to skvelý spôsob na tvarovanie mäkkých materiálov alebo rastúcich buniek a tkanív, pretože takéto lešenie sa napokon rozpustí.

Bunky sa obvykle kultivujú v plochých miskách, čo síce umožňuje skúmať niektoré bunkové vlastnosti, ale nedá sa tak zistiť, ako daný systém skutočne funguje v tele. Tam sú totiž tvar a funkcia sú veľmi úzko spojené.

Tlačiť z cukru je však veľmi zložité, priveľký tlak spôsobí beztvarý výsledok a vysoká teplota vyvolá kryštalizáciu. Navyše štruktúry vytvorené z cukru by boli veľmi krehké. Našťastie izomalt je menej náchylný na kryštalizáciu ako pravý cukor a pri roztavení sa nesfarbuje. Jeho rozpustením vznikne sieť trubičiek a tunelov, ktoré môžu poslúžiť napríklad ako krvné cievy na rozvod živín.

Tím navrhol pre svoju tlačiareň veľmi špecifické nastavenia. Presným ovládaním rýchlosti, teploty a tlaku dokáže tlačiareň vyrábať komplexné izomaltové pásiky a rúrky, ktoré sa podobajú organickým štruktúram. Postupne, ako tkanivo rastie okolo vytlačeného cukrového lešenia, cukor sa jednoducho rozpustí a ostane len prirodzená organická štruktúra.

Technológia je veľmi sľubná pre budúcnosť medicíny. Tím chce vytvoriť špeciálne povlaky (tak ako je to pri niektorých liekoch), ktoré umožnia ovplyvniť, kedy a ako rýchlo sa lešenie rozpustí. Cukrové lešenia by sa mohli použiť pri 3D tlači ľudských orgánov alebo v zdravotníckych pomôckach založených na hydrogéle.

Zdroj: futurism.comnews.illinois.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 2

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 1

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button