Image
10.9.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou bionické oko. Nevidiacim môže poskytnúť nový „zrak“

Výskumníci z Minnesotskej univerzity vytvorili prototyp bionického oka, ktorý by mohol vrátiť zrak nevidiacim a tým, ktorí vidia, poskytnúť „superzrak“.

Na zhotovenie svojho prototypu použili vedci vlastnú 3D tlačiareň. Najprv na nej vytlačili základňu z častíc striebra na vnútornú stranu sklenej pologule. Potom na vrchol striebornej základne vytlačili z polymérových polovodičových materiálov fotodiódy, teda zariadenia, premieňajúce svetlo na elektrické signály.

Celý proces trval asi hodinu, tím tak záskal bionické oko, ktoré mohlo transformovať svetlo na elektrickú energiu s efektívnosťou 25 %. Takéto oko sa však nebude dať v krátkom čase transplantovať človekovi. Sklená pologuľaby totiž v očnej jamke nebola veľmi pohodlná, takže sa tím snaží nájsť spôsob, ako by sa dal použiť mäkký materiál.

Okrem toho chcú zvýšiť počet fotoreceptorov na zvýšenie účinnosti zariadenia. Takisto bude treba nájsť spôsob, ako previesť elektrické signály z oka na také, ktoré dokáže interpretovať náš mozog. A to môže ešte chvíľu trvať.

Napriek tomu, ako uviedol spoluautor Michael McAlpine v tlačovej správe, tento prototyp je významný krok smerom k vytvoreniu použiteľného bionického oka.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak, ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom na ...

Recenzie

DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

11.07.2019 11:08

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

Recenzie

Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

11.07.2019 10:33

A7 III je minuloročná novinka a najnovší prírastok v rade full frame bezzrkadloviek Sony. Tieto prístroje sú hlavne medzi fotografmi veľmi obľúbené vďaka rýchlemu zaostrovaniu, výbornej stabilizácii a ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá