Image
10.9.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou bionické oko. Nevidiacim môže poskytnúť nový „zrak“

Výskumníci z Minnesotskej univerzity vytvorili prototyp bionického oka, ktorý by mohol vrátiť zrak nevidiacim a tým, ktorí vidia, poskytnúť „superzrak“.

Na zhotovenie svojho prototypu použili vedci vlastnú 3D tlačiareň. Najprv na nej vytlačili základňu z častíc striebra na vnútornú stranu sklenej pologule. Potom na vrchol striebornej základne vytlačili z polymérových polovodičových materiálov fotodiódy, teda zariadenia, premieňajúce svetlo na elektrické signály.

Celý proces trval asi hodinu, tím tak záskal bionické oko, ktoré mohlo transformovať svetlo na elektrickú energiu s efektívnosťou 25 %. Takéto oko sa však nebude dať v krátkom čase transplantovať človekovi. Sklená pologuľaby totiž v očnej jamke nebola veľmi pohodlná, takže sa tím snaží nájsť spôsob, ako by sa dal použiť mäkký materiál.

Okrem toho chcú zvýšiť počet fotoreceptorov na zvýšenie účinnosti zariadenia. Takisto bude treba nájsť spôsob, ako previesť elektrické signály z oka na také, ktoré dokáže interpretovať náš mozog. A to môže ešte chvíľu trvať.

Napriek tomu, ako uviedol spoluautor Michael McAlpine v tlačovej správe, tento prototyp je významný krok smerom k vytvoreniu použiteľného bionického oka.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Honor Watch Magic - Elegancia pre športovcov

18.02.2019 00:00

Honor pri príležitosti uvedenia svojho vlajkového smartfónu Honor View 20 v Paríži predstavil aj inteligentné hodinky Watch Magic. Ich dizajn aj funkcie vychádzajú z modelu Huawei Watch GT a v Číne bo ...

Recenzie

Recenzia: Panasonic SC-UA30 - Ozvučenie na párty aj fitnes

15.02.2019 00:00

Označenie UA výrobca interpretuje ako Urban Audio. Reproduktory Panasonic SC-UA30, určené na ozvučenie počas rôznych udalostí, ako sú párty v klubovni, menšej sále alebo záhradnom altánku, alebo na re ...

Recenzie

Recenzia: TrueLife SonicBrush UV

14.02.2019 00:00

Ultrazvuková zubná kefka SonicBrush UV od značky TrueLife zaistí kompletnú starostlivosť o chrup a vďaka veľmi účinnej a šetrnej sonickej technológii dosiahnete čisté, zdravé a belšie zuby. Je zaujíma ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button