PC REVUE
Image
10.9.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou bionické oko. Nevidiacim môže poskytnúť nový „zrak“

Výskumníci z Minnesotskej univerzity vytvorili prototyp bionického oka, ktorý by mohol vrátiť zrak nevidiacim a tým, ktorí vidia, poskytnúť „superzrak“.

Na zhotovenie svojho prototypu použili vedci vlastnú 3D tlačiareň. Najprv na nej vytlačili základňu z častíc striebra na vnútornú stranu sklenej pologule. Potom na vrchol striebornej základne vytlačili z polymérových polovodičových materiálov fotodiódy, teda zariadenia, premieňajúce svetlo na elektrické signály.

Celý proces trval asi hodinu, tím tak záskal bionické oko, ktoré mohlo transformovať svetlo na elektrickú energiu s efektívnosťou 25 %. Takéto oko sa však nebude dať v krátkom čase transplantovať človekovi. Sklená pologuľaby totiž v očnej jamke nebola veľmi pohodlná, takže sa tím snaží nájsť spôsob, ako by sa dal použiť mäkký materiál.

Okrem toho chcú zvýšiť počet fotoreceptorov na zvýšenie účinnosti zariadenia. Takisto bude treba nájsť spôsob, ako previesť elektrické signály z oka na také, ktoré dokáže interpretovať náš mozog. A to môže ešte chvíľu trvať.

Napriek tomu, ako uviedol spoluautor Michael McAlpine v tlačovej správe, tento prototyp je významný krok smerom k vytvoreniu použiteľného bionického oka.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Panasonic DP-UB9000: Partner pre váš 4K televízor

17.11.2018 00:15

Panasonic, tradičný výrobca špičkových AV komponentov, prichádza s novinkou, ktorá osloví hlavne ľudí, ktorí nemajú radi kompromisy. Napriek tomu, že videoformáty na fyzických nosičoch sú v poslednom ...

Recenzie

Recenzia: Sound BlasterX G6: Externý zvukový modul

17.11.2018 00:05

Kvalita zvukového výstupu závisí predovšetkým od kvality prevodníka, ktorý mení digitálny tok dát na analógový zvukový signál. DAC (Digital to Analog Converter) v notebookoch a herných konzolách je re ...

Recenzie

Rýchle USB nabíjačky Hama Quick Charge 4+

14.11.2018 13:48

» Univerzálne USB nabíjačky Hama do siete (230 V) a do vozidla (12/24 V) s podporou najnovšej verzie rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 4+. Vyššia efektivita, rýchlejšie nabíjanie a menšie zahri ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button