Image
10.9.2018 0 Comments

Vedci vytvorili 3D tlačou bionické oko. Nevidiacim môže poskytnúť nový „zrak“

Výskumníci z Minnesotskej univerzity vytvorili prototyp bionického oka, ktorý by mohol vrátiť zrak nevidiacim a tým, ktorí vidia, poskytnúť „superzrak“.

Na zhotovenie svojho prototypu použili vedci vlastnú 3D tlačiareň. Najprv na nej vytlačili základňu z častíc striebra na vnútornú stranu sklenej pologule. Potom na vrchol striebornej základne vytlačili z polymérových polovodičových materiálov fotodiódy, teda zariadenia, premieňajúce svetlo na elektrické signály.

Celý proces trval asi hodinu, tím tak záskal bionické oko, ktoré mohlo transformovať svetlo na elektrickú energiu s efektívnosťou 25 %. Takéto oko sa však nebude dať v krátkom čase transplantovať človekovi. Sklená pologuľaby totiž v očnej jamke nebola veľmi pohodlná, takže sa tím snaží nájsť spôsob, ako by sa dal použiť mäkký materiál.

Okrem toho chcú zvýšiť počet fotoreceptorov na zvýšenie účinnosti zariadenia. Takisto bude treba nájsť spôsob, ako previesť elektrické signály z oka na také, ktoré dokáže interpretovať náš mozog. A to môže ešte chvíľu trvať.

Napriek tomu, ako uviedol spoluautor Michael McAlpine v tlačovej správe, tento prototyp je významný krok smerom k vytvoreniu použiteľného bionického oka.

Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Materials.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Test 4 mechanických klávesníc

12.09.2018 10:50

Trh s klávesnicami sa vracia k svojim historickým koreňom. Spočiatku sa používali mechanické spínače, no pre nižšiu výrobnú cenu ich neskôr pretlačili alternatívne riešenia stavajúce na membránach. Eš ...

Recenzie

Corsair H100i Pro RGB: Efektívnejší z efektných chladičov

12.09.2018 10:37

Kvapalinové chladiče typu all-in-one určené na procesor agresívne preberajú štafetu a tradičné varianty založené na heatpipe vytláčajú do úzadia. Je to hlavne z dôvodu súčasného trendu skriniek so skl ...

Recenzie

Recenzia: NZXT H500i: Vydarená evolúcia bestsellera

15.09.2018 00:00

Pri výbere počítačových skriniek je často rozhodujúci faktor, či sa ich vzhľad páči alebo nie. Zameranie sa na vizuálne prednosti tak niekedy spôsobuje chybičky v praktických, funkčných prvkoch. To vš ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button