Image
7.9.2017 0 Comments

Vedci vytvorili 1000x menšie antény, ktoré pomôžu pri miniaturizácii smartfónov a nositeľnej elekroniky

Miniaturizácia je vo svete prenosných bezdrôtových komunikačných systémov veľmi dôležitá. Mobilné telefóny, nositeľná a implantovateľná elektronika sú čoraz menšie, no to neplatí o ich kritickej súčasti, ktorou sú antény. Tie výskumníci zatiaľ nedokázali podstatnejšie zmenšiť.

Teraz sa však vedci z Northeastern University v Bostone pod vedením profesora Niana Suna pochválili svojím objavom, ktorý umožní vytvoriť antény až tisíckrát menšie než tie, ktoré sú dostupné v súčasnosti.

Bežné antény sú navrhnuté tak, aby prijímali a prenášali elektromagnetické vlny, ktoré putujú rýchlosťou svetla. Musia teda mať určitú veľkosť, aby mohli efektívne pracovať s elektromagnetickým žiarením. Výskumníci však teraz prispôsobili antény namiesto rezonancie elektromagnetických vĺn akustickej rezonancii. Akustické rezonančné vlny sú totiž zhruba desaťtisíckrát menšie ako elektromagnetické vlny. To predpokladá anténu, ktorá je o jeden alebo dva rády menšia ako tie najkompaktnejšie antény, ktoré sú k dispozícii dnes.

Keďže akustická rezonancia a elektromagnetické vlny majú rovnakú frekvenciu, nové antény by sa dali použiť pre mobilné telefóny a iné bezdrôtové komunikačné zariadenia. Dokonca výskumníci zistili, že ich antény fungujú lepšie ako tradičné druhy.

Drobné antény nájdu uplatnenie najmä v oblasti zariadení IoT a v biomedicíne. Technológia by mohla viesť k bioimplantovateľným a biologicky neškodným zariadeniam na monitorovanie zdravia. Neurochirurgovia zasa majú záujem o zariadenie, ktoré môže skúmať správanie neurónov hlboko v mozgu. Biomedicínska implantácia rádovo milimetrových či dokonca mikrometrových zariadení by bola oveľa ľahšia a poškodenie tkaniva by bolo podstatne menšie, tvrdia vedci.

Celá štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications.

Zdroj: News.northeastern

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Výskum

Na MIT vyvinuli 3D tlačiareň, ktorá je 10× rýchlejšia než súčasné modely. Rýchla 3D tlač prinesie veľké zmeny

05.12.2017 00:30

Zatiaľ čo bežné 3D tlačiarne môžu vyrobiť zopár kociek vo veľkosti lega za hodinu, nový model, ktorý vyvinuli inžinieri z MIT, môže vytlačiť objekty podobnej veľkosti za niekoľko minút. Kľúčom k dosia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá