Image
7.9.2017 0 Comments

Vedci vytvorili 1000x menšie antény, ktoré pomôžu pri miniaturizácii smartfónov a nositeľnej elekroniky

Miniaturizácia je vo svete prenosných bezdrôtových komunikačných systémov veľmi dôležitá. Mobilné telefóny, nositeľná a implantovateľná elektronika sú čoraz menšie, no to neplatí o ich kritickej súčasti, ktorou sú antény. Tie výskumníci zatiaľ nedokázali podstatnejšie zmenšiť.

Teraz sa však vedci z Northeastern University v Bostone pod vedením profesora Niana Suna pochválili svojím objavom, ktorý umožní vytvoriť antény až tisíckrát menšie než tie, ktoré sú dostupné v súčasnosti.

Bežné antény sú navrhnuté tak, aby prijímali a prenášali elektromagnetické vlny, ktoré putujú rýchlosťou svetla. Musia teda mať určitú veľkosť, aby mohli efektívne pracovať s elektromagnetickým žiarením. Výskumníci však teraz prispôsobili antény namiesto rezonancie elektromagnetických vĺn akustickej rezonancii. Akustické rezonančné vlny sú totiž zhruba desaťtisíckrát menšie ako elektromagnetické vlny. To predpokladá anténu, ktorá je o jeden alebo dva rády menšia ako tie najkompaktnejšie antény, ktoré sú k dispozícii dnes.

Keďže akustická rezonancia a elektromagnetické vlny majú rovnakú frekvenciu, nové antény by sa dali použiť pre mobilné telefóny a iné bezdrôtové komunikačné zariadenia. Dokonca výskumníci zistili, že ich antény fungujú lepšie ako tradičné druhy.

Drobné antény nájdu uplatnenie najmä v oblasti zariadení IoT a v biomedicíne. Technológia by mohla viesť k bioimplantovateľným a biologicky neškodným zariadeniam na monitorovanie zdravia. Neurochirurgovia zasa majú záujem o zariadenie, ktoré môže skúmať správanie neurónov hlboko v mozgu. Biomedicínska implantácia rádovo milimetrových či dokonca mikrometrových zariadení by bola oveľa ľahšia a poškodenie tkaniva by bolo podstatne menšie, tvrdia vedci.

Celá štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications.

Zdroj: News.northeastern

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button