Image
26.6.2018 2 Comments

Vedci už pracujú na mobilných sieťach 6G. Prenosové rýchlosti budú závratne vysoké

Firmy sotva začali nasadzovať siete 5G, no vedci už premýšľajú o tom, čo príde po nich. Siete 5G v snahe zlepšiť prenosové rýchlosti, budú využívať vyššie frekvenčné spektrum ako predchádzajúce generácie. Podľa tímu ComSenTer, združujúceho výskumníkov z viacerých univerzít a spadajúceho pod spoločnosť Semiconductor Research Corporation, bude ďalšia generácia bezdrôtových technológií pokračovať v tomto trende.  

Jeden z kľúčových demonštračných projektov tímu ComSenTer skúma možnosť vybudovania základňovej stanice, ktorá zvládne frekvenčné rozsahy budúcich generácií bezdrôtových sietí. Svoje úsilie sústreďujú na frekvencie 140 GHz, 220 GHz a 340 GHz, teda podstatne vyššie, ako je pásmo 3,4 až 3,8 GHz, ktoré sa využíva v 5G.

Existujú predstavy o základňovej stanici, ktorá dokáže vyžarovať až tisíc prenosových lúčov súčasne. Ak každý lúč poskytne prenosovú rýchlosť na úrovni 10 gigabitov za sekundu, jedna základňa by mohla prenášať každú sekundu až 10 terabitov.

Vyššie frekvencie však predstavujú aj výzvy pre mobilné telefóny. Komponenty prijímača s vyššou frekvenciou musia byť uložené veľmi nahusto, čím vzniká riziko prehriatia.  

Ďalší problém vysokých frekvencií je pomerne krátky dosah a slabá priestupnosť stavebným materiálom. Môžu ich preto ľahko blokovať budovy a dokonca aj ľudia. Napriek tomu však vedci vidia potenciál výrazného zlepšenia oproti 5G. Systém založený na stovkách simultánnych lúčov, vysielaných na ešte vyšších frekvenciách, sľubuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fotogrametria v praxi: Japonský nadšenec premenil 2D fotografie na neskutočné 3D videá

21.01.2020 00:02

Istý japonský fanúšik fotogrametrie s prezývkou Photogrammetrer Eiji zverejnil na svojom účte na Twitteri 3D videá z tokijských ulíc, ktoré vytvoril iba z 2D fotografií. Výsledky sú neuveriteľné. Ohro ...

Technológie

3D tlačený elektrický skúter môže plávať pod vodou rýchlosťou až 20 km/h

20.01.2020 13:30

Nemecká spoločnosť Jamade predstavila ľahký elektrický vodný skúter Amazea, ktorý je tvarovaný podľa anatómie delfínov, je vyrobený z biologicky odbúrateľných materiálov a dokáže jazdiť pod vodou. Oko ...

Technológie

Niečo pre profíkov. Viete, čo je RTX Studio?

21.01.2020 00:10

Špeciálny projekt Využívať na niektoré všeobecné výpočty prostriedky grafickej karty je možné už viac než dekádu. Mnohé úlohy, ktoré kedysi obstarávalo výhradne CPU, sú už pomerne dlho schopné na seb ...

2 Comments

 1. Co z toho ? reakcia na: Vedci už pracujú na mobilných sieťach 6G. Prenosové rýchlosti budú závratne vysoké
  27.6.2018 10:06
  Co z toho ked pausaly su bezne 500 MB...to presurfujem za pol minuty.
  Reagovať
  • RE: Co z toho ? reakcia na: Co z toho ?
   27.6.2018 12:06
   Tiez mi to napadlo
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá