Vedci už pracujú na mobilných sieťach 6G. Prenosové rýchlosti budú závratne vysoké

Technológie
2

Firmy sotva začali nasadzovať siete 5G, no vedci už premýšľajú o tom, čo príde po nich. Siete 5G v snahe zlepšiť prenosové rýchlosti, budú využívať vyššie frekvenčné spektrum ako predchádzajúce generácie. Podľa tímu ComSenTer, združujúceho výskumníkov z viacerých univerzít a spadajúceho pod spoločnosť Semiconductor Research Corporation, bude ďalšia generácia bezdrôtových technológií pokračovať v tomto trende.  

Jeden z kľúčových demonštračných projektov tímu ComSenTer skúma možnosť vybudovania základňovej stanice, ktorá zvládne frekvenčné rozsahy budúcich generácií bezdrôtových sietí. Svoje úsilie sústreďujú na frekvencie 140 GHz, 220 GHz a 340 GHz, teda podstatne vyššie, ako je pásmo 3,4 až 3,8 GHz, ktoré sa využíva v 5G.

Existujú predstavy o základňovej stanici, ktorá dokáže vyžarovať až tisíc prenosových lúčov súčasne. Ak každý lúč poskytne prenosovú rýchlosť na úrovni 10 gigabitov za sekundu, jedna základňa by mohla prenášať každú sekundu až 10 terabitov.

Vyššie frekvencie však predstavujú aj výzvy pre mobilné telefóny. Komponenty prijímača s vyššou frekvenciou musia byť uložené veľmi nahusto, čím vzniká riziko prehriatia.  

Ďalší problém vysokých frekvencií je pomerne krátky dosah a slabá priestupnosť stavebným materiálom. Môžu ich preto ľahko blokovať budovy a dokonca aj ľudia. Napriek tomu však vedci vidia potenciál výrazného zlepšenia oproti 5G. Systém založený na stovkách simultánnych lúčov, vysielaných na ešte vyšších frekvenciách, sľubuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
mobil internet smartfon 4G 5G 6G online web siet

2 komentáre

Co z toho ? reakcia na: Vedci už pracujú na mobilných sieťach 6G. Prenosové rýchlosti budú závratne vysoké

27.6.2018 10:06
Co z toho ked pausaly su bezne 500 MB...to presurfujem za pol minuty.
Reagovať

RE: Co z toho ? reakcia na: Co z toho ?

27.6.2018 12:06
Tiez mi to napadlo
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať