Image
3.4.2017 3 Comments

Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom

Výskumníkom z Harvardu sa podarilo identifikovať rozhodujúci krok v molekulárnom procese, ktorý umožňuje bunkám opraviť poškodenú DNK, čo by mohlo byť významné pri vývoji liekov spomaľujúcich proces starnutia, ale aj pre ľudí, ktorí v detstve prekonali rakovinové ochorenie, a pre astronautov.

Experimenty na myšiach naznačujú, že je možné ošetriť poškodenie DNK spôsobené vekom alebo radiáciou. Hoci naše bunky majú vrodenú schopnosť opraviť poškodenie DNK, tá s pribúdajúcim vekom klesá. Vedci zistili, že metabolit NAD+, ktorý sa prirodzene vyskytuje v každej bunke nášho tela, hrá kľúčovú úlohu ako regulátor v interakciách medzi proteínmi, ktoré riadia opravu DNK. Liečba myší prekurzorom NAD+ nazvaným NMN zlepšila schopnosť ich buniek opraviť poškodenie DNK spôsobené žiarením alebo starobou.

„Bunky starých myší boli nerozoznateľné od buniek mladých myší už po prvom týždni liečby,“ uviedol vedúci autor profesor David Sinclair z UNSW School of Medical Sciences a Harvard Medical School v Bostone.

Pokusy s terapiou pomocou NMN na ľuďoch by sa mali začať do šiestich mesiacov. O tento výskum sa zaujíma aj NASA, podľa nej by takáto liečba umožnila zachovať zdravie astronautov aj počas štvorročnej misie na Mars.

Dokonca aj počas krátkych misií majú astronauti skúsenosť so zrýchleným starnutím, trpia svalovou slabosťou, stratou pamäti a ďalšími príznakmi. Pri ceste na Mars by bola situácia oveľa horšia – odumrie im 5 % buniek a šanca na rakovinu sa bude blížiť k 100 %.

Kozmické žiarenie však nie je len problém kozmonautov. Napríklad na palube lietadla počas letu Londýn – Singapur – Melbourne sú cestujúci vystavení zhruba žiareniu ekvivalentnému röntgenu hrudníka. Takže nová liečba by mohla zmierniť aj účinky poškodenia DNK počas častých letov.

Takisto až 96 % ľudí, ktorí v detstve bojovali s rakovinou, trpí chronickými ochoreniami vrátane kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky 2. typu, Alzheimerovej choroby a pod. už vo veku 45 rokov. To všetko prispieva k zrýchlenému starnutiu. Nový objav by znamenal nádej aj pre nich. Pilulky proti starnutiu môžu byť na obzore...

Zdroj: Newsroom.unsw

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Mladým ľuďom by kvôli ich smarfónom mohli rásť na lebkách kostné výrastky

24.06.2019 00:15

Znie to síce desivo, no výskumníci z University of the Sunshine Coast v Queenslande v Austrálii zistili, že časté používanie mobilných zariadení by mohlo zásadne zmeniť našu fyziológiu. Konkrétne u ml ...

Výskum 1

Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie

24.06.2019 00:00

Dvojročná štúdia vedcov z Inštitútu mozgu a kreativity pri University of Southern California zistila, že pôsobenie hudby a hudobná výchova urýchľujú u malých detí vývoj tých častí mozgu, ktoré sú zodp ...

Výskum

Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

18.06.2019 00:35

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť na ...

q

3 Comments

 1. zaujimave reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 20:04
  Dufam, ze to nebude mat podobne vysledky ako pripad ked podobne robili testy na ludoch co fungovali na mysiach v oblasti uzdravenia oci. Bohuzial to nefungovalo na ludoch a tri zeny oslepli. Riziko slepoty im aj tak hrozilo, len toto to zrychlilo. Ak tito vedci tomu rozumia tak znad to vyjde. Bude to zaujimave ak sa to podari, ze ako to ovplyvni ludstvo. Ved, ktori stary by nechcel byt opat mlady?
  Reagovať
 2. slovnik reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 11:04
  Tak, nahoda, pravdepodobnost, riziko,sanca v dnesnom jazyku maju tieto slova rovnaky vyznam.
  Reagovať
 3. šanca, riziko, pravdepodobnosť reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 09:04
  šanca na rakovinu - ste normálni? Pevne verím, že ste chceli napísať "riziko rakoviny"...
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá