Image
3.4.2017 3 Comments

Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom

Výskumníkom z Harvardu sa podarilo identifikovať rozhodujúci krok v molekulárnom procese, ktorý umožňuje bunkám opraviť poškodenú DNK, čo by mohlo byť významné pri vývoji liekov spomaľujúcich proces starnutia, ale aj pre ľudí, ktorí v detstve prekonali rakovinové ochorenie, a pre astronautov.

Experimenty na myšiach naznačujú, že je možné ošetriť poškodenie DNK spôsobené vekom alebo radiáciou. Hoci naše bunky majú vrodenú schopnosť opraviť poškodenie DNK, tá s pribúdajúcim vekom klesá. Vedci zistili, že metabolit NAD+, ktorý sa prirodzene vyskytuje v každej bunke nášho tela, hrá kľúčovú úlohu ako regulátor v interakciách medzi proteínmi, ktoré riadia opravu DNK. Liečba myší prekurzorom NAD+ nazvaným NMN zlepšila schopnosť ich buniek opraviť poškodenie DNK spôsobené žiarením alebo starobou.

„Bunky starých myší boli nerozoznateľné od buniek mladých myší už po prvom týždni liečby,“ uviedol vedúci autor profesor David Sinclair z UNSW School of Medical Sciences a Harvard Medical School v Bostone.

Pokusy s terapiou pomocou NMN na ľuďoch by sa mali začať do šiestich mesiacov. O tento výskum sa zaujíma aj NASA, podľa nej by takáto liečba umožnila zachovať zdravie astronautov aj počas štvorročnej misie na Mars.

Dokonca aj počas krátkych misií majú astronauti skúsenosť so zrýchleným starnutím, trpia svalovou slabosťou, stratou pamäti a ďalšími príznakmi. Pri ceste na Mars by bola situácia oveľa horšia – odumrie im 5 % buniek a šanca na rakovinu sa bude blížiť k 100 %.

Kozmické žiarenie však nie je len problém kozmonautov. Napríklad na palube lietadla počas letu Londýn – Singapur – Melbourne sú cestujúci vystavení zhruba žiareniu ekvivalentnému röntgenu hrudníka. Takže nová liečba by mohla zmierniť aj účinky poškodenia DNK počas častých letov.

Takisto až 96 % ľudí, ktorí v detstve bojovali s rakovinou, trpí chronickými ochoreniami vrátane kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky 2. typu, Alzheimerovej choroby a pod. už vo veku 45 rokov. To všetko prispieva k zrýchlenému starnutiu. Nový objav by znamenal nádej aj pre nich. Pilulky proti starnutiu môžu byť na obzore...

Zdroj: Newsroom.unsw

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

19.08.2019 00:00

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovsk ...

Výskum

Terraskop – planetárny ďalekohľad využívajúci atmosféru ako obrovskú šošovku

15.08.2019 00:10

Teleskopy sú drahé zariadenia. Obrovský Magellanov teleskop, ktorý sa práve pripravuje v púšti Atacama v Čile, bude mať 25-metrové zrkadlo za cenu približne 1 miliardy dolárov. Navrhovaný tridsaťmetr ...

Výskum

3D tlačené mini roboty môžu byť užitočné, hoci sú takmer neviditeľné

15.08.2019 00:02

Vedci usilovne pracujú na malých robotoch, ktoré môžu vykonávať rozličné činnosti. V spoločnosti Georgia Tech napríklad vytvorili drobné roboty, ktoré budú môcť jedného dňa pracovať v skupinách a napr ...

q

3 Comments

 1. zaujimave reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 20:04
  Dufam, ze to nebude mat podobne vysledky ako pripad ked podobne robili testy na ludoch co fungovali na mysiach v oblasti uzdravenia oci. Bohuzial to nefungovalo na ludoch a tri zeny oslepli. Riziko slepoty im aj tak hrozilo, len toto to zrychlilo. Ak tito vedci tomu rozumia tak znad to vyjde. Bude to zaujimave ak sa to podari, ze ako to ovplyvni ludstvo. Ved, ktori stary by nechcel byt opat mlady?
  Reagovať
 2. slovnik reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 11:04
  Tak, nahoda, pravdepodobnost, riziko,sanca v dnesnom jazyku maju tieto slova rovnaky vyznam.
  Reagovať
 3. šanca, riziko, pravdepodobnosť reakcia na: Vedci urobili významný pokrok v boji proti starnutiu. Pomôže aj astronautom.
  3.4.2017 09:04
  šanca na rakovinu - ste normálni? Pevne verím, že ste chceli napísať "riziko rakoviny"...
  Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá