Vedci upozorňujú, že priveľa času stráveného pred displejom môže mať vplyv na deformáciu nervového tkaniva mozgu dieťaťa

1

Položili ste si niekedy otázku, či môže čas strávený pred obrazovkou negatívne ovplyvniť mozog vášho dieťaťa? Ak áno, odborníci nám dávajú dosť znepokojivú odpoveď. V novej štúdii, financovanej Národným ústavom zdravia (National Institute of Health – NIH), sa zamerali na predpubertálne deti. Ide o rozsiahly výskum, do ktorého sa zapojilo takmer 12 000 detí vo veku 9 – 10 rokov. Sledovať ich budú na 21 výskumných pracoviskách v USA.

Vedci za čas strávený pred obrazovkou považujú interakciu s televízormi, počítačmi, smartfónmi a videohrami. V štúdii sa hovorí, že deti tráviace priveľa času pri obrazovke dosahujú nižšie skóre pri niektorých testoch spôsobilosti. Toto zistenie je dosť znepokojujúce vzhľadom na to, že priemerný tínedžer trávi až 6 hodín denne pri svojom telefóne alebo tablete.

Dospievajúci mozog sa neustále mení a vytvárajú sa v ňom nové spojenia ako odpoveď na každodenné skúsenosti, pričom táto adaptácia pokračuje približne do 25. roku veku. Vedci chcú zistiť, či čas pri obrazovke od určitej prahovej hodnoty spôsobuje akékoľvek merateľné rozdiely v štruktúre alebo funkcii mozgu adolescenta.

Výskumný tím z Kalifornskej univerzity v San Diegu teraz zverejnil čiastkové výsledky. Ide o analýzu skenovania mozgov 4500 predpubertálnych detí. Skenovanie odhalilo „rôzne vzorce“, líšiace sa podľa počtu hodín strávených pred obrazovkou. Zatiaľ je spracovaná len časť výsledkov, no ukazuje sa, že zistené rozdiely v mozgoch detí, ktoré používajú smartfóny, sú „veľmi významné“. Ide konkrétne o stenčenie kortexu, čo je vonkajšia vrstva nervového tkaniva, ktorá má dôležitú úlohu v myslení, pamäti a duševných schopnostiach. Ukázalo sa, že u detí, ktoré strávia viac ako sedem hodín denne pred obrazovkou, nastáva toto stenčenie skôr ako u ich vrstovníkov menej využívajúcich technológie.

V súčasnosti sa nedá jednoznačne povedať, či ide o škodlivú vec. No každopádne minimálne dve hodiny strávené denne pri obrazovke preukázateľne viedli k zhoršeniu výsledkov v jazykových a ďalších testoch.

Zdroj: nytimes.comrt.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
obrazovka vedci mozog dieta

1 komentár

studium reakcia na: Vedci upozorňujú, že priveľa času stráveného pred displejom môže mať vplyv na deformáciu nervového tkaniva mozgu dieťaťa

14.12.2018 21:12
je urcite neobjektivne. Urcite neberie do uvahy, ze preco deti travia vela casu pred obrazovkami. No zrejme preto, lebo rodicia sa o ne nezaujimaju. A to je hlavny dovod preco sa mozog stensuje a nema to nic spolocne s technologiami. Ale to vam uz nepovedia. Ved deti z rozbytich rodin maju problem vo vsetkych oblastiach... Niet sa co cudovat, ze uz nikto neveri dnesnym takzvanym vedcom...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať