Image
20.7.2016 0 Comments

Vedci ukázali „plášť neviditeľnosti“, zhotovený z nanomateriálov

Od Star Trek až po Harryho Pottera je neviditeľnosť populárna filmová téma. A vedci sa ju pokúšajú uviesť aj do reálneho života. Nedávno takýto pokus urobili vedci z Queen Mary University of London. Ich maskovacie zariadenie spôsobuje, že v elektromagnetickom poli sa trojrozmerné telesá javia ako ploché.

Výskumníci zakrivený povrch pokryli materiálom z nanočastíc. Tento kompozitný materiál mal sedem rôznych vrstiev, pričom každá vrstva mala odlišné elektrické vlastnosti.

Kombinovaný účinok všetkých týchto vrstiev pôsobí ako „plášť neviditeľnosti“, to znamená, že skryje objekt tým, že umožní elektromagnetickým vlnám prejsť bez rozptylu. Usmerní teda elektromagnetické vlny tak, aby pokračovali vo svojom putovaní v priestore, akoby na nijakú prekážku nenarazili.

Technológia funguje s vlnami vo frekvenčnom rozmedzí 8 až 10 GHz v rádiovej časti elektromagnetického spektra. Toto frekvenčné pásmo sa nazýva aj centimetrové vlny, pretože vlnové dĺžky sú v rozmedzí od jedného do desať centimetrov. Hoci v štúdii fungoval s jednou frekvenciou, môže byť funkčný v oveľa širšom spektre, ako vedci pôvodne predpokladali.

Na prvom obrázku sa „plášť“ nepoužíva. Môžete vidieť, ako objekt v ceste vĺn výrazne zmení konfiguráciu elektrického poľa.

Technológia môže nájsť široké uplatnenie v oblasti strojárstva, optiky a akustiky. Mohla by umožniť napríklad výrobu antén rôznych tvarov a veľkostí a zo širokej škály materiálov. Štúdia presne neuvádza, z čoho je plášť vyrobený (pravdepodobne sa počíta s jeho ochranou patentmi), no výrobný proces je vraj „lacný a vysoko reprodukovateľný“.

Zdroj: dailymail.co.uk

gizmodo.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Technológie 1

Mobilná aplikácia Tatrabanka 3.0 s inovovaným dizajnom a chatbotom Adamom

11.12.2019 00:10

Špeciálny projekt Jedným z kľúčových pilierov koncepcie modernej digitálnej banky je mobilná aplikácia, ktorá ponúka klientom maximum možností pre každodenný život, čím sa stáva neodmysliteľnou súčas ...

Technológie 1

Nový čínsky múr bol vytlačený na 3D tlačiarni

06.12.2019 00:20

V čínskom meste Su-čou majú múr, ktorý sa líši od všetkých ostatných na svete. Podľa článku publikovaného na 3D Printing Media Network čínska stavebná spoločnosť Winsun tu dokončila výstavbu 3D tlačen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá