Image
13.10.2017 12 Comments

Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre

Od Reného Descarta až po súrodencov Wachowských (režisérov trilógie Matrix) mnohí tvrdili, že naša existencia je súčasťou schémy nadradenej inteligencie a náš život je len simulácia. Je zrejmé, že na to neexistujú žiadne dôkazy a objavilo sa veľa protiargumentov, no teraz sa výskumníci domnievajú, že našli fyzikálnu vlastnosť, ktorá sa vyskytuje v kovoch a ktorú nemožno simulovať. A vyvodili z toho záver, že naše životy sú raz navždy skutočné.

Zohar Ringel a Dmitry Kovrizhin z Oxfordskej univerzity študovali výpočtové metódy na opis komplexných kvantových systémov. Štúdia bola publikovaná v časopise Science Advances. Síce sa im nepodarilo dokázať, že svet okolo nás nie je simuláciou, zistil však, že existujú javy súvisiace s kvantovou mechanikou, ktoré jednoducho nemôžu byť simulované.

Všetko závisí od toho, či problém môžu vyriešiť počítače. Ak ide o lineárny problém, výpočtové zdroje sa musia zvyšovať s rastom počtu častíc v systéme. To môže byť ťažké, ale čím väčší je počítač, tým komplexnejší je systém, ktorý sa ním dá vyriešiť. Problém môže byť v tom, že rozpätie medzi časticami a procesormi rastie exponenciálne a simulácia je čoskoro nemožná.

Výskum dokazuje, že jav kvantovej mechaniky je určite z tejto kategórie. Gravitačná anomália známa ako termálny kvantový Hallov jav nastáva, keď sú systémy vystavené neuveriteľne veľkým magnetickým poliam alebo extrémne nízkym teplotám. Stručne povedané, ide o vznik elektrického poľa za súčasného pôsobenia vonkajšieho elektrického a magnetického poľa.

Výskumníci sa snažili simulovať tento efekt, ale zistili, že systém sa stal oveľa zložitejším a simulácia bola nakoniec z princípu nemožná. Simulovanie len niekoľkých stoviek elektrónov si môže vyžadovať počítač, ktorého pamäť by musela mať viac atómov, ako existuje v celom vesmíre.

Aby sme simulovali tieto kvantové efekty, potrebujeme dosiaľ nevídanú výpočtovú metódu. A zložitosť systému, ktorý by simuloval celú našu realitu, ďaleko presahuje hranice možností.

Zdroj: Iflscience

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Grafén umožní taktovať procesory na terahertzových frekvenciách

14.09.2018 00:10

Grafén sa považuje za sľubný materiál pre nanoelektroniku budúcnosti. Teoreticky by mal umožňovať taktovacie frekvencie až tisíckrát vyššie ako súčasná kremíková elektronika. Teraz vedci z Helmholtz Z ...

Výskum

Syntetický bojový hightech sliz dokáže zastaviť nepriateľské lode. Dá sa použiť aj ako sprej proti žralokom

07.09.2018 00:20

Americké námorníctvo pracuje na vývoji syntetického bojového slizu inšpirovaného prírodou. Môže byť silnou zbraňou, ktorá zastaví nepriateľské plavidlá na ich ceste. Ako vzor poslúžili sliznatky, ktor ...

Výskum

Môže byť grafén škodlivý pre živé organizmy?

07.09.2018 00:15

Grafén, označovaný aj ako najpevnejší materiál, ponúka veľa možností využitia. Nové výskumy, ako je napr. Graphene Flagship,  výskumná iniciatíva Európskej únie disponujúca rozpočtom vo výške 1 miliar ...

q

12 Comments

 1. Anglickí vedci reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  18.10.2017 04:10
  Posledných pár rokov sledujem vyplody vedcov z Anglicka a vacsina ich objavov s vedou vôbec nesúvisí. Príklad najsialenejsieho objavu ktorý publikovali pred cca 4 rokmi- pravidelne ranajky vajec so slaninkou zvysuje iq... Ich oblubeny hamm and eggs predsa.
  Reagovať
 2. Wow reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  14.10.2017 11:10
  Srandujete, však. Ak toto vyplodili vedci, tak zjem kefu. Však to je totálny nezmysel, ktorý by zmietol zo stola aj študent strednej školy.

  Podľa mňa to bolo takto. Niekto našiel bakalárku nejakých študentov na danej univerzite, aj to veľmi pofidérnu, ktorá by ako vedecká práca nikdy neprešla, a keďže to bolo dostatočne kontroverzné, urobil z toho článok na priťahovanie clickov. Zo študentov ste urobili vedcov. Smiešne.
  Reagovať
  • RE: Wow reakcia na: Wow
   15.10.2017 22:10
   presne tak. Ja som to ani nečítal, rovno dal najnižšie hodnotenie a išiel pozrieť, či v diskusii, robia ludia to isté :p
   Reagovať
 3. to su články... reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 16:10
  vy ste blázni, ľudia... ozaj
  Reagovať
 4. nemôžu byť simulované? reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 12:10
  > existujú javy súvisiace s kvantovou mechanikou, ktoré jednoducho nemôžu byť simulované

  staci najat praktikanta ktoremu date zadanie a nepoviete mu ze je to nemozne
  Reagovať
 5. asi tak reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 11:10
  Aj ked by sme pripustili moznost ze uz sa nepride na lepsi sposob simulacie tohto javu, ak sme v simulacii, ako mozu poznat limity sveta v ktorom nas simuluju. Je to zaujimavy objav, ale po praktickej stranke to nema ziadnu vahu kvoli limitu ludskej inteligencie ako uz bolo spomenute.
  Reagovať
 6. asi tak reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 11:10
  Aj ked by sme pripustili moznost ze uz sa nepride na lepsi sposob simulacie tohto javu, ak sme v simulacii, ako mozu poznat limity sveta v ktorom nas simuluju. Je to zaujimavy objav, ale po praktickej stranke to nema ziadnu vahu kvoli limitu ludskej inteligencie ako uz bolo spomenute.
  Reagovať
 7. Slabý dôkaz reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 09:10
  Že je to nesimulovateľné na našich počítačoch je jedna vec. Ale ak by sme naozaj boli v simulácii, o systémoch a výpočetnej sile tohto "nadsveta" nevieme nič, čiže to kľudne môžu dokázať nasimulovať s prstom v nose. Podľa mňa veľmi chabý dôkaz.
  Reagovať
 8. ? reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 09:10
  a to ma byt dokaz? ludsky mozog ma svoje obmedzenia... ;)
  skuste mravcovi vysvetlit ako funguje motor auta..
  Reagovať
 9. tak určiteeeee reakcia na: Vedci tvrdia, že určite nežijeme v simulovanom vesmíre
  13.10.2017 08:10
  pamätám, teda vlastne nepamätám :D sa, keď určite na sto percent bola zem plochá a podobné nezmysli. Ja práve celkom začínam posledné roky veriť, že je tu veľká šanca, že žijeme v simulácii.

  Vedci nájdu teraz niečo nové a už robia závery :D príde ešte tak osmedesiat nových verzií...
  Reagovať
  • RE: tak určiteeeee reakcia na: tak určiteeeee
   21.10.2017 22:10
   citam to asi 2 krat za poesledny tyzden, vyzera ze nejaky "vedci" vypustili "click bait"
   prekvapuje ma ale ich zaver, ako uz viac ludi uviedlo a co asi napadne aj priemerneho cloveka ze to ze s nasou technologiou to nevieme nasimulovat neznamena ze to je nemozne. To ako keby pred 500 rokmi spravili studiu ze vyrobit elektrinu neni mozne, alebo letiet na mesiac...

   Ale ine som chcel. To panov "vedcov" nenapadlo ze toto moze byt brane aj ako dokaz existencie simulacie? Proste keby taka simulacia existovala tak je asi jednoduche zadat parameter nejakemu javu aby sa zdal byt neriesitelny/nezmyselny?

   Vzdy sa mi zdala divna cela kvantova fyzika s vysvetlenim ze nejake interakcie su "random" atd. pride mi to logicke ze keby som vytvoril nejaky matrix simulaciu tak tam asi dam nejaky takyto "kvantovy sum" keby sa obyvatelia pokusali skumat stale nizsiu a nizsiu uroven, aby to nebolo take do oci bijuce ako ked Trueman otvoril dvere a hned videl obecenstvo
   Reagovať
  • RE: tak určiteeeee reakcia na: tak určiteeeee
   19.10.2017 11:10
   pravdepodobne nepametas.. pretoze to ze si ludia mysleli ze je zem plocha je hoax ktory prisiel az v 19 storoci (viac menej ako urazka hlupych ludi..)
   Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button