Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci sú bližšie k vytvoreniu univerzálnej vakcíny proti chrípke

0

Sezónna chrípka spôsobuje podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý rok na celom svete 290 000 až 650 000 úmrtí. Chrípkové pandémie sa navyše vyskytujú v nepravidelných intervaloch a môžu si vyžiadať milióny životov. Nová správa naznačuje, že vedci podnikli prvé zásadné kroky k vývoju vakcíny, ktorá nebude liečiť konkrétne kmene chrípky, ale všetky. To znamená, že namiesto toho, aby sme boli očkovaní každý rok proti konkrétnemu kmeňu chrípky, ako je to v súčasnosti, jediná vakcína by umožnila zaočkovať ľudí proti všetkým kmeňom navždy.

Nová štúdia, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise Nature Medicine, opisuje univerzálneho kandidáta na vakcínu proti chrípke. Teoretická vakcína využíva vlastnosti vírusu chrípky, ktorý, ako vysvetľuje článok, pripomína lízanku s hlavou a stopkou. Hlavová časť vírusu je pokrytá bielkovinami známymi ako hemaglutiníny (HA). Existujúce vírusy chrípky sa zameriavajú na špecifické HA pomocou injekcie oslabenej alebo inaktivovanej verzie vírusu chrípky priamo do tela, ktorá potom dokáže rozpoznať antigény, teda molekulu alebo molekulárnu štruktúru nachádzajúcu sa na organizme (alebo patogéne) spôsobujúcom chorobu, a vyvinúť zodpovedajúcu reakciu imunitného systému.

Vírus chrípky však dokáže rýchlo mutovať a vymieňať gény medzi kmeňmi, čo spôsobuje, že môže nakaziť aj ľudí, u ktorých sa vyvinula imunita proti jednému kmeňu vírusu. Preto sa opakovane vyvíjajú a vydávajú nové vakcíny, aby náš organizmus mohol držať krok s najnovším vývojom chrípky. Nový kandidát na vakcínu, vyvinutý virológom Florianom Krammerom z Icahn School of Medicine a jeho kolegami, sa snaží túto výzvu obísť tak, že sa zameriava na stopku, a nie na hlavu.

Problém bol v tom, že ľudské telo si zvyklo na chrípkové kmene útočiť cez hlavu a môže ignorovať snahy o produkciu protilátok zameraných na stopku.  Tím sa pokúsil vyriešiť tento problém vytvorením vírusového kmeňa, ktorý používa chrípkovú stopku, ale vytvára úplne novú hlavu.Pretože takzvané chimérne HA (cHA) nespúšťajú imunitnú pamäť, telo si nevytvára toľko protilátok zameraných na hlavu a zameriava sa viac na stopku, ktorú rozpozná.

Výskum je zatiaľ len v prvej fáze, v ktorej 51 ľudí dostalo rôzne vakcíny a 15 ľudí placebo. Malý rozsah štúdie je daný samotným počtom kmeňov chrípky, ktoré sú známe. Tri až štyri kmene sú známe ako skupina A a ďalšie kmene vírusu chrípky sú známe ako skupina B. Podľa Krammera, ak bude ich technológia úspešná, bude trvať roky, kým bude z oboch skupín dostatok cHA, z ktorých sa vyvinie univerzálna vakcína proti chrípke.

Zdroj: salon.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať