Image
9.11.2017 0 Comments

Vedci prišli na to ako tisícky kilometrov zakopaných optických káblov využiť na sledovanie zemetrasení

V oblasti Sanfranciského zálivu v Kalifornii sú zakopané tisícky kilometrov optických káblov, ktoré prinášajú vysokorýchlostný internet do domácností a podnikov. Biondo Biondi, profesor geofyziky v Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences, sníva o tom, že túto hustú sieť premení na lacné observatórium z „miliárd senzorov“ na sledovanie zemetrasení.

Biondi a jeho tím vlani ukázali, že otrasy rozptýlených optických káblov môžu poskytnúť informácie o smere a veľkosti seizmických udalostí. Vedci zaznamenali seizmické otrasy v 5-kilometrovej slučke z optických vlákien, inštalovanej pod kampusom Stanfordovej univerzity, laserovými meracími nástrojmi spoločnosti OptaSense.

V súčasnosti výskumníci monitorujú zemetrasenia pomocou seizmometrov, ktoré sú síce citlivejšie ako navrhované pole telekomunikačných káblov, ale ich pokrytie je obmedzené a sú drahé a náročné na inštaláciu a údržbu, najmä v mestských oblastiach.

Naopak, seizmické observatóriá, podobné tomu, ktoré navrhuje Biondi, by boli relatívne lacné. „Každý meter optického vlákna v našej sieti funguje ako senzor a jeho inštalácia stojí menej ako jeden dolár,“ povedal Biondi. „Nikdy nebudeme schopní vytvoriť sieť s takýmto pokrytím, hustotou a cenou pomocou bežných seizmometrov.“

Biondi nie je prvý, kto prichádza s myšlienkou používania optických vlákien na monitorovanie životného prostredia. Technológia známa ako distribuované akustické snímanie (DAS) už sleduje stav potrubí a ropných vrtov v ropnom a plynárenskom priemysle.

Predchádzajúca implementácia akustického snímania tohto druhu však vyžadovala, aby optické vlákna boli nákladne pripevnené k zemskému povrchu alebo uzavreté do cementu, aby sa maximalizoval kontakt so zemou a zabezpečila najvyššia kvalita dát. Na rozdiel od toho Biondiho projekt pod Stanfordom, nazvaný optické seizmické observatórium, využíva optické vlákna telekomunikačných spoločností, ktoré ležia nezabezpečené a voľne uložené vnútri dutých plastových potrubí.

Od začiatku fungovania v septembri 2016 optické seizmické observatórium v Stanforde zaznamenalo a katalogizovalo viac ako 800 udalostí, siahajúcich od udalostí spôsobených človekom cez malé, sotva citeľné lokálne záchvevy až po silné, smrtiace katastrofy.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

18.02.2020 00:05

Vedci z University of Chicago skonštruovali experimentálny náramok vybavený 24 reproduktormi, ktoré vysielajú ultrazvukové signály.  Tento zvuk je pre väčšinu uší nepočuteľný (možno s výnimkou mladých ...

Výskum

Molekulárny „vypínač“ zápalu môže pomôcť pri liečbe chorôb a zvrátení starnutia

17.02.2020 00:15

Chronický zápal vzniká vtedy, keď staroba, stres či toxíny zo životného prostredia udržujú náš imunitný systém v nadmernom zaťažení, a môže prispievať k mnohým ochoreniam, ako sú Parkinsonova či Alzhe ...

Výskum

Robotizovaná supermikrochirurgia pracuje s presnosťou 0,3 mm

13.02.2020 00:15

Vedci z Maastrichtskej univerzity zostavili skupinu 20 žien s lymfedémom, čo je stav súvisiaci s rakovinou prsníka, pri ktorom sa prebytočná tekutina zhromažďuje v tkanivách a spôsobuje opuch. Všetky ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá