Image
9.11.2017 0 Comments

Vedci prišli na to ako tisícky kilometrov zakopaných optických káblov využiť na sledovanie zemetrasení

V oblasti Sanfranciského zálivu v Kalifornii sú zakopané tisícky kilometrov optických káblov, ktoré prinášajú vysokorýchlostný internet do domácností a podnikov. Biondo Biondi, profesor geofyziky v Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences, sníva o tom, že túto hustú sieť premení na lacné observatórium z „miliárd senzorov“ na sledovanie zemetrasení.

Biondi a jeho tím vlani ukázali, že otrasy rozptýlených optických káblov môžu poskytnúť informácie o smere a veľkosti seizmických udalostí. Vedci zaznamenali seizmické otrasy v 5-kilometrovej slučke z optických vlákien, inštalovanej pod kampusom Stanfordovej univerzity, laserovými meracími nástrojmi spoločnosti OptaSense.

V súčasnosti výskumníci monitorujú zemetrasenia pomocou seizmometrov, ktoré sú síce citlivejšie ako navrhované pole telekomunikačných káblov, ale ich pokrytie je obmedzené a sú drahé a náročné na inštaláciu a údržbu, najmä v mestských oblastiach.

Naopak, seizmické observatóriá, podobné tomu, ktoré navrhuje Biondi, by boli relatívne lacné. „Každý meter optického vlákna v našej sieti funguje ako senzor a jeho inštalácia stojí menej ako jeden dolár,“ povedal Biondi. „Nikdy nebudeme schopní vytvoriť sieť s takýmto pokrytím, hustotou a cenou pomocou bežných seizmometrov.“

Biondi nie je prvý, kto prichádza s myšlienkou používania optických vlákien na monitorovanie životného prostredia. Technológia známa ako distribuované akustické snímanie (DAS) už sleduje stav potrubí a ropných vrtov v ropnom a plynárenskom priemysle.

Predchádzajúca implementácia akustického snímania tohto druhu však vyžadovala, aby optické vlákna boli nákladne pripevnené k zemskému povrchu alebo uzavreté do cementu, aby sa maximalizoval kontakt so zemou a zabezpečila najvyššia kvalita dát. Na rozdiel od toho Biondiho projekt pod Stanfordom, nazvaný optické seizmické observatórium, využíva optické vlákna telekomunikačných spoločností, ktoré ležia nezabezpečené a voľne uložené vnútri dutých plastových potrubí.

Od začiatku fungovania v septembri 2016 optické seizmické observatórium v Stanforde zaznamenalo a katalogizovalo viac ako 800 udalostí, siahajúcich od udalostí spôsobených človekom cez malé, sotva citeľné lokálne záchvevy až po silné, smrtiace katastrofy.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button