Image
9.11.2017 0 Comments

Vedci prišli na to ako tisícky kilometrov zakopaných optických káblov využiť na sledovanie zemetrasení

V oblasti Sanfranciského zálivu v Kalifornii sú zakopané tisícky kilometrov optických káblov, ktoré prinášajú vysokorýchlostný internet do domácností a podnikov. Biondo Biondi, profesor geofyziky v Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences, sníva o tom, že túto hustú sieť premení na lacné observatórium z „miliárd senzorov“ na sledovanie zemetrasení.

Biondi a jeho tím vlani ukázali, že otrasy rozptýlených optických káblov môžu poskytnúť informácie o smere a veľkosti seizmických udalostí. Vedci zaznamenali seizmické otrasy v 5-kilometrovej slučke z optických vlákien, inštalovanej pod kampusom Stanfordovej univerzity, laserovými meracími nástrojmi spoločnosti OptaSense.

V súčasnosti výskumníci monitorujú zemetrasenia pomocou seizmometrov, ktoré sú síce citlivejšie ako navrhované pole telekomunikačných káblov, ale ich pokrytie je obmedzené a sú drahé a náročné na inštaláciu a údržbu, najmä v mestských oblastiach.

Naopak, seizmické observatóriá, podobné tomu, ktoré navrhuje Biondi, by boli relatívne lacné. „Každý meter optického vlákna v našej sieti funguje ako senzor a jeho inštalácia stojí menej ako jeden dolár,“ povedal Biondi. „Nikdy nebudeme schopní vytvoriť sieť s takýmto pokrytím, hustotou a cenou pomocou bežných seizmometrov.“

Biondi nie je prvý, kto prichádza s myšlienkou používania optických vlákien na monitorovanie životného prostredia. Technológia známa ako distribuované akustické snímanie (DAS) už sleduje stav potrubí a ropných vrtov v ropnom a plynárenskom priemysle.

Predchádzajúca implementácia akustického snímania tohto druhu však vyžadovala, aby optické vlákna boli nákladne pripevnené k zemskému povrchu alebo uzavreté do cementu, aby sa maximalizoval kontakt so zemou a zabezpečila najvyššia kvalita dát. Na rozdiel od toho Biondiho projekt pod Stanfordom, nazvaný optické seizmické observatórium, využíva optické vlákna telekomunikačných spoločností, ktoré ležia nezabezpečené a voľne uložené vnútri dutých plastových potrubí.

Od začiatku fungovania v septembri 2016 optické seizmické observatórium v Stanforde zaznamenalo a katalogizovalo viac ako 800 udalostí, siahajúcich od udalostí spôsobených človekom cez malé, sotva citeľné lokálne záchvevy až po silné, smrtiace katastrofy.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci majú plán pre obnovu Sahary. Solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň

21.09.2018 00:25

Sahara je najväčšia horúca púšť na svete, rozľahlá piesočnatá krajina trpiaca smrtiacim suchom, ktorej rozloha sa stále zväčšuje. Vďaka jej slnečným podmienkam sa však už zrodilo veľa energetických pr ...

Výskum

Na webe denníku New York Times zistíte, ako sa od vášho narodenia oteplila klíma aj vo vašom rodisku

21.09.2018 00:15

Pre klimatické zmeny spôsobené ľuďmi možno očakávať, že na väčšine miest sa bude vyskytovať čoraz viac dní, keď teplota presiahne 32 °C. Môžete sa presvedčiť o tom, že už v súčasnosti je napríklad vo ...

Výskum

Grafén umožní taktovať procesory na terahertzových frekvenciách

14.09.2018 00:10

Grafén sa považuje za sľubný materiál pre nanoelektroniku budúcnosti. Teoreticky by mal umožňovať taktovacie frekvencie až tisíckrát vyššie ako súčasná kremíková elektronika. Teraz vedci z Helmholtz Z ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button