Image
20.8.2015 0 Comments

Vedci predstavili high-tech náplasti na cukrovku, melanóm aj boľavé kĺby

Ľudia s cukrovkou musia sledovať hladinu cukru v krvi a aplikovať si injekcie s inzulínom niekoľkokrát denne. No dokonca aj pri použití inzulínovej pumpy hrozí riziko, že inzulínu bude priveľa alebo primálo.

Pomôcť takýmto pacientom sa snaží výskumník z University of North Carolina Zhen Gu. Vytvoril preto náplasť vo veľkosti nechta, ktorá obsahuje stovky mikroihličiek. To preto, aby ich bodnutie bolo menej bolestivé. Ihličky sú vybavené váčikmi, ktoré obsahujú inzulín a enzým. Váčiky sú priepustné a pri zvýšení hladiny cukru glukóza preniká do nich. Tam ju enzým premení na kyselinu glukónovú. Pri tejto reakcii sa spotrebúva kyslík a jeho úbytok naruší hydrofóbnosť membrány, čím sa z váčikov uvoľní inzulín. Váčiky sa rozpadávajú rôznou rýchlosťou, a tak sa inzulín uvoľňuje do krvného riečiska počas niekoľkých hodín, a nie v jednej dávke.

Gu zatiaľ otestoval náplasť na myšiach, teraz začína testovanie na ošípaných, ktoré majú jemnejšiu kožu, viac podobnú ľudskej. Podľa výskumníka by náplasť, ktorú by ľudia s cukrovkou mali meniť raz za dva alebo tri dni, mohla spoľahlivo, presne a bez väčšej bolesti kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Zhen Gu v spolupráci s kolegami z University of North Carolina predstavil aj ďalší zlepšovák. Ide o elastickú náplasť s integrovanými biokompatibilnými mikrokapsulami, ktoré môžu obsahovať rôzne liečivá. Napríklad pacienti s artritídou by si pred prechádzkou mohli aplikovať náplasť uvoľňujúcu lieky proti bolesti. Účinná látka sa začne uvoľňovať pri natiahnutí náplasti. Čím väčšou silou sa náplasť naťahuje, tým väčšie tlaky v nej pôsobia. Tie potom stláčajú mikrokapsuly, z ktorých sa tak „vyžmýka" liečivá látka. Následne ju absorbuje koža pacienta.

patch_drug_release.jpg

Mikrokapsuly možno naplniť rôznymi liečivami, napríklad na melanómy sa dá aplikovať náplasť s liekmi proti rakovine, na hojenie rán zasa náplasť s antibiotikami.

Materiály na výrobu takýchto náplastí sú pomerne lacné a výrobný proces je relatívne jednoduchý, takže vedci sú optimistickí, pokiaľ ide o ich využitie v praxi.

Štúdia s názvom Stretch-Triggered Drug Delivery from Wearable Elastomers Containing Therapeutic Depots bola publikovaná v on-line časopise ACS Nano.

Zdroj: technologyreview.com
news.ncsu.edu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Cosmic Crisp - nová dokonale vyvážená odroda jablka si zachová čerstvosť celý rok

06.12.2019 00:10

V súčasnosti je na pultoch s potravinami k dispozícii veľa odrôd jabĺk, no vedci k nim teraz pridali ďalšiu – hybridné jablko, ktoré ponúka dokonalú rovnováhu medzi sladkosťou, kyslosťou, šťavnatosťou ...

Výskum

Huawei sa už zaobíde bez amerických čipov

04.12.2019 00:15

V máji, keď sa stupňovalo obchodné napätie medzi Washingtonom a Pekingom, Trumpova administratíva zakázala všetky americké dodávky pre spoločnosť Huawei. Preto boli zásielky čipov od Qualcommu a Intel ...

Výskum

Toto oblečenie umožní nepočujúcim ľuďom cítiť hudbu

04.12.2019 00:10

Oblečenie SoundShirt prevádza zvukové vlny na vibrácie na pokožke, čím sprostredkuje zážitok z hudby pre nepočujúcich. Tí potom môžu tancovať spolu s ostatnými, hoci nepočujú hudbu. SoundShirt to dosa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá