Image
1.3.2019 0 Comments

Vedci používajú nástroj na editáciu génov CRISPR na spomalenie procesu starnutia

Pokiaľ ide o starnutie ľudského tela, existuje ešte veľa vecí, ktorým nerozumieme. No výskumníci stále hľadajú nové spôsoby na spomaľovanie tohto procesu. Tím genetických vedcov v Salkovom inštitúte vyvinul novú terapiu pomocou nástroja CRISPR/Cas9, ktorá výrazne predĺžila život rýchlo starnúcich myší.

Do výskumu boli zahrnuté myši s veľmi zriedkavým genetickým stavom známym ako Hutchinsonov-Gilfordov syndróm progerie. Spôsobuje ho mutácia v géne LMNA a tento stav postihuje jedno zo štyroch miliónov detí na celom svete. Deti narodené s progeriou rýchlo starnú, priemerná dĺžka ich života je okolo 13 rokov.

Progeria nie je jediné degeneratívne ochorenie spôsobené mutáciou v géne LMNA, no je jedným z najvážnejších. U zdravého jedinca gén kóduje dva proteíny nazývané lamín A a lamín C. U pacientov s progeriou sa miesto toho produkuje kratšia, toxická verzia lamínu A, nazvaná progerín, ktorý sa rýchlo vytvára a urýchľuje proces starnutia.

Ľudia, ktorí majú túto mutáciu v géne LMNA, prejavujú známky predčasného starnutia, podobné tým, ktoré sú pozorovateľné počas starnutia u bežnej populácie. Z tohto dôvodu sa modely syndrómu progerie používajú na pochopenie mechanizmov riadiacich proces starnutia.

Pradeep Reddy a jeho kolegovia sa snažia obmedziť tvorbu progerínu tým, že sa zameriavajú na gén LMNA u myší, aby odstránili jeho toxicitu. Na tento účel doň dodali nástroj na úpravu génu CRISPR/Cas9 pomocou adeno-asociovaného vírusu (AAV), ktorý ho prenesie na správne miesto v géne, aby zabránil pôsobeniu lamínu A a progerínu bez ovplyvnenia lamínu C.

Vedci pozorovali, že ošetrené myši sa po dvoch mesiacoch stali silnejšími a aktívnejšími a vykazovali zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému. Liečba pribrzdila aj časté príznaky progerie a starnutia, ako je degenerácia arteriálnych ciev či bradykardia (príliš pomalá frekvencia tepu).

Liečba zvýšila aktivitu myší postihnutých progeriou na úroveň normálnych zdravých myší a predĺžila ich život približne o 25 percent. V súčasnosti neexistuje nijaký liek na liečbu progerie, takže tento výskum by mohol významne ovplyvniť úsilie o odhalenie nových liečebných postupov.

Vzhľadom na podobný postup procesu starnutia na molekulárnej úrovni u bežnej populácie vedci dúfajú, že by sa ich práca dala prispôsobiť tak, aby sa zamerala na molekulárne faktory starnutia u všetkých ľudí.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Medicine.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Terraskop – planetárny ďalekohľad využívajúci atmosféru ako obrovskú šošovku

15.08.2019 00:10

Teleskopy sú drahé zariadenia. Obrovský Magellanov teleskop, ktorý sa práve pripravuje v púšti Atacama v Čile, bude mať 25-metrové zrkadlo za cenu približne 1 miliardy dolárov. Navrhovaný tridsaťmetr ...

Výskum

3D tlačené mini roboty môžu byť užitočné, hoci sú takmer neviditeľné

15.08.2019 00:02

Vedci usilovne pracujú na malých robotoch, ktoré môžu vykonávať rozličné činnosti. V spoločnosti Georgia Tech napríklad vytvorili drobné roboty, ktoré budú môcť jedného dňa pracovať v skupinách a napr ...

Výskum

Ako bioatrament na 3D tlač srdca poslúži kolagén

14.08.2019 00:15

Zasa sme o krôčik bližšie k splneniu sna o 3D tlači transplantátov zachraňujúcich ľudské životy. Tím z Univerzity Carnegie Mellon v USA vyvinul technológiu na 3D tlač z kolagénu, čo by mohlo viesť k ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá