Image
1.3.2019 0 Comments

Vedci používajú nástroj na editáciu génov CRISPR na spomalenie procesu starnutia

Pokiaľ ide o starnutie ľudského tela, existuje ešte veľa vecí, ktorým nerozumieme. No výskumníci stále hľadajú nové spôsoby na spomaľovanie tohto procesu. Tím genetických vedcov v Salkovom inštitúte vyvinul novú terapiu pomocou nástroja CRISPR/Cas9, ktorá výrazne predĺžila život rýchlo starnúcich myší.

Do výskumu boli zahrnuté myši s veľmi zriedkavým genetickým stavom známym ako Hutchinsonov-Gilfordov syndróm progerie. Spôsobuje ho mutácia v géne LMNA a tento stav postihuje jedno zo štyroch miliónov detí na celom svete. Deti narodené s progeriou rýchlo starnú, priemerná dĺžka ich života je okolo 13 rokov.

Progeria nie je jediné degeneratívne ochorenie spôsobené mutáciou v géne LMNA, no je jedným z najvážnejších. U zdravého jedinca gén kóduje dva proteíny nazývané lamín A a lamín C. U pacientov s progeriou sa miesto toho produkuje kratšia, toxická verzia lamínu A, nazvaná progerín, ktorý sa rýchlo vytvára a urýchľuje proces starnutia.

Ľudia, ktorí majú túto mutáciu v géne LMNA, prejavujú známky predčasného starnutia, podobné tým, ktoré sú pozorovateľné počas starnutia u bežnej populácie. Z tohto dôvodu sa modely syndrómu progerie používajú na pochopenie mechanizmov riadiacich proces starnutia.

Pradeep Reddy a jeho kolegovia sa snažia obmedziť tvorbu progerínu tým, že sa zameriavajú na gén LMNA u myší, aby odstránili jeho toxicitu. Na tento účel doň dodali nástroj na úpravu génu CRISPR/Cas9 pomocou adeno-asociovaného vírusu (AAV), ktorý ho prenesie na správne miesto v géne, aby zabránil pôsobeniu lamínu A a progerínu bez ovplyvnenia lamínu C.

Vedci pozorovali, že ošetrené myši sa po dvoch mesiacoch stali silnejšími a aktívnejšími a vykazovali zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému. Liečba pribrzdila aj časté príznaky progerie a starnutia, ako je degenerácia arteriálnych ciev či bradykardia (príliš pomalá frekvencia tepu).

Liečba zvýšila aktivitu myší postihnutých progeriou na úroveň normálnych zdravých myší a predĺžila ich život približne o 25 percent. V súčasnosti neexistuje nijaký liek na liečbu progerie, takže tento výskum by mohol významne ovplyvniť úsilie o odhalenie nových liečebných postupov.

Vzhľadom na podobný postup procesu starnutia na molekulárnej úrovni u bežnej populácie vedci dúfajú, že by sa ich práca dala prispôsobiť tak, aby sa zamerala na molekulárne faktory starnutia u všetkých ľudí.

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Medicine.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Hydrogél s vlastnosťami živého tkaniva. Vďaka schopnosti regenerácie môže nahradiť svaly či kožu

11.12.2019 00:20

Tím z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinul materiál podobný gélu, ktorý má veľa vlastností živého tkaniva. Ide o formu hydrogélu, pričom táto želatína nie je len samoliečivá, ale aj veľmi odo ...

Výskum

Ultratenká diamantová fólia vyrobená z grafénu môže spevniť pevnejšiu, menšiu a flexibilnú elektroniku

11.12.2019 00:11

Grafén je už známy tým, že je neuveriteľne pevný napriek tomu, že má hrúbku iba jedného atómu. No dal by sa ešte spevniť? Vedci z Južnej Kórey hľadali odpoveď na túto otázku a vyvinuli novú metódu men ...

Výskum

Umelé neuróny bude možné využiť ako implantáty pri Alzheimerovej chorobe

10.12.2019 00:10

Tím vedcov z britskej University of Bath našiel spôsob, ako replikovať vo forme elektronických obvodov to, čo prirodzene robia nervové bunky (neuróny). Úlohou neurónov je prenášať signály medzi mozgom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá