Vedci objavili nový lacný spôsob na získavanie vodíka z vody
Vedci našli nový lacný a efektívny spôsob, ako rozdeliť vodu na vodík a kyslík. Mohlo by to znamenať, že v budúcnosti dokážeme vyrábať viac čistého vodíka na vodíkové palivá.
Vodík je úžasný zdroj čistej energie, ale zatiaľ je problém získať ho v dostatočnom množstve efektívne a za únosnú cenu. Nový katalyzátor, vyvinutý vedcami z Houstonskej univerzity, by údajne mohol vyriešiť oba problémy.
„Vodík je najčistejší primárny zdroj energie, ktorý máme na Zemi,“ hovorí člen výskumného tímu Paul C. W. Chu. „Voda by mohla byť najväčším zdrojom vodíka, keby sa dala prerušiť jeho silná väzba s kyslíkom v nej pomocou katalyzátora.“
Na rozdelenie vody na vodík a kyslík sú potrebné dve reakcie – jedna pre každý prvok. Doteraz však bol problémom účinný katalyzátor pre kyslíkovú časť rovnice. Používali sa katalyzátory zo vzácnych kovov, ako je irídium, platina alebo ruténium, ktoré sú drahé. Teraz však vedci prišli s katalyzátorom vyrobeným z metafosforečnanu železnatého a vodivej niklovej penovej platformy, ktorý je efektívnejší a lacnejší než existujúce riešenia. V testoch vykázal pôsobivú trvanlivosť – bez ťažkostí mohol pracovať 20 hodín (asi 10 000 cyklov).
Použitím novej metódy možno vyrábať vodík bez vytvárania odpadového uhlíka. Pri existujúcich výrobných metódach, ako je úprava metánu a splyňovanie uhlia, sa tomu nedá vyhnúť.
„Sme presvedčení, že náš nález je obrovský krok smerom k praktickej a ekonomickej výrobe vodíka oddelením z vody, čo významne prispeje k úsiliu o zníženie spotreby fosílnych palív,“ hovoria výskumníci z Houstonu.
Zdroj: Sciencealert
Mohlo by Vás zaujímať
Rectenna: Elektrina získaná zo signálu Wi-Fi by mohla napájať prenosnú elektroniku, smartfóny či implantáty
Predstavte si, že by váš smartfón, notebook, nositeľná či iná elektronika nepotrebovali na napájanie batériu. Výskumníci z Massachusettskej technologickej univerzity uskutočnili krok týmto smerom. Vyv ...
Revolučná 3D tlačiareň objekty netlačí po vrstvách. „Vyťahuje“ ich z kvapalného akrylátu
Hoci moderná technológia 3D tlače umožňuje vytvoriť úžasné veci, stále má svoje obmedzenia. Vytlačené objekty majú často zúbkované okraje, nerovný povrch a problémy môžu byť aj s tlačou komplexnejších ...
Prielom v budúcnosti komunikácie. Prenos zvuku pomocou lasera priamo do ľudského ucha
Vedci z MIT našli spôsob, ako využiť laser na prenos zvukov vrátane hudby a reči cez miestnosť priamo do ucha človeka bez akéhokoľvek prijímača. Tento objav môže znamenať prielom pre budúcnosť zvuku a ...
2 Comments
22.5.2017 13:05
22.5.2017 23:05