Image
29.10.2019 1 Comments

Vedci našli spôsob, ako očistiť atmosféru od oxidu uhličitého

Tím inžinierov z MIT tvrdí, že prišiel na to, ako odstrániť škodlivý oxid uhličitý z atmosféry a dať svetu novú zbraň v boji proti zmene klímy. Mnohí vedci hovoria, že technológie na zachytávanie uhlíka sú nevyhnutnou súčasťou prevencie najhorších účinkov zmeny podnebia. No tento postup nikdy nebol optimalizovaný tak, aby sa dal prakticky využiť. Teraz výskumníci, ktorí založili spoločnosť Verdox s cieľom komercializovať svoj systém, tvrdia, že sa im možno podarilo „prelomiť kód“.

Prúdením vzduchu okolo elektricky nabitej platne z uhlíkových nanorúrok môže vraj ich systém doslova vysávať CO2 z atmosféry. Zariadenie je v podstate veľká, špecializovaná batéria, ktorá absorbuje oxid uhličitý zo vzduchu prúdiaceho cez jej elektródy, keď sa nabíja.

Potom pri vybíjaní môže tento plyn uvoľňovať. Počas svojej prevádzky by sa zariadenie striedavo nabíjalo a vybíjalo, pričom pri nabíjaní by sa doň vháňal vzduch a pri vybíjaní by sa vypúšťal čistý koncentrovaný oxid uhličitý. Celý systém pracuje pri izbovej teplote a normálnom tlaku vzduchu.

V systéme vedcov z MIT je kľúčové to, že podľa výskumu uverejneného v časopise Energy & Environmental Science potrebuje oveľa menej energie oproti väčšine ostatných technológií na zachytávanie alebo absorpciu uhlíka – teoreticky ho možno vybudovať v priemyselnom rozsahu a využíva približne jeden gigajoule energie na tonu zachyteného oxidu uhličitého.

Nový systém by mohol odstrániť oxid uhličitý z atmosféry, ale dal by sa využiť aj na to, aby ho dodával do odvetví, ktoré ho potrebujú, uviedli vedci. Či už ide o sýtenie nápojov, alebo ovládanie klímy v skleníkoch, táto technológia by mohla poskytnúť prísun oxidu uhličitého bez spaľovania väčšieho množstva fosílnych palív.

Vedci hovoria, že ich systém vydrží najmenej 7000 cyklov nabíjania a vybíjania a za ten čas stratí asi 30 % účinnosti. Dal by sa však ľahko zlepšiť na 20 000 až 50 000 cyklov.

Zdroj: futurism.comnews.mit.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. ocistit atmosferu od CO2 reakcia na: Vedci našli spôsob, ako očistiť atmosféru od oxidu uhličitého
    29.10.2019 09:10
    je super, ze vynasli nove zariadenie na "recyklaciu" ... este lepsie je zistenie v procese ocistenia atmosfery od CO2 su stromy zrejme uz len prezitkom ...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá