Image
29.10.2019 1 Comments

Vedci našli spôsob, ako očistiť atmosféru od oxidu uhličitého

Tím inžinierov z MIT tvrdí, že prišiel na to, ako odstrániť škodlivý oxid uhličitý z atmosféry a dať svetu novú zbraň v boji proti zmene klímy. Mnohí vedci hovoria, že technológie na zachytávanie uhlíka sú nevyhnutnou súčasťou prevencie najhorších účinkov zmeny podnebia. No tento postup nikdy nebol optimalizovaný tak, aby sa dal prakticky využiť. Teraz výskumníci, ktorí založili spoločnosť Verdox s cieľom komercializovať svoj systém, tvrdia, že sa im možno podarilo „prelomiť kód“.

Prúdením vzduchu okolo elektricky nabitej platne z uhlíkových nanorúrok môže vraj ich systém doslova vysávať CO2 z atmosféry. Zariadenie je v podstate veľká, špecializovaná batéria, ktorá absorbuje oxid uhličitý zo vzduchu prúdiaceho cez jej elektródy, keď sa nabíja.

Potom pri vybíjaní môže tento plyn uvoľňovať. Počas svojej prevádzky by sa zariadenie striedavo nabíjalo a vybíjalo, pričom pri nabíjaní by sa doň vháňal vzduch a pri vybíjaní by sa vypúšťal čistý koncentrovaný oxid uhličitý. Celý systém pracuje pri izbovej teplote a normálnom tlaku vzduchu.

V systéme vedcov z MIT je kľúčové to, že podľa výskumu uverejneného v časopise Energy & Environmental Science potrebuje oveľa menej energie oproti väčšine ostatných technológií na zachytávanie alebo absorpciu uhlíka – teoreticky ho možno vybudovať v priemyselnom rozsahu a využíva približne jeden gigajoule energie na tonu zachyteného oxidu uhličitého.

Nový systém by mohol odstrániť oxid uhličitý z atmosféry, ale dal by sa využiť aj na to, aby ho dodával do odvetví, ktoré ho potrebujú, uviedli vedci. Či už ide o sýtenie nápojov, alebo ovládanie klímy v skleníkoch, táto technológia by mohla poskytnúť prísun oxidu uhličitého bez spaľovania väčšieho množstva fosílnych palív.

Vedci hovoria, že ich systém vydrží najmenej 7000 cyklov nabíjania a vybíjania a za ten čas stratí asi 30 % účinnosti. Dal by sa však ľahko zlepšiť na 20 000 až 50 000 cyklov.

Zdroj: futurism.comnews.mit.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Bisu Body Coach analýzou moču upozorní na riziko choroby a navrhne úpravu stravy

24.01.2020 00:10

Jedno z najzaujímavejších zariadení v oblasti inteligentnej zdravotnej technológie, ktoré boli vystavované na veľtrhu CES 2020, bol Bisu Body Coach. Pomocou jednoduchého testu moču vám môže poskytnúť ...

Výskum 1

Hightech sprcha ušetrí pri sprchovaní až 45 % vody

23.01.2020 00:10

Nebia a Moen spojili svoje sily a vytvorili luxusnú sprchovú hlavicu, ktorá môže pomôcť zachrániť planétu. Samozrejme, len za predpokladu, že si ju kúpi dosť ľudí. Zariadenie v porovnaní s bežnými spr ...

Výskum

Objav v oblasti imunológie by mohol umožniť liečbu každého druhu rakoviny

22.01.2020 00:00

Vedci z Cardiffskej univerzity tvrdia, že novoobjavenú časť nášho imunitného systému možno využiť na liečenie všetkých druhov rakoviny. Zistenia publikované v časopise Nature Immunology zatiaľ neboli ...

1 Comments

  1. ocistit atmosferu od CO2 reakcia na: Vedci našli spôsob, ako očistiť atmosféru od oxidu uhličitého
    29.10.2019 09:10
    je super, ze vynasli nove zariadenie na "recyklaciu" ... este lepsie je zistenie v procese ocistenia atmosfery od CO2 su stromy zrejme uz len prezitkom ...
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá