Image
12.6.2018 1 Comments

Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi

Je známe, že signál Wi-Fi môže prechádzať cez steny. Práve preto môžeme surfovať na internete pomocou bezdrôtového smerovača umiestneného v inej miestnosti. No nie všetko toto mikrovlnné žiarenie smeruje do (alebo z) našich smartfónov, tabletov či notebookov. Smerovače rozptyľujú a odrážajú svoj signál od všetkých objektov, osvetľujú naše domy a kancelárie ako neviditeľné žiarovky.

Nemeckí vedci teraz našli spôsob, ako využiť túto vlastnosť na získanie hologramov alebo 3D fotografií objektov väčších ako 4 centimetre vnútri miestnosti spoza steny. Túto možnosť objavil vysokoškolský študent fyziky na Technickej univerzite v Mníchove. Philipp Holl postavil takéto zariadenie ako súčasť svojej bakalárskej práce s pomocou profesora Friedemanna Reinharda. Holl hovorí, že zatiaľ ide len o prototyp a má obmedzené rozlíšenie, technológia je však sľubná.

Schopnosť vidieť cez steny pomocou Wi-Fi je známa už niekoľko rokov. Niektoré zariadenia dokážu detegovať v domácnosti narušiteľa alebo sledovať pohybujúce sa objekty pomocou jednej či dvoch antén Wi-Fi. Nikto však nepoužil Wi-Fi na vytvorenie 3D hologramu celej miestnosti a vecí v nej.

Hollova metóda sa odlišuje od ostatných niekoľkými črtami:

1. Používa dve antény – jednu pevnú a jednu pohyblivú. Pevná zaznamenáva pole Wi-Fi na pozadí. Druhou treba pohybovať ručne a tá zaznamenáva rovnaké pole Wi-Fi z mnohých rôznych bodov. Obe tieto antény môžu byť veľmi malé, napríklad ako tie v smartfóne.
2. Obe antény zaznamenávajú nielen intenzitu signálu Wi-Fi, ale aj jeho fázu.
3. Napokon sú signály z obidvoch antén súčasne nasmerované do počítača a softvér prečesáva rozdiely v intenzite a fáze „viac-menej v reálnom čase“.

A v tom je práve kúzlo: softvér vytvára veľa 2D obrázkov, pretože jedna z antén sa pohybuje, a potom ich spojí do 3D hologramu. Tieto hologramy sú vlastne objekty v miestnosti. „Pravdepodobne by ste mohli použiť dron na zmapovanie vnútra celej budovy za 20 až 30 sekúnd,“ povedal Holl.

Možnosti aplikácie Hollovej Wi-Fi holografie sú veľmi rozsiahle. Pridanie sústavy referenčných antén napríklad do nákladného auta by záchranárom umožnilo objaviť ľudí v troskách po zemetrasení. Ale takisto by špionážne agentúry mohli týmto spôsobom zistiť, či je niekto doma.

Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 2

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 1

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

1 Comments

  1. nno reakcia na: Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi
    12.6.2018 12:06
    moc to tu nezdoraznujte tento objav..hackeri + zlodeji cakaju na plody vasej prace

    svetle zajtrajsky kde sukromie nejestvuje
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button