Image
12.6.2018 1 Comments

Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi

Je známe, že signál Wi-Fi môže prechádzať cez steny. Práve preto môžeme surfovať na internete pomocou bezdrôtového smerovača umiestneného v inej miestnosti. No nie všetko toto mikrovlnné žiarenie smeruje do (alebo z) našich smartfónov, tabletov či notebookov. Smerovače rozptyľujú a odrážajú svoj signál od všetkých objektov, osvetľujú naše domy a kancelárie ako neviditeľné žiarovky.

Nemeckí vedci teraz našli spôsob, ako využiť túto vlastnosť na získanie hologramov alebo 3D fotografií objektov väčších ako 4 centimetre vnútri miestnosti spoza steny. Túto možnosť objavil vysokoškolský študent fyziky na Technickej univerzite v Mníchove. Philipp Holl postavil takéto zariadenie ako súčasť svojej bakalárskej práce s pomocou profesora Friedemanna Reinharda. Holl hovorí, že zatiaľ ide len o prototyp a má obmedzené rozlíšenie, technológia je však sľubná.

Schopnosť vidieť cez steny pomocou Wi-Fi je známa už niekoľko rokov. Niektoré zariadenia dokážu detegovať v domácnosti narušiteľa alebo sledovať pohybujúce sa objekty pomocou jednej či dvoch antén Wi-Fi. Nikto však nepoužil Wi-Fi na vytvorenie 3D hologramu celej miestnosti a vecí v nej.

Hollova metóda sa odlišuje od ostatných niekoľkými črtami:

1. Používa dve antény – jednu pevnú a jednu pohyblivú. Pevná zaznamenáva pole Wi-Fi na pozadí. Druhou treba pohybovať ručne a tá zaznamenáva rovnaké pole Wi-Fi z mnohých rôznych bodov. Obe tieto antény môžu byť veľmi malé, napríklad ako tie v smartfóne.
2. Obe antény zaznamenávajú nielen intenzitu signálu Wi-Fi, ale aj jeho fázu.
3. Napokon sú signály z obidvoch antén súčasne nasmerované do počítača a softvér prečesáva rozdiely v intenzite a fáze „viac-menej v reálnom čase“.

A v tom je práve kúzlo: softvér vytvára veľa 2D obrázkov, pretože jedna z antén sa pohybuje, a potom ich spojí do 3D hologramu. Tieto hologramy sú vlastne objekty v miestnosti. „Pravdepodobne by ste mohli použiť dron na zmapovanie vnútra celej budovy za 20 až 30 sekúnd,“ povedal Holl.

Možnosti aplikácie Hollovej Wi-Fi holografie sú veľmi rozsiahle. Pridanie sústavy referenčných antén napríklad do nákladného auta by záchranárom umožnilo objaviť ľudí v troskách po zemetrasení. Ale takisto by špionážne agentúry mohli týmto spôsobom zistiť, či je niekto doma.

Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

1 Comments

  1. nno reakcia na: Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi
    12.6.2018 12:06
    moc to tu nezdoraznujte tento objav..hackeri + zlodeji cakaju na plody vasej prace

    svetle zajtrajsky kde sukromie nejestvuje
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button