PC REVUE
Image
12.6.2018 1 Comments

Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi

Je známe, že signál Wi-Fi môže prechádzať cez steny. Práve preto môžeme surfovať na internete pomocou bezdrôtového smerovača umiestneného v inej miestnosti. No nie všetko toto mikrovlnné žiarenie smeruje do (alebo z) našich smartfónov, tabletov či notebookov. Smerovače rozptyľujú a odrážajú svoj signál od všetkých objektov, osvetľujú naše domy a kancelárie ako neviditeľné žiarovky.

Nemeckí vedci teraz našli spôsob, ako využiť túto vlastnosť na získanie hologramov alebo 3D fotografií objektov väčších ako 4 centimetre vnútri miestnosti spoza steny. Túto možnosť objavil vysokoškolský študent fyziky na Technickej univerzite v Mníchove. Philipp Holl postavil takéto zariadenie ako súčasť svojej bakalárskej práce s pomocou profesora Friedemanna Reinharda. Holl hovorí, že zatiaľ ide len o prototyp a má obmedzené rozlíšenie, technológia je však sľubná.

Schopnosť vidieť cez steny pomocou Wi-Fi je známa už niekoľko rokov. Niektoré zariadenia dokážu detegovať v domácnosti narušiteľa alebo sledovať pohybujúce sa objekty pomocou jednej či dvoch antén Wi-Fi. Nikto však nepoužil Wi-Fi na vytvorenie 3D hologramu celej miestnosti a vecí v nej.

Hollova metóda sa odlišuje od ostatných niekoľkými črtami:

1. Používa dve antény – jednu pevnú a jednu pohyblivú. Pevná zaznamenáva pole Wi-Fi na pozadí. Druhou treba pohybovať ručne a tá zaznamenáva rovnaké pole Wi-Fi z mnohých rôznych bodov. Obe tieto antény môžu byť veľmi malé, napríklad ako tie v smartfóne.
2. Obe antény zaznamenávajú nielen intenzitu signálu Wi-Fi, ale aj jeho fázu.
3. Napokon sú signály z obidvoch antén súčasne nasmerované do počítača a softvér prečesáva rozdiely v intenzite a fáze „viac-menej v reálnom čase“.

A v tom je práve kúzlo: softvér vytvára veľa 2D obrázkov, pretože jedna z antén sa pohybuje, a potom ich spojí do 3D hologramu. Tieto hologramy sú vlastne objekty v miestnosti. „Pravdepodobne by ste mohli použiť dron na zmapovanie vnútra celej budovy za 20 až 30 sekúnd,“ povedal Holl.

Možnosti aplikácie Hollovej Wi-Fi holografie sú veľmi rozsiahle. Pridanie sústavy referenčných antén napríklad do nákladného auta by záchranárom umožnilo objaviť ľudí v troskách po zemetrasení. Ale takisto by špionážne agentúry mohli týmto spôsobom zistiť, či je niekto doma.

Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7nm čipom a snímačom odtlačkov na displeji

17.10.2018 00:00

Inovačné tempo smartfónov v posledných niekoľkých mesiacoch chytilo v súvislosti s umelou inteligenciou doslova druhý dych. Huawei Mate 20 Pro ako zrejme posledná tohtoročná novinka v segmente vlajkov ...

Technológie 1

Najrýchlejší fotoaparát na svete je schopný snímať až 10 biliónov snímok za sekundu

17.10.2018 00:25

Ak si myslíte, že váš profesionálny fotoaparát, ktorý má 50 rozličných režimov snímania a je nabitý pokročilými funkciami na prasknutie, je najlepší, musíme vás vyviesť z omylu. Pozrite sa na T-CUP, n ...

Technológie

Video: Vedci vytvorili robotického hada, ktorý dokáže liezť aj po rebríku. Vyzerá to trošku desivo

17.10.2018 00:20

Ak si myslíte, že uniknete zabijackemu robotovi tým, že sa vyšplháte na vyššie položené miesto, mýlite sa. Vedci z Kjótskej univerzity a Vysokej školy elektrotechnickej predstavili na Medzinárodnej ko ...

q

1 Comments

  1. nno reakcia na: Vedci našli spôsob, ako „fotografovať“ ľudí v 3D cez steny pomocou Wi-Fi
    12.6.2018 12:06
    moc to tu nezdoraznujte tento objav..hackeri + zlodeji cakaju na plody vasej prace

    svetle zajtrajsky kde sukromie nejestvuje
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button