Image
24.5.2019 0 Comments

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

V roku 2018 dosiahli globálne emisie COrekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energii, máloktorá napreduje dostatočne rýchlo, aby splnila klimatické ciele Parížskej dohody z roku 2016. Niektorí vedci pracujú na iných spôsoboch spomalenia globálneho otepľovania. Patrí k nim aj zachytávanie emisií uhlíka z elektrární a priemyselných procesov a ich následná bezpečná izolácia v podzemí.

V roku 2012 začal medzinárodný tím výskumníkov a inžinierov vstrekovať oxid uhličitý (CO2) do pórovitého čadičového kameňa, ktorý vznikol ochladzovaním lávy, v podzemnom testovacom mieste na juhozápade Islandu. O dva roky neskôr sa takmer celý pás COpremenil na uhličitanové minerály. Tím potom rozšíril svoj projekt CarbFix (uzatvorenie COdo skaly) v geotermálnej elektrárni Hellisheidi, nachádzajúcej sa asi 30 kilometrov od islandského hlavného mesta Reykjavíku.

V rámci projektu CarbFix sa zachytáva a vstrekuje približne tretina emisií COa tri štvrtiny emisií sírovodíka z Hellisheidi. Vďaka svojej sopečnej geológii má Island obrovské geotermálne zdroje, ktoré možno využiť na výrobu čistej energie. Kúrenie a teplá voda pre väčšinu islandských domácností a viac ako štvrtina elektrickej energie spotrebovanej v krajine pochádzajú z geotermálnej energie. Geotermálne elektrárne však produkujú emisie COaj sírovodíka, obsiahnutých v pare. 

Celý proces by sa dal opísať ako „výroba sódovky“ – COz pary sa zachytáva a rozpúšťa vo veľkom množstve vody. Táto šumivá voda sa potom prečerpá na miesto injektovania. Následné chemické reakcie premenia COna minerály. CO2zachytený v skale nemôže uniknúť do atmosféry. 

Tento proces však vyžaduje veľké množstvo odsolenej vody – asi 25 ton vody na tonu uskladneného CO2. Preto vedci pracujú na jeho prispôsobení slanej vode. „Čadič je vlastne najčastejší typ horniny na Zemi, pokrýva väčšinu dna oceánov a približne 10 % kontinentov. Kdekoľvek je čadič a voda, tento model by mohol fungovať,“ povedala Sandra Osk Snaebjornsdottir, geologička pracujúca v projekte CarbFix.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

19.08.2019 00:00

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovsk ...

Výskum

Terraskop – planetárny ďalekohľad využívajúci atmosféru ako obrovskú šošovku

15.08.2019 00:10

Teleskopy sú drahé zariadenia. Obrovský Magellanov teleskop, ktorý sa práve pripravuje v púšti Atacama v Čile, bude mať 25-metrové zrkadlo za cenu približne 1 miliardy dolárov. Navrhovaný tridsaťmetr ...

Výskum

3D tlačené mini roboty môžu byť užitočné, hoci sú takmer neviditeľné

15.08.2019 00:02

Vedci usilovne pracujú na malých robotoch, ktoré môžu vykonávať rozličné činnosti. V spoločnosti Georgia Tech napríklad vytvorili drobné roboty, ktoré budú môcť jedného dňa pracovať v skupinách a napr ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá