Image
24.5.2019 0 Comments

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

V roku 2018 dosiahli globálne emisie COrekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energii, máloktorá napreduje dostatočne rýchlo, aby splnila klimatické ciele Parížskej dohody z roku 2016. Niektorí vedci pracujú na iných spôsoboch spomalenia globálneho otepľovania. Patrí k nim aj zachytávanie emisií uhlíka z elektrární a priemyselných procesov a ich následná bezpečná izolácia v podzemí.

V roku 2012 začal medzinárodný tím výskumníkov a inžinierov vstrekovať oxid uhličitý (CO2) do pórovitého čadičového kameňa, ktorý vznikol ochladzovaním lávy, v podzemnom testovacom mieste na juhozápade Islandu. O dva roky neskôr sa takmer celý pás COpremenil na uhličitanové minerály. Tím potom rozšíril svoj projekt CarbFix (uzatvorenie COdo skaly) v geotermálnej elektrárni Hellisheidi, nachádzajúcej sa asi 30 kilometrov od islandského hlavného mesta Reykjavíku.

V rámci projektu CarbFix sa zachytáva a vstrekuje približne tretina emisií COa tri štvrtiny emisií sírovodíka z Hellisheidi. Vďaka svojej sopečnej geológii má Island obrovské geotermálne zdroje, ktoré možno využiť na výrobu čistej energie. Kúrenie a teplá voda pre väčšinu islandských domácností a viac ako štvrtina elektrickej energie spotrebovanej v krajine pochádzajú z geotermálnej energie. Geotermálne elektrárne však produkujú emisie COaj sírovodíka, obsiahnutých v pare. 

Celý proces by sa dal opísať ako „výroba sódovky“ – COz pary sa zachytáva a rozpúšťa vo veľkom množstve vody. Táto šumivá voda sa potom prečerpá na miesto injektovania. Následné chemické reakcie premenia COna minerály. CO2zachytený v skale nemôže uniknúť do atmosféry. 

Tento proces však vyžaduje veľké množstvo odsolenej vody – asi 25 ton vody na tonu uskladneného CO2. Preto vedci pracujú na jeho prispôsobení slanej vode. „Čadič je vlastne najčastejší typ horniny na Zemi, pokrýva väčšinu dna oceánov a približne 10 % kontinentov. Kdekoľvek je čadič a voda, tento model by mohol fungovať,“ povedala Sandra Osk Snaebjornsdottir, geologička pracujúca v projekte CarbFix.

Zdroj: weforum.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Mladým ľuďom by kvôli ich smarfónom mohli rásť na lebkách kostné výrastky

24.06.2019 00:15

Znie to síce desivo, no výskumníci z University of the Sunshine Coast v Queenslande v Austrálii zistili, že časté používanie mobilných zariadení by mohlo zásadne zmeniť našu fyziológiu. Konkrétne u ml ...

Výskum 1

Detský mozog sa vplyvom hudobnej výchovy rozvíja rýchlejšie

24.06.2019 00:00

Dvojročná štúdia vedcov z Inštitútu mozgu a kreativity pri University of Southern California zistila, že pôsobenie hudby a hudobná výchova urýchľujú u malých detí vývoj tých častí mozgu, ktoré sú zodp ...

Výskum

Vedci z MagLabu vytvorili najsilnejší magnet na svete. Má hmotnosť iba 390 gramov

18.06.2019 00:35

Pomocou nového magnetu z kovového titánu vo veľkosti polovice rolky toaletného papiera sa vedcom z National High Magnetic Field Laboratory patriaceho Floridskej štátnej univerzite podarilo vytvoriť na ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá