Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci majú plán pre obnovu Sahary. Solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň

2

Sahara je najväčšia horúca púšť na svete, rozľahlá piesočnatá krajina trpiaca smrtiacim suchom, ktorej rozloha sa stále zväčšuje. Vďaka jej slnečným podmienkam sa však už zrodilo veľa energetických projektov usilujúcich sa o využitie jej obrovského solárneho potenciálu. Nový výskum však ukazuje úžasný účinok týchto snáh: solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň.

„Zistili sme, že rozsiahla inštalácia solárnych a veterných elektrární môže priniesť viac zrážok a podporiť rast vegetácie v týchto regiónoch,“ hovorí jedna z výskumníčok Eugenia Kalnay z Marylandskej univerzity. Pribúdanie zrážok by bolo dôsledkom zložitých vzájomných interakcií medzi pevninou a atmosférou, vznikajúcich tým, že solárne panely a veterné turbíny tvoria hrubšie a tmavšie povrchy.

Vedci už vedeli, že veterné a solárne elektrárne produkujú v oblastiach, kde sú nainštalované, lokálne efekty ako teplo a vlhkosť. Nevedeli však, aké účinky by vyplynuli z toho, keby sa v saharskej púšti vybudoval masívny komplex na výrobu obnoviteľnej energie.

Pritom Sahara je veľmi vhodná na takéto zariadenie – má veľkú prírodnú zásobu slnečnej a veternej energie, je riedko osídlená a nie je veľmi využívaná na iné veci, napr. poľnohospodárstvo. Navyše miernejší prechodný región Sahel má obrovské energetické nároky a tie budú podľa očakávania v budúcnosti rásť aj v subsaharskej Afrike.

No keby sa inštalovali veterné turbíny a solárne panely naprieč Saharou a oblasťou Sahel, nebolo by to prínosné len z hľadiska obnoviteľnej energie. Prvé modely naznačujú, že by sa tým začalo pretvárať aj samotné prostredie.

„Výsledky nášho modelu ukazujú, že rozsiahle slnečné a veterné farmy v Sahare by viac ako zdvojnásobili zrážky, pričom najvýraznejší by bol nárast v Saheli, kde je úhrn zrážok medzi 200 a 500 mm ročne,“ hovorí prvý autor štúdie Yan Li, ktorý začal výskum v Marylande a teraz v ňom pokračuje na Illinoiskej univerzite v Urbana-Champaign. „V dôsledku toho by sa pokrytie vegetáciou zvýšilo približne o 20 percent.“

No vybudovať takúto hypotetickú infraštruktúru by vôbec nebolo jednoduché – hovoríme totiž o solárnej farme zhruba vo veľkosti Číny alebo Spojených štátov a obrovských turbínach pokrývajúcich približne 20 percent Sahary. No keby sa to podarilo, mohli by sme začať nielen s postupným zazelenaním Sahary, ale by sme úplne zrušili aj našu závislosť od fosílnych palív. Takýto komplex by prinášal ročne približne 82 terawattov elektrickej energie.

„V roku 2017 bol celosvetový dopyt po energii len na úrovni 18 terawattov, takže je to očividne oveľa viac energie, než v súčasnosti treba na celom svete,“ hovorí Li.

Vedci tvrdia, že vďaka prebytku elektrickej energie, ktorú by poskytovalo takéto zariadenie, by sme mohli realizovať iné náročné projekty v oblasti životného prostredia, ako napríklad odsoľovanie morskej vody a jej prepravu do regiónov, ktoré trpia nedostatkom sladkej vody.

Tieto zistenia boli publikované v časopise Science

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vykum priroda technológie

2 komentáre

Sahara reakcia na: Vedci majú plán pre obnovu Sahary. Solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň

30.9.2018 18:09
tak že,obyvatelia Afriky by už konečne mohli ostať doma a nie migrovať do Europy.....
Reagovať

RE: Sahara reakcia na: Sahara

2.11.2018 14:11
Netreba vobec histercit. Imigracia do Europy, voci 2015 klesla na 4%. Keby ste boli slaby v percentach to je asi tolko, ako keby vam zo 100 eurovej bankovky zostali iba 4 mince po 1 Euro... Takze by ste v podstate boli bez penazi...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať