Vedci dokážu vytvoriť magnetické vlastnosti v nemagnetických materiáloch. Chcú zlepšiť vlastnosti pamäťových médií

0

Vedci z laboratória SLAC vytvorili pomocou elektrického pera magnetické štvorčeky na nemagnetickom materiáli. Potom tento magnetický záznam dokázali prečítať röntgenovými lúčmi. Štúdiu o tom publikovali v časopise Nature Physics.

Experiment preukázal, že magnetické vlastnosti môžu byť vytvorené a zrušené aj na nemagnetických materiáloch cielenou aplikáciou elektrického poľa – túto možnosť už dlho skúmali vedci hľadajúci lepší spôsob na ukladanie a čítanie dát na pevných diskoch a ďalších magnetických pamäťových zariadeniach.

„Dôležité je, že je to reverzibilné. Zmenou napätia aplikovaného elektrického poľa sa materiál opäť demagnetizuje,“ povedal Hendrik Ohldag zo Stanfordovej univerzity, spoluautor štúdie.

Magnetické vlastnosti materiálu sú určené orientáciou spinu elektrónov. Vo feromagnetických materiáloch, ktoré sa nachádzajú aj v pevných diskoch, sú všetky spiny elektrónov zoradené v rovnakom smere. Manipulovať s nimi možno aplikovaním magnetického poľa – prepólovať ich a ukladať informácie v podobe jednotiek a núl.

Vedci sa už dlho snažia ovplyvňovať magnetizmus aj inými spôsobmi. V tejto štúdii použili antiferomagnetický materiál, ktorý síce má malé magnetické oblasti, ale tie sa navzájom rušia, takže materiál nepôsobí ako magnet. Antiferomagnety vykazujú magnetické vlastnosti len pri nízkych teplotách, pri vyšších sa stanú nemagnetickými.

Po pridaní lantánu do antiferomagnetu vedci zistili, že môžu optimalizovať vlastnosti materiálu, teda vyvolať a zrušiť magnetizmus elektrickým poľom aj pri izbovej teplote.

Vedci teraz hľadajú iné materiály, v ktorých by bol magnetický efekt ešte výraznejší.

Zdroj: Phys

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
magnet Hendrik Ohldag

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať