Image
17.5.2018 0 Comments

Vedci dokázali preniesť spomienky z jedného živočícha na druhého

Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) úspešne transplantoval spomienky jedného morského slimáka aplysia californica do iného. Dosiahol to tým, že preniesol medzi nimi formu genetickej informácie RNA. Ide o ribonukleovú kyselinu, veľkú molekulu, ktorá sa podieľa na rôznych základných úlohách v rámci biologických organizmov. Výskumníci vychádzali z predpokladu, že niektoré druhy spomienok, ktoré spúšťajú obranný reflex slimáka, nie sú zakódované vo vzťahoch medzi mozgovými bunkami, ale v molekulách RNA, ktoré tvoria časť genetického mechanizmu organizmu.

Vedci pri prenose využili obranný reflex slimákov, ktorý vyvolali aplikovaním mierneho elektrického šoku do ich chvosta. Obranná kontrakcia trvala približne 50 sekúnd, vedci zatiaľ extrahovali RNA slimáka a injekčne ju podali malému počtu morských slimákov, ktoré neboli týmto spôsobom senzibilizované. Slimáky, ktorým bola injekčne vstreknutá RNA zo šokovaných zvierat, sa správali tak, ako keby boli samy zasiahnuté elektrickým impulzom, a prejavili obrannú kontrakciu trvajúcu približne 40 sekúnd. To naznačuje, že spomienka na elektrické šoky bola transplantovaná.

Profesor neurobiológie David Glanzman z UCLA, jeden z autorov štúdie, sa vyjadril, že výsledok bol taký, „akoby sme preniesli spomienky“. Tradične sa predpokladalo, že dlhodobé spomienky sa uchovávajú v synapsiách, spojeniach medzi nervovými bunkami mozgu. Každý neurón má niekoľko tisíc synapsií. No profesor Glanzman povedal: „Keby boli spomienky uložené v synapsiách, náš experiment by nefungoval.“ Profesor UCLA je presvedčený, že spomienky sú uložené v jadrách neurónov.

Nový výskum mal podporiť štúdie realizované pred niekoľkými desaťročiami, ktoré mali preukázať, že RNA má spojitosť s pamäťou. Podľa vyjadrenia vedcov bunky a molekulárne procesy v morských slimákoch sú podobné tým ľudským napriek skutočnosti, že  centrálny nervový systém slimáka pozostáva približne z 20 000 neurónov, zatiaľ čo ľudia ich majú asi 100 miliárd. Predpokladá sa, že RNA reguluje rôzne funkcie v bunke, ktoré sa podieľajú na vývoji a ochoreniach.

Výskumníci považujú tento výsledok za krok smerom k zmierneniu účinkov niektorých chorôb, ako je Alzheimerova choroba alebo posttraumatické stresové poruchy.

Štúdia bola publikovaná v časopise eNeuro.

Zdroj: bbc.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 1

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button