PC REVUE
Image
17.5.2018 0 Comments

Vedci dokázali preniesť spomienky z jedného živočícha na druhého

Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) úspešne transplantoval spomienky jedného morského slimáka aplysia californica do iného. Dosiahol to tým, že preniesol medzi nimi formu genetickej informácie RNA. Ide o ribonukleovú kyselinu, veľkú molekulu, ktorá sa podieľa na rôznych základných úlohách v rámci biologických organizmov. Výskumníci vychádzali z predpokladu, že niektoré druhy spomienok, ktoré spúšťajú obranný reflex slimáka, nie sú zakódované vo vzťahoch medzi mozgovými bunkami, ale v molekulách RNA, ktoré tvoria časť genetického mechanizmu organizmu.

Vedci pri prenose využili obranný reflex slimákov, ktorý vyvolali aplikovaním mierneho elektrického šoku do ich chvosta. Obranná kontrakcia trvala približne 50 sekúnd, vedci zatiaľ extrahovali RNA slimáka a injekčne ju podali malému počtu morských slimákov, ktoré neboli týmto spôsobom senzibilizované. Slimáky, ktorým bola injekčne vstreknutá RNA zo šokovaných zvierat, sa správali tak, ako keby boli samy zasiahnuté elektrickým impulzom, a prejavili obrannú kontrakciu trvajúcu približne 40 sekúnd. To naznačuje, že spomienka na elektrické šoky bola transplantovaná.

Profesor neurobiológie David Glanzman z UCLA, jeden z autorov štúdie, sa vyjadril, že výsledok bol taký, „akoby sme preniesli spomienky“. Tradične sa predpokladalo, že dlhodobé spomienky sa uchovávajú v synapsiách, spojeniach medzi nervovými bunkami mozgu. Každý neurón má niekoľko tisíc synapsií. No profesor Glanzman povedal: „Keby boli spomienky uložené v synapsiách, náš experiment by nefungoval.“ Profesor UCLA je presvedčený, že spomienky sú uložené v jadrách neurónov.

Nový výskum mal podporiť štúdie realizované pred niekoľkými desaťročiami, ktoré mali preukázať, že RNA má spojitosť s pamäťou. Podľa vyjadrenia vedcov bunky a molekulárne procesy v morských slimákoch sú podobné tým ľudským napriek skutočnosti, že  centrálny nervový systém slimáka pozostáva približne z 20 000 neurónov, zatiaľ čo ľudia ich majú asi 100 miliárd. Predpokladá sa, že RNA reguluje rôzne funkcie v bunke, ktoré sa podieľajú na vývoji a ochoreniach.

Výskumníci považujú tento výsledok za krok smerom k zmierneniu účinkov niektorých chorôb, ako je Alzheimerova choroba alebo posttraumatické stresové poruchy.

Štúdia bola publikovaná v časopise eNeuro.

Zdroj: bbc.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas sa naučil základy parkúru. Dajte si pozor, aby vás nezačal naháňať

16.10.2018 00:25

Pre istým časom sme sa mohli presvedčiť o tom, že humanoidný robot Atlas spoločnosti Boston Dynamics, patriacej teraz japonskému SoftBanku, zvládne salto. V najnovšom videu ho môžeme vidieť, ako skáče ...

Technológie

Facebook umožňuje uverejňovať 3D fotky. Teda ak máte iPhone s duálnym fotoaparátom

16.10.2018 00:20

Facebook spustil funkciu 3D fotografia (3D photo), ktorá pridá hĺbku do vašich zdieľaných fotografií. Aby ste ju mohli využiť, budete potrebovať iPhone s duálnym fotoaparátom, čo je funkcia, ktorá je ...

Technológie

Prečo by aj vás mal zaujímať bezserverový computing?

16.10.2018 00:10

Vývoj aplikácií bol drahý biznis, ktorý si vyžadoval predbežné kapitálové investície do hardvéru a softvéru skôr, než sa vytvoril prvý riadok kódu. Cloud computing však všetko zmenil. Existujú online ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button