PC REVUE
Image
30.3.2017 1 Comments

Vedci chcú vytvoriť umelé slnko na extrakciu vodíka z vody. Pri jeho spaľovaní vzniká ako vedľajší produkt voda

V Nemecku sa uskutočňuje experiment, ktorý by mohol zmeniť budúcnosť energie z obnoviteľných zdrojov. Jeho názov je Synlight a má vytvoriť teplotu až 3500 °C. Používa sa pri ňom viac ako sto výkonných svetlometov, ktoré sú všetky zamerané na jeden bod. Kombinovaním svetla z množstva zdrojov má vzniknúť svetlo, ktoré je tisíckrát silnejšie ako to slnečné.

A aký je zámer experimentu? Možno by ste predpokladali, že vedci sa snažia zistiť, či intenzívne sústredené lúče slnečného svetla môžu byť v budúcnosti využité v solárnych energetických projektoch. No hádali by ste zle. Skutočný dôvod je totiž extrakcia vodíka.

Myšlienka je taká, že intenzívne lúče sústredného svetla by mali bombardovať vodnú paru, čím sa oddelia atómy kyslíka a vodíka v pare rozbitím kovalentných väzieb, ktoré držia spolu molekuly H2O.

Hoci reflektory používané v tejto fáze experimentu vyžadujú veľa príkonu (za 4 minúty spotrebujú toľko energie ako priemerná nemecká domácnosť za rok) a majú vysokú uhlíkovú stopu, cieľom je napokon použiť slnečné žiarenie na vytvorenie obnoviteľného, uhlíkovo neutrálneho procesu zberu plynného vodíka.

Prečo chceme získať také veľké množstvo plynného vodíka? Odpoveď je jednoduchá: je to skvelá náhrada za fosílne palivá. Vodík je horľavý, a tak ho možno použiť ako palivo pre lietadlá, autá a elektrárne.

Hoci vodík je najhojnejšie sa vyskytujúci prvok vo vesmíre, väčšina atómov vodíka v našej atmosfére je viazaná v iných molekulách, ako je metán alebo vodná para. Skutočný čistý plynný vodík (H2) je relatívne zriedkavý, tvorí menej ako 1 % atmosféry. Vlastne oveľa menej – iba 0,000055 % našej atmosféry je H2.

Možno sa pýtate, že ak začneme rozdeľovať molekuly H2O, nebude nám nakoniec chýbať voda? Nie, a v tom je krása horľavého vodíka – pri jeho spaľovaní vzniká ako vedľajší produkt voda namiesto oxidu uhličitého. Takže by sme nielenže dostali späť naše molekuly vody zadarmo, ale vyriešil by sa aj problém produkcie skleníkových plynov.

Zdroj: Techly

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Bionická huba dokáže generovať elektrinu. Ak sa pár z nich spojí dohromady, rozsvietia lampu

20.11.2018 00:10

Vedci zo Stevensovho technologického inštitútu v New Jersey vytlačili na 3D tlačiarni tzv. bionické huby, schopné vyrábať elektrickú energiu. V štúdii uverejnenej v časopise Nano Letters tím ukázal, a ...

Výskum

Video: Húf nanobotov v tvare červíka dokáže liečiť oko zvnútra

19.11.2018 00:15

Predstava toho, že do oka lezie červík, je odpudivý. A teraz si predstavte, že vám doň lekári vložia celú takúto pohybujúcu sa skupinu červíkov. Našťastie, nie sú to hocijaké červy, ale miniatúrne rob ...

Výskum

Vedci predstavili nový 10-minútový test „inteligencie“

09.11.2018 00:10

Psychológovia vyvinuli nový 10-minútový test, o ktorom tvrdia, že je vynikajúcim hodnotením „fluidnej inteligencie“. Ide o prácu vedcov z Kalifornskej univerzity v Riverside a Irvine a má názov Univer ...

q

1 Comments

  1. rozbit molekulu vody vysokou energiou- ano. reakcia na: Vedci chcú vytvoriť umelé slnko na extrakciu vodíka z vody. Pri jeho spaľovaní vzniká ako vedľajší produkt voda
    30.3.2017 17:03
    A ako ich potom oddelite od seba z plazmy predtym ako znova zreaguje v mieste kde bude teplota mensia a bude to samovolne reagovat spat na vodu?
    Navyse skladovanie vodika je horor. Riesenim su skor baterie. Nie vodik. Vodik ma vyznam pre pouzitie v este nejestvujucich fuznych reaktoroch, inak ani moc nie.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button