Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Vedci MIT našli „molekulu proti starnutiu“

0

Nová spoločná štúdia vedcov z MIT a Harvardu identifikovala enzým, ktorý by mohol pomôcť zvrátiť účinky poškodenia DNA spojené so starnutím a Alzheimerovou chorobou. Li-Huei Tsai a Stephen Haggarty našli enzým nazývaný HDAC1, ktorý môže pomôcť opraviť lézie v reťazcoch DNA, ktoré súvisia s kognitívnym úpadkom spôsobeným vekom a Alzheimerovou chorobou. Testované osoby s menším počtom týchto lézií vykazujú významne lepší kognitívny výkon, schopnosť pamäti a základné priestorové vedomie.

„Zdá sa, že HDAC1 je skutočne molekula proti starnutiu,“ povedal Tsai. Tsai a Haggerty testovali svoju teóriu na myšiach. Niektoré z nich po zásahu genetického inžinierstva neprodukovali HDAC1. Tie boli počas starnutia porovnávané s kontrolnou skupinou s normálnymi hladinami HDAC1. Hoci spočiatku neboli žiadne významné rozdiely, u myší bez schopnosti produkovať HDAC1 sa časom vyvinuli lézie DNA rýchlejšie ako v kontrolnej skupine a vykazovali pokles výkonu v testoch pamäti a priestorovej navigácie.  HDAC1 reguluje produkciu samostatného enzýmu OGG1, ktorý dokáže opraviť tieto lézie DNA, ale ako sa produkcia HDAC1 s vekom znižuje, znižuje sa aj schopnosť mozgu liečiť sa. 

V skoršom výskume Tsai a jej tím preukázali, že produkcia HDAC1 by sa mohla stimulovať liečivom exifon, ktoré sa bežne predpisovalo v 80. rokoch 20. storočia na liečbu demencie. Jeho používanie sa však prerušilo po tom, čo sa ukázalo, že spôsobuje poškodenie pečene. Tsai naznačuje, že by sa dalo nájsť podobné, ale bezpečnejšie liečivo na stimuláciu produkcie HDAC1 ako liečby kognitívneho úpadku a Alzheimerovej choroby.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum mozog zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať