PC REVUE
Image
5.12.2017 0 Comments

Vďaka umelým svalom inšpirovaným origami môžu byť roboty supersilné

Mäkké roboty, ktoré vyzerajú ako zložité štruktúry origami, by sa mohli raz používať v rôznych oblastiach na rozličné úlohy vrátane zdvíhania alebo premiestňovania ťažkých predmetov. Tieto umelé svaly by potrebovali na vykonávanie pohybov iba vzduch a nejaký druh kvapaliny. Vyrobiť sa dajú z rôznych materiálov, ktoré však musia byť špecificky zložené a potom ponorené do kvapaliny v špeciálnej vrstve kože.

Aplikovanie podtlaku na vnútrajšok týchto štruktúr vyvolá pohyb. Koža sa zloží na kostru robota, čím sa vytvorí pohyb, ktorý sa dá využiť na dvíhanie objektov s hmotnosťou 1000-násobku hmotnosti robota.

Novú technológiu umelých svalov opisujú vo svojom dokumente výskumníci z Wyssovho inštitútu pri Harvardovej univerzite a laboratória CSAIL (Computer Science a Artificial Intelligence Laboratory) patriaceho MIT.

„Boli sme veľmi prekvapení, aké silné boli tieto akčné členy („svaly“). Očakávali sme, že budú mať vyššiu maximálnu funkčnú hmotnosť ako bežné mäkké roboty, ale nepredpokladali sme tisícnásobný nárast. Takto možno urobiť tieto roboty supersilnými,“ vysvetľujú bádatelia.

A akými silnými? Vedci tvrdia, že 2,6-gramový sval môže zdvihnúť objekt s hmotnosťou 3 kg, „čo je ekvivalent kačice zdvíhajúcej auto“. Čím je sval väčší, tým väčšiu hmotnosť môže zdvihnúť.

Rôzne dizajny umožnia rozličné druhy pohybu a tieto umelé svaly sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov. Svaly origami sa môžu použiť v mnohých zariadeniach vrátane miniatúrnych chirurgických prístrojov, nositeľných robotických exoskeletov a veľkých rozkladateľných konštrukcií na prieskum vesmíru.

Zdroj: Bgr

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Praktické inteligentné oblečenie, ktoré sa dá prať, by už mohlo byť na dosah

15.11.2018 00:00

Myšlienka inteligentných odevov je síce pekná, ale väčšina ľudí nechce nosiť tričko na sledovanie zdravia, ktoré obsahuje ťažkú ​​batériu. Navyše ako sa dá takéto oblečenie čistiť? Našťastie vedci už ...

Technológie

Inteligentné kuchynské spotrebiče od Alzy

13.11.2018 15:00

lza predstavila slovenským novinárom vo svojom bratislavskom showroome svoj koncept Smart Kitchen, čiže kuchyňu budúcnosti s inteligentnými kuchynskými spotrebičmi. V expozícii sú vystavené inteligent ...

Technológie 1

AMD predstavilo 64-jadrový procesor Epyc Rome založený na 7 nm výrobnej technológii

14.11.2018 00:15

Intel nedávno ohlásil, že na budúci rok uvedie na trh 48-jadrový procesor. A teraz AMD reaguje predvedením funkčných vzoriek 64-jadrového procesora Epyc s kódovým označením Rome, založeného na archite ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button