Image
5.12.2017 0 Comments

Vďaka umelým svalom inšpirovaným origami môžu byť roboty supersilné

Mäkké roboty, ktoré vyzerajú ako zložité štruktúry origami, by sa mohli raz používať v rôznych oblastiach na rozličné úlohy vrátane zdvíhania alebo premiestňovania ťažkých predmetov. Tieto umelé svaly by potrebovali na vykonávanie pohybov iba vzduch a nejaký druh kvapaliny. Vyrobiť sa dajú z rôznych materiálov, ktoré však musia byť špecificky zložené a potom ponorené do kvapaliny v špeciálnej vrstve kože.

Aplikovanie podtlaku na vnútrajšok týchto štruktúr vyvolá pohyb. Koža sa zloží na kostru robota, čím sa vytvorí pohyb, ktorý sa dá využiť na dvíhanie objektov s hmotnosťou 1000-násobku hmotnosti robota.

Novú technológiu umelých svalov opisujú vo svojom dokumente výskumníci z Wyssovho inštitútu pri Harvardovej univerzite a laboratória CSAIL (Computer Science a Artificial Intelligence Laboratory) patriaceho MIT.

„Boli sme veľmi prekvapení, aké silné boli tieto akčné členy („svaly“). Očakávali sme, že budú mať vyššiu maximálnu funkčnú hmotnosť ako bežné mäkké roboty, ale nepredpokladali sme tisícnásobný nárast. Takto možno urobiť tieto roboty supersilnými,“ vysvetľujú bádatelia.

A akými silnými? Vedci tvrdia, že 2,6-gramový sval môže zdvihnúť objekt s hmotnosťou 3 kg, „čo je ekvivalent kačice zdvíhajúcej auto“. Čím je sval väčší, tým väčšiu hmotnosť môže zdvihnúť.

Rôzne dizajny umožnia rozličné druhy pohybu a tieto umelé svaly sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov. Svaly origami sa môžu použiť v mnohých zariadeniach vrátane miniatúrnych chirurgických prístrojov, nositeľných robotických exoskeletov a veľkých rozkladateľných konštrukcií na prieskum vesmíru.

Zdroj: Bgr

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

Technológie

GPU NVIDIA Turing dokážu spracovať 8K video v reálnom čase

17.08.2018 00:15

Bežní používatelia zrejme nebudú tak skoro pracovať s 8K videom, ale niektoré filmy a videá na YouTube už boli natočené v tomto formáte. NVIDIA oznámila, že kamera RED pomôže vyriešiť jeden z najhorší ...

Technológie

Disney vyvíja robotických akrobatov. Časom majú nahradiť kaskadérov

17.08.2018 00:10

Začiatkom tohto roka výskumníci z Disney Imagineers predstavili Stickmana. Bol to robot schopný robiť saltá počas letu vo vzduchu. Nešlo o humanoidného robota, mal podobu písmena Z a bola to akási jed ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button