Image
5.12.2017 0 Comments

Vďaka umelým svalom inšpirovaným origami môžu byť roboty supersilné

Mäkké roboty, ktoré vyzerajú ako zložité štruktúry origami, by sa mohli raz používať v rôznych oblastiach na rozličné úlohy vrátane zdvíhania alebo premiestňovania ťažkých predmetov. Tieto umelé svaly by potrebovali na vykonávanie pohybov iba vzduch a nejaký druh kvapaliny. Vyrobiť sa dajú z rôznych materiálov, ktoré však musia byť špecificky zložené a potom ponorené do kvapaliny v špeciálnej vrstve kože.

Aplikovanie podtlaku na vnútrajšok týchto štruktúr vyvolá pohyb. Koža sa zloží na kostru robota, čím sa vytvorí pohyb, ktorý sa dá využiť na dvíhanie objektov s hmotnosťou 1000-násobku hmotnosti robota.

Novú technológiu umelých svalov opisujú vo svojom dokumente výskumníci z Wyssovho inštitútu pri Harvardovej univerzite a laboratória CSAIL (Computer Science a Artificial Intelligence Laboratory) patriaceho MIT.

„Boli sme veľmi prekvapení, aké silné boli tieto akčné členy („svaly“). Očakávali sme, že budú mať vyššiu maximálnu funkčnú hmotnosť ako bežné mäkké roboty, ale nepredpokladali sme tisícnásobný nárast. Takto možno urobiť tieto roboty supersilnými,“ vysvetľujú bádatelia.

A akými silnými? Vedci tvrdia, že 2,6-gramový sval môže zdvihnúť objekt s hmotnosťou 3 kg, „čo je ekvivalent kačice zdvíhajúcej auto“. Čím je sval väčší, tým väčšiu hmotnosť môže zdvihnúť.

Rôzne dizajny umožnia rozličné druhy pohybu a tieto umelé svaly sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov. Svaly origami sa môžu použiť v mnohých zariadeniach vrátane miniatúrnych chirurgických prístrojov, nositeľných robotických exoskeletov a veľkých rozkladateľných konštrukcií na prieskum vesmíru.

Zdroj: Bgr

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá