Image
5.12.2017 0 Comments

Vďaka umelým svalom inšpirovaným origami môžu byť roboty supersilné

Mäkké roboty, ktoré vyzerajú ako zložité štruktúry origami, by sa mohli raz používať v rôznych oblastiach na rozličné úlohy vrátane zdvíhania alebo premiestňovania ťažkých predmetov. Tieto umelé svaly by potrebovali na vykonávanie pohybov iba vzduch a nejaký druh kvapaliny. Vyrobiť sa dajú z rôznych materiálov, ktoré však musia byť špecificky zložené a potom ponorené do kvapaliny v špeciálnej vrstve kože.

Aplikovanie podtlaku na vnútrajšok týchto štruktúr vyvolá pohyb. Koža sa zloží na kostru robota, čím sa vytvorí pohyb, ktorý sa dá využiť na dvíhanie objektov s hmotnosťou 1000-násobku hmotnosti robota.

Novú technológiu umelých svalov opisujú vo svojom dokumente výskumníci z Wyssovho inštitútu pri Harvardovej univerzite a laboratória CSAIL (Computer Science a Artificial Intelligence Laboratory) patriaceho MIT.

„Boli sme veľmi prekvapení, aké silné boli tieto akčné členy („svaly“). Očakávali sme, že budú mať vyššiu maximálnu funkčnú hmotnosť ako bežné mäkké roboty, ale nepredpokladali sme tisícnásobný nárast. Takto možno urobiť tieto roboty supersilnými,“ vysvetľujú bádatelia.

A akými silnými? Vedci tvrdia, že 2,6-gramový sval môže zdvihnúť objekt s hmotnosťou 3 kg, „čo je ekvivalent kačice zdvíhajúcej auto“. Čím je sval väčší, tým väčšiu hmotnosť môže zdvihnúť.

Rôzne dizajny umožnia rozličné druhy pohybu a tieto umelé svaly sa dajú vyrobiť z rôznych materiálov. Svaly origami sa môžu použiť v mnohých zariadeniach vrátane miniatúrnych chirurgických prístrojov, nositeľných robotických exoskeletov a veľkých rozkladateľných konštrukcií na prieskum vesmíru.

Zdroj: Bgr

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

WhiteSmoke používa umelú inteligenciu na opravu hrúbok, preklepov aj chýbajúcej interpunkcie

24.05.2018 00:20

Keď celý deň píšete e-maily a správy, ľahko môžete urobiť preklep. Správa s chybami však môže vyvolať u prijímateľa rozpaky. WhiteSmoke je aplikácia, ktorá používa inteligentné algoritmy na vyhľadanie ...

Technológie 3

Lasery by mohli urobiť počítače miliónkrát rýchlejšími

23.05.2018 00:20

Nová výpočtová technika využívajúca impulzy laserového svetla by sa mohla prepínať medzi stavmi 0 a 1 miliónkrát rýchlejšie ako dnešné počítače. Súčasné polovodičové počítače zvládnu okolo jednej mil ...

Technológie

Exkurzia do robotizovaného distribučného centra Amazonu v Štetíne

23.05.2018 00:05

Amazon pri budovaní svojich distribučných centier jednoznačne vsadil na roboty. Najskôr túto koncepciu vyskúšal v niekoľkých centrách v USA, v roku 2015 sme navštívili takéto pracovisko pri San Franci ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button